Otwierasz restaurację za miesiąc? Sprawdź, czy wszystkiego dopilnowałeś

Otwarcie restauracji to dla wielu osób spełnienie marzeń o prowadzeniu własnego biznesu. Start w gastronomii wiąże się jednak z wieloma formalnościami, które muszą być dopięte na ostatni guzik na długo przed planowanym otwarciem lokalu.

Są też takie, które możesz zostawić na ostatnią chwilę, ale uwaga – jeśli nie zaczniesz miesiąc przed startem, możesz nie zdążyć, a twoje przeoczenie terminów może skutkować sporymi opóźnieniami otwarcia lokalu, a co za tym idzie – poniesiesz straty. Jakie formalności musisz dopełnić przed rozpoczęciem własnej działalności? Sprawdź, co zrobić na miesiąc przed otwarciem restauracji!

Pierwsze kroki w gastronomii – o czym musisz pamiętać przed otwarciem restauracji?

1.Rejestracja własnej działalności gospodarczej

Założenie działalności gospodarczej to podstawowy obowiązek, gdy planujemy otwarcie własnej firmy. Rejestracja restauracji jest bezpłatna – musimy jedynie wypełnić formularz CEIDG-1 i złożyć go w dowolnym urzędzie miasta lub gminy. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymamy numer REGON i NIP, a nasza firma będzie zgłoszona do Urzędu Skarbowego i ZUS.

2. Założenie i rejestracja urządzeń fiskalnych

Od 1 stycznia 2019 roku wszystkie usługi gastronomiczne muszą być rejestrowane na kasie fiskalnej online. Dobra wiadomość dla początkujących restauratorów – przysługuje Wam ulga na zakup urządzenia fiskalnego.

New call-to-action

3. Koncesja na alkohol

Sprzedaż napojów alkoholowych w lokalu nie będzie możliwa bez posiadania koncesji na alkohol czyli zezwolenia, dzięki któremu będziesz mógł legalnie serwować swoim gościom wyszukane trunki. Restaurator ubiegający się o sprzedaż alkoholu powinien wystąpić o pozwolenie najpóźniej na miesiąc przed dniem, w którym chce zacząć sprzedawać alkohol. Zezwolenie wydawane jest na podstawie wniosku dostarczanego do urzędu miasta lub gminy. W dokumencie należy podać wszystkie dane firmy oraz uwzględnić rodzaj pozwolenia, o które się ubiegamy. Ważne! Zanim zaczniesz ubiegać się o koncesję na alkohol, upewnij się, że Twój wniosek o wpis lokalu gastronomicznego do rejestru Sanepidu został pozytywnie rozpatrzony – bez tego nie mamy szans na uzyskanie koncesji!

4. Uzyskanie licencji na odtwarzanie muzyki w restauracji

Niezwykły klimat lokalu tworzy nie tylko piękny wystrój, dobra obsługa i pyszna kuchnia, lecz także muzyka. Żeby legalnie odtwarzać w restauracji muzykę (lub filmy), konieczne będzie wykupienie odpowiedniej licencji i odprowadzanie należytych opłat na rzecz instytucji dbających o prawa autorskie jej twórców. Do znanych stowarzyszeń należą: ZAIKS czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych; ZPAV –  Związek Producentów Audio-Video czy STOART czyli Związek Artystów Wykonawców. Koniecznie zapoznaj się z działalnością tych instytucji i nie zapomnij, że żeby działać legalnie, potrzebujesz odpowiednich licencji.

5. Wybór oprogramowania dla restauracji

Nowoczesne technologie doskonale sprawdzają się w różnych aspektach naszego życia – warto korzystać z tych udogodnień także w miejscu pracy. Dobre oprogramowanie dla gastronomii znacząco ułatwi organizację pracy całego zespołu, pomoże zadbać o sprawną obsługę gości i kontrolować magazyn oraz ewidencjonować zamówienia składane online.

Oprócz wymienionych w tym artykule jest jeszcze sporo innych kwestii, o których trzeba pamiętać! Jeśli nie chcesz, aby cokolwiek Ci umknęło, to pobierz naszą listę kontrolną – możesz ją pobrać i zapisać lub wydrukować. Podążanie za punktami w niej wymienionymi ułatwi ostatnie przygotowania przed otwarciem restauracji. Powodzenia!One thought on “Otwierasz restaurację za miesiąc? Sprawdź, czy wszystkiego dopilnowałeś

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *