Akcje społeczne w gastronomii – zgłoś swój lokal!

„Termokawa dla bezdomnych”, „Tu pijesz bez słomki”, „10% dla Pajacyka” – to tylko niektóre akcje  społeczne w gastronomii. W ten sposób restauratorzy pomagają potrzebującym oraz wspierają inicjatywy związane z ochroną środowiska. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych obecnie akcji.

Właściciele punktów gastronomicznych coraz częściej przyłączają się do kampanii społecznych. W tym roku zaplanowano wiele ciekawych wydarzeń. Na uwagę zasługują m.in.:

Termokawa dla bezdomnych

Pora zimowa bywa uciążliwa szczególnie dla bezdomnych, dlatego krakowscy restauratorzy postanowili im pomóc. Zorganizowano akcję świąteczną „Termokawa dla bezdomnych”. Osoby potrzebujące otrzymały znakowane termosy do napełnienia kawą lub herbatą wraz z listą kawiarni i restauracji, do których mogą się udać. Jak tłumaczą inicjatorzy przedsięwzięcia na profilu na Facebooku, nie chodzi tylko o to, by podarować ciepły napój, ale by ubodzy mogli poczuć się częścią lokalnej społeczności.

Swój udział w akcji zgłosiły już m.in.Camino Kraków, BAL, Nowa Prowincja, 2 Okna Cafe, Organic Coffee, Spółdzielnia Ogniwo, Tworzywo, „Po Drodze” kawiarnia przy kładce, czy Ambasada śledzia.

Pomaganie przez gotowanie

Podczas gdy w Krakowie odbywa się akcja pomocy bezdomnym, także nad morzem dzieje się dużo dobrego dla potrzebujących. W piątek 7 grudnia w Technikum Gastronomicznym w Gdyni miały miejsce niezwykłe warsztaty kulinarne. Właściciele przedsiębiorstw spotkali się, by wspólnie przygotowywać potrawy. Część dochodu z tej inicjatywy przeznaczono na pomoc młodym pacjentom z gdyńskiego hospicjum.

Stół Pajacyka

Akcję Pajacyk kojarzy coraz więcej Polaków. Jej celem jest dożywianie wygłodzonych dzieci. W tym roku właściciele restauracji i kawiarni postanowili wesprzeć dzieło w specjalny sposób, przekazując 10% obrotu (uzyskanego ze sprzedaży 7 grudnia) na rzecz organizacji charytatywnej. Aby zgłosić chęć udziału, wystarczyło zarejestrować się przez formularz na stronie internetowej. Do Świątecznego Stołu Pajacyka dołączyło wiele lokali z całej Polski. – „Nasza wspólna akcja rozwija się bardzo dynamicznie. W 2017 roku zebraliśmy o 36 536,39 złotych więcej niż w roku 2016 oraz aż o 62 097,06 złotych więcej niż w roku 2015!” – można przeczytać w opublikowanym raporcie „Świąteczny Stół Pajacyka 2017”. Warto dodać, że przedsięwzięcie jest finansowane wyłącznie ze środków osób prywatnych oraz firm.

New call-to-action
Tu pijesz bez słomki, czyli jak ograniczyć używanie plastiku

Tworzywa sztuczne są szczególnie niebezpieczne dla środowiska. Surowce często trafiają do wód, zabijając każdego roku setki tysięcy zwierząt. Aby ograniczyć używanie plastiku, trzeba zacząć od małych rzeczy. Organizatorzy akcji „Tu pijesz bez słomki” zachęcają właścicieli obiektów gastronomicznych do podawania napojów bez słomki lub zastąpienia plastiku innymi materiałami, np. stalą nierdzewną, tytanem, papierem, szkłem. W akcję włączyło się ponad 100 lokali gastronomicznych, a miejmy nadzieję, że z czasem będzie ich jeszcze więcej.

Bez słomki i z własnym kubkiem

Podobny problem, jak z nadmiarem słomek, zaczyna tworzyć się z kubkami jednorazowymi, w których serwuje się kawę na wynos. Polskie Stowarzyszenie Zero Waste zachęca do noszenia własnych pojemników, a także udostępnia listę lokali przyjaznych akcji. Mnóstwo kawiarni nie tylko zezwala na nalewanie kawy do kubków przyniesionych przez gości, ale nawet zachęca do tego poprzez specjalne zniżki. Warto dołączyć do mapy takich miejsc, aby dołożyć swoją cegiełkę do ratowania planety.

Akcje społeczne to wkład w poprawę życia. Im liczniej restauratorzy przyłączą się do organizowanych kampanii społecznych, tym więcej zacznie się zmieniać. Jak mawiał Robert Baden-Powell, brytyjski pisarz i wojskowy „Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”.

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *