Jak dowozić? Wybierz najlepszy sposób dostawy jedzenia z twojej restauracji

Rynek dostaw jedzenia zwiększa się z roku na rok. Restauracje, które zastanawiają się nad wyborem opcji dowozu muszą zmierzyć się z ważnymi pytaniami. Czy utrzymywanie własnego kierowcy jest opłacalne? Czy skorzystać z usług sieci gastro-kurierów? Czy warto nawiązać współpracę z platformą agregującą oferty wielu restauracji i korzystać z jej dowozów?

Według najnowszego Raportu Stavy na temat rynku dowozu jedzenia, już 20% polskich restauracji dostarcza swoje dania klientom. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba takich lokali zwiększyła się ponad dwukrotnie. Rynek dowozu jedzenia nieustannie rośnie, a wraz z nim rosną wymagania konsumentów, o czym szczegółowo pisaliśmy już w naszym poprzednim wpisie.

Zamawianie jedzenia do domu czy pracy stało się bardzo popularne, szczególnie w większych miastach. Obecnie użytkownicy aplikacji mają możliwość porównywania i oceniania jakości dowozów, co ma wpływ na wzrost konkurencyjności w tym obszarze rynku. Jednym z najważniejszych wyznaczników satysfakcji klienta z dostawy jest jej szybkość – 60 minut to maksymalny, akceptowalny czas, w którym może dotrzeć do niego jedzenie. Drugą ważną kwestią jest umiejętność precyzyjnego określenia godziny, o której zamówienie zostanie dostarczone. 

Mając na uwadze satysfakcję klienta właściciel restauracji powinien dogłębnie przeanalizować swoją sytuację biznesową, by wybrać najkorzystniejszy sposób dostawy. Poniżej prezentujemy popularne rozwiązania, na które decydują się lokale gastronomiczne.

Własny kierowca – nasz człowiek w miejskiej dżungli 

Najchętniej stosowanym sposobem dowozu jest nadal zatrudnianie własnych kierowców. Zgodnie ze wspomnianym raportem Stavy, “mimo szybkich zmian, nadal ponad 95% wszystkich dowozów realizują kurierzy zatrudnieni bezpośrednio w restauracjach.” 

W małych miejscowościach, do których nie dotarły jeszcze platformy oferujące usługi dowozu jedzenia, tylko własny kurier umożliwia dostarczenie klientom jedzenia poza lokalem. Dzięki temu na lokalnym rynku gastronomicznym możemy się wyróżnić i zostać “czołowym graczem”. Zatrudnienie kierowcy jest stosunkowo proste, a przewożenie jedzenia i proces zamawiania może zostać znacząco usprawniony poprzez zastosowanie dedykowanej aplikacji POSdriver. Oprócz skrócenia czasu dostawy, aplikacja ta pozwala zebrać dane, które można następnie dowolnie analizować. 

New call-to-action

Decydując się na zatrudnienie nowego pracownika w roli kuriera, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, takimi jak kolejna pensja czy utrzymanie pojazdu. Trzeba zainwestować w system przewozu jedzenia, taki jak opakowania, torby termiczne. Największym zmartwieniem jest nieregularność zamówień – mogą zdarzyć się dni, w których kurier nie będzie w stanie obsłużyć wszystkich klientów lub realizowane zamówienia będą wyjątkowo czasochłonne. W inne dni natomiast może okazać się, że klienci składają wyjątkowo mało zamówień, a potencjał kierowcy nie jest wykorzystywany adekwatnie do ponoszonych przez niego kosztów, jako pracownika.

Pyszne.pl, Uber Eats i PizzaPortal.pl – który z nich pochłonie rynek, a który zostanie przez rynek pochłonięty?

W ostatnich latach na popularności znacząco zyskały platformy, które kompleksowo obsługują proces zamawiania jedzenia przez użytkowników – tworzą bazę restauracji z aktualną ofertą, zajmują się zbieraniem zamówień, dostarczaniem potraw do klientów i odbieraniem pieniędzy. Ten typ outsourcingu może być realizowany poprzez aplikację mobilną lub stronę www. Na restauracji ciąży jedynie obowiązek przygotowywania posiłków i wydawania ich kurierowi. Kolejnym plusem jest zrzucenie z restauracji odpowiedzialności za dostawę i utrzymanie zaplecza logistycznego. 

Bezsprzeczną zaletą współpracowania z tego typu portalem jest promocja lokalu, który znajduje się wśród obsługiwanych przez nią restauracji. Tym samym zyskuje w oczach konsumentów – staje się łatwo dostępny, sprawdzony i można podejrzeć dotyczące go opinie. Ponadto, jak czytamy w artykule Tomasza Gabrysia, “osoby zamawiające jedzenie przez internet przywiązują się bowiem do konkretnych platform. 80 proc. klientów, zadowolonych z przetestowanego rozwiązania, zostaje przy nim na stałe i nie szuka alternatyw.”

Jednak bycie częścią dużej sieci restauracji obsługiwanej przez omawiane portale, wiąże się z koniecznością płacenia, niejednokrotnie dość wysokich prowizji za realizowane usługi. Procent od ceny zamówienia zazwyczaj waha się od 25% do 35% wartości zamówienia. Czasem zdarzają się jednak wyższe prowizje, nawet na poziomie 40%. Przed zdecydowaniem się na tego typu współpracę, należy dobrze skalkulować zarówno płynące z niej benefity, jak i koszty, które trzeba ponieść.

New Call-to-action

Flota Stavy jedzie ci na ratunek

Rozwiązaniem pośrednim jest nawiązanie współpracy z firmą oferującą wyłącznie usługi logistyczne w obszarze dowozu jedzenia. Jeśli restauracja boryka się z nieregularnymi zamówieniami na dowóz, przez co utrzymywanie własnego kierowcy jest nieopłacalne, dobrym wyjściem może być korzystanie z usług wyspecjalizowanej firmy logistycznej. Z takimi problemami borykają się często restauracje w mniejszych miejscowościach. Ta metoda organizacji sieci dowozów może okazać się korzystniejsza finansowo niż łączny koszt utrzymania własnego kierowcy oraz jego pojazdu. 

Stava to pierwsza franczyza gastro-kurierska w Europie, która ma już 23 oddziały w Polsce i nadal prężnie się rozwija. Posługuje się flotą pojazdów wyposażonych w specjalistyczny sprzęt do przewozu jedzenia. Firma bierze na siebie odpowiedzialność finansową w przypadku opóźnionych dostaw lub uszkodzonych posiłków, co świadczy o wysokiej jakości świadczonych przez nią usług. 

W czerwcu tego roku Stava poinformowała, że podjęła współpracę z firmą AmRest – jednym z wiodących operatorów europejskiego rynku gastronomicznego, który prowadzi ponad 2100 restauracji znanych marek w 26 państwach. Skorzystają na tym szczególnie restauracje z sieci KFC, Pizza Hut, a także Burger King. 

Wybór konkretnego rozwiązania zależy od specyfiki prowadzonego biznesu

Na wybór określonego sposobu dowożenia jedzenia ma wpływ wiele czynników. Najważniejsze z nich to: lokalizacja restauracji, zaplecze logistyczne, budżet, który można przeznaczyć na usługę dowozu, znaczenie promowania lokalu i zwiększenia jego rozpoznawalności. Właściciel restauracji musi wziąć pod uwagę wszystkie te zmienne, by wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie z punktu widzenia jego lokalu. Jednak przede wszystkim powinien pamiętać, że dowóz jedzenia to bardzo szybko rozwijająca się gałąź gastronomicznego rynku, której nie można lekceważyć.

Sprawdź szczegóły

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *