Otwierasz restaurację za miesiąc? Sprawdź, czy wszystkiego dopilnowałeś

Otwarcie restauracji to dla wielu osób spełnienie marzeń o prowadzeniu własnego biznesu. Start w gastronomii wiąże się jednak z wieloma formalnościami, które muszą być dopięte na ostatni guzik na długo przed planowanym otwarciem lokalu.

Są też takie, które możesz zostawić na ostatnią chwilę, ale uwaga – jeśli nie zaczniesz miesiąc przed startem, możesz nie zdążyć, a twoje przeoczenie terminów może skutkować sporymi opóźnieniami otwarcia lokalu, a co za tym idzie – poniesiesz straty. Jakie formalności musisz dopełnić przed rozpoczęciem własnej działalności? Sprawdź, co zrobić na miesiąc przed otwarciem restauracji!

Pierwsze kroki w gastronomii – o czym musisz pamiętać przed otwarciem restauracji?

1.Rejestracja własnej działalności gospodarczej

Założenie działalności gospodarczej to podstawowy obowiązek, gdy planujemy otwarcie własnej firmy. Rejestracja restauracji jest bezpłatna – musimy jedynie wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymamy numer REGON i NIP, a nasza firma będzie zgłoszona do Urzędu Skarbowego i ZUS.

2. Założenie i rejestracja urządzeń fiskalnych

Od 1 stycznia 2019 roku wszystkie usługi gastronomiczne muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej online. Dobra wiadomość dla początkujących restauratorów – przysługuje Wam ulga na zakup urządzenia fiskalnego.

New call-to-action

3. Koncesja na alkohol

Sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu nie będzie możliwa bez posiadania koncesji na alkohol czyli zezwolenia, dzięki któremu będziesz mógł legalnie serwować swoim gościom wyszukane trunki. Restaurator ubiegający się o sprzedaż alkoholu powinien wystąpić o pozwolenie najpóźniej na miesiąc przed dniem, w którym chce zacząć sprzedawać alkohol. Zezwolenie wydawane jest na podstawie wniosku dostarczanego do urzędu miasta lub gminy. W dokumencie należy podać wszystkie dane firmy oraz uwzględnić rodzaj pozwolenia, o które się ubiegamy. Ważne! Zanim zaczniesz ubiegać się o koncesję na alkohol, upewnij się, że Twój wniosek o wpis lokalu gastronomicznego do rejestru Sanepidu został pozytywnie rozpatrzony – bez tego nie mamy szans na uzyskanie koncesji!

4. Uzyskanie licencji na odtwarzanie muzyki w restauracji

Niezwykły klimat lokalu tworzy nie tylko piękny wystrój, dobra obsługa i pyszna kuchnia, lecz także muzyka. Żeby legalnie odtwarzać w restauracji muzykę (lub filmy), konieczne będzie wykupienie odpowiedniej licencji i odprowadzanie należytych opłat na rzecz instytucji dbających o prawa autorskie jej twórców. Do znanych stowarzyszeń należą: ZAIKS czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych; ZPAV –  Związek Producentów Audio-Video czy STOART czyli Związek Artystów Wykonawców. Koniecznie zapoznaj się z działalnością tych instytucji i nie zapomnij, że żeby działać legalnie, potrzebujesz odpowiednich licencji.

5. Wybór oprogramowania dla restauracji

Nowoczesne technologie doskonale sprawdzają się w różnych aspektach naszego życia – warto korzystać z tych udogodnień także w miejscu pracy. Dobre oprogramowanie dla gastronomii znacząco ułatwi organizację pracy całego zespołu, pomoże zadbać o sprawną obsługę gości i kontrolować magazyn oraz ewidencjonować zamówienia składane online.

Sprawdź szczegóły

Oprócz wymienionych w tym artykule jest jeszcze sporo innych kwestii, o których trzeba pamiętać! Jeśli nie chcesz, aby cokolwiek Ci umknęło, to pobierz naszą listę kontrolną – możesz ją pobrać i zapisać lub wydrukować. Podążanie za punktami w niej wymienionymi ułatwi ostatnie przygotowania przed otwarciem restauracji. Powodzenia!One thought on “Otwierasz restaurację za miesiąc? Sprawdź, czy wszystkiego dopilnowałeś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *