Po sezonie. Jak inwestować środki w branży gastronomicznej?

Zakończyłeś sezon i teraz masz trochę więcej czasu? Warto wykorzystać go na dalszy rozwój swojej działalności, który zaprocentuje w przyszłości. Jeśli chcesz odpowiednio przygotować się na następny rok pełen wyzwań, sprawdź, jakich zmian powinieneś dokonać.

Co zrobić po sezonie?

Przede wszystkim zastanów się, które inicjatywy przyniosły oczekiwany rezultat, a z których należałoby zrezygnować. Może to dotyczyć zarówno samego menu, jak również podejmowanych przez Ciebie działań marketingowych. Ponadto wyznacz sobie cele na kolejne miesiące intensywnej pracy i określ poziom przychodów, jaki chcesz osiągnąć. 

Twoim kluczowym zamierzeniem niech będzie inwentaryzacja sprzętu i wymiana jego poszczególnych części na nowe. Miej na względzie, że zaplecze kuchenne to tak naprawdę serce Twojego biznesu, więc tym bardziej należy o nie zadbać. 

Jakich inwestycji dokonać najpierw?

Pamiętaj, że każdy biznes ma własną specyfikę i wymaga nieco innych wydatków. Jeśli prowadzisz pizzerię będziesz np. potrzebował nowego mieszalnika do ciasta, natomiast w kawiarni niezbędnym sprzętem do wymiany może okazać się ekspres. 

Plan inwestycji dobrze jest podzielić na 3 kategorie: 

  • wydatki pilne, 
  • ważne,  
  • odroczone

W pierwszej kolejności uzupełnij najważniejsze braki lub napraw sprzęty, bez których Twój lokal nie będzie mógł funkcjonować. Wydatków ważnych i odroczonych dokonuj dopiero wtedy, kiedy zrealizujesz wszystkie zakupy z listy pilnych. Przy ustalaniu poszczególnych pozycji posiłkuj się opinią i zdaniem pracowników, którzy na co dzień pracują na określonych urządzeniach. 

Weź pod uwagę też drobne wydatki, czyli m.in. zastawę, dekoracje na sali restauracyjnej, obrusy, serwety, przyprawniki czy akcesoria barmańskie. Po zakończeniu sezonu bardzo często ich brakuje lub są w złym stanie. Zdecydowanie należy je uzupełnić, bo te elementy także wpływają na wizerunek Twojej restauracji. 

Czym kierować się przy wyborze sprzętu?

Zastanów się, czy chcesz kupić nowe urządzenia czy używane. Te pierwsze gwarantują mniejsze ryzyko awarii i niższe koszty eksploatacji ze względu na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Z drugiej strony, szybko tracą na wartości i trzeba liczyć się z wysoką ceną ich zakupu. 

Za popularne “używki” na pewno zapłacisz mniej, lecz ich późniejsze użytkowanie będzie wiązało się z koniecznością wykonywania napraw czy też wyższymi rachunkami. 

Przy wyborze wyposażenia zwróć uwagę na gabaryty, szczególnie jeśli dysponujesz stosunkowo niewielką powierzchnią. Następnie przyjrzyj się takim parametrom jak pobór wody, energii czy moc. Nie zapomnij o materiale, z którego dane urządzenie zostało wykonane. Niejednokrotnie najlepsza okazuje się łatwa w utrzymaniu i odporna na użytkowanie stal nierdzewna.

Jeśli decydujesz się na używany sprzęt, sprawdź, czy jest on kompletny, zapytaj o jego historię i serwis. Zweryfikuj dostępność części zamiennych, żeby potem nie okazało się, że nie masz, jak naprawić danego urządzenia. 

Zanim coś kupisz, poszukaj opinii użytkowników na temat konkretnego wyposażenia. Poluj na promocje lub oferty specjalne, to również pozwoli Ci nieco zaoszczędzić. 

New Call-to-action

Jak sfinansować zakupy?

Wbrew pozorom okazuje się, że kapitał własny to jedna z najlepszych metod finansowania. Pamiętaj jednak, aby nie inwestować wszystkich swoich środków. Zostaw sobie margines np. na późniejsze opłaty w postaci czynszu czy wynagrodzenia dla pracowników. Kapitałem własnym możesz realizować niewielkie zakupy (np. do określonej kwoty), powyżej niej korzystaj z zewnętrznego wsparcia. 

Jeśli dokonujesz większych wydatków (m.in. zakup pieca), to warto dokapitalizować taki zakup leasingiem. To ciekawa alternatywa dla kredytów. Zaletą leasingu jest to, że możesz sfinansować zakup nowego, jak również używanego sprzętu. Bardzo często nie jest wymagany wkład własny, a rata leasingowa może stanowić koszt uzyskania przychodu, co przełoży się na obniżenie Twoich podatków. 

Kolejnym instrumentem są pożyczki unijne, które umożliwią Ci zakup wyposażenia, a także oprogramowania do Twojego biznesu. Pożyczki unijne charakteryzują się dość wysokimi kwotami, korzystnym oprocentowaniem, karencją w spłacie czy dłuższym okresem spłaty. 

Podsumowanie

Okres posezonowy to czas, który dobrze przeznaczyć na głęboką analizę dotychczasowej działalności. Wyznacz sobie cele strategiczne na następny sezon, sprawdź, jakie błędy popełniłeś i wyeliminuj je na przyszłość, a następnie sprawdź, które urządzenia trzeba wymienić na nowe, bo to od nich w dużej mierze zależy Twój sukces. 

Szczegółowe informacje na temat tego w co inwestować i na co zwrócić uwagę zebraliśmy w naszym ebooku. Znajdziesz w nim również porady i wskazówki od doświadczonych gastronomów!

GASTRONOMIA INWESTYCJE


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *