Dlaczego restauratorzy boją się podawać gościom wodę z kranu?

Fundacja Sendzimira właśnie rozpoczęła kampanię „Wpłyń na Wolną Wodę!”, która jest skierowana do klientów i właścicieli lokali gastronomicznych i ma przekonać ich do picia oraz podawania kranówki w kawiarniach, knajpkach czy restauracjach.

Akcja powiązana jest z grą miejską, która w tym samym czasie toczy się w Krakowie, Łodzi i Warszawie. Uczestnicy gry z poziomu aplikacji mobilnej lub strony www mogą zaznaczać na interaktywnej mapie miejsca, w których podaje się wodę z kranu. Celem tego programu jest stworzenie mapy lokali w Polsce, które podają swoim klientom kranówkę.

[banner id=”5424″]

Na całym świecie podawanie wody z kranu w lokalach gastronomicznych nikogo już nie dziwi. Jest to zwyczaj znany m.in we Francji Anglii i Niemczech. W Polsce fakt ten ciągle budzi wiele obaw i wątpliwości. Bariery pojawiają się zarówno wśród klientów, jak i restauratorów.

Z badań wynika, że większość z nas woli pić wodę butelkowaną, a jeśli już decyduje się na spożywanie wody z kranu to albo ją przegotowuje albo filtruje. ¼ Polaków źle ocenia jakość kranówki a 38,4% respondentów ma obawy, że woda taka jest bardzo niezdrowa. Tak na prawdę do picia wody z kranu przyznaje się tylko 12,5% z nas.

Skąd te obawy?

Wynikają przede wszystkim z niewiedzy! Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jakość naszej kranówki już dawno doścignęła zachodnie standardy, jest równie zdrowa i ekologiczna. Polskie standardy jakościowe są dokładnie takie same jak w krajach Unii Europejskiej (niektóre nawet bardziej rygorystyczne).

Badania mówią o tym, że 58% restauratorów niechętnie podaje swoim gościom wodę z kranu bo boją się spadku obrotów w lokalu. Problem nasilił się odkąd coraz większą popularność zyskuje program „Tu dostaniesz wodę z kranu”, w ramach którego gościom serwowana jest bezpłatnie kranówka. Do tej akcji przyłączyły się już lokale w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Toruniu i Rudzie Śląskiej.

Tego typu akcje zwiększają świadomość konsumentów, którzy nie chcą już zamawiać tyle napojów co wcześniej – wolą zdrową, niskokaloryczną i tanią wodę. Obecnie z około 50 miliardów różnego rodzaju napojów, serwowanych w lokalach gastronomicznych, prawie 8% to zwykła woda.

Według badań przeprowadzonych przez Fundację Sendzimira, tylko 11 z 94 przebadanych lokali gastronomicznych podaje wodę z kranu. Najwięcej z nich jest w Warszawie.

84 spośród 94 lokali gastronomicznych nie podaje kranówki, ponieważ ich właściciele uważają, że woda z kranów w Polsce jest bardzo słabej jakości, zawiera mnóstwo chemikaliów i bakterii. Boją się, że mogą się nią zatruć nie tylko ich pracownicy ale również klienci. Według 41% badanych podawanie wody z kranu w lokalach gastronomicznych wpływa negatywnie na ich wizerunek.

A co Wy o tym myślicie? Czy też boicie się pić wodę z kranu? Chcielibyście mieć możliwość zamówienia jej w lokalach gastronomicznych? Czekamy na Wasze opinie.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://wodawolnaodbutelek.sendzimir.org.pl/; http://prostozkranu.krakow.pl/; http://www.sendzimir.org.pl/

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *