Program partnerski – jak zostać ambasadorem i zarabiać na poleceniach?

Jeśli Twoi klienci szukają sprawdzonych rozwiązań i chcesz polecić im zaufanego producenta, przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jakie są zalety współpracy opartej na systemie rekomendacji.

Prowadzenie biznesu polega na skrupulatnej realizacji celów, za którą odpowiadają pracownicy przedsiębiorstwa, a którą warunkuje jego otoczenie rynkowe. Korzyści płynące ze współpracy z dostawcami dóbr lub usług nie muszą zamykać się w pojedynczej transakcji, ale mogą trwać długofalowo i działać w obydwie strony. Właśnie to umożliwia program partnerski, w którym jedna ze stron umożliwia swojemu partnerowi polecanie własnych usługi, a ten, za osiągnięcie ustalonego celu biznesowego, otrzymuje prowizję. W tym artykule zdradzimy Ci tajniki funkcjonowania mechanizmu rekomendacji oraz przybliżymy zasady udziału w naszym programie afiliacyjnym.

Metoda win-win-win

Afiliacja/marketing afiliacyjny/efektywnościowy – to zamienne nazwy służące do określenia programu partnerskiego, czyli techniki marketingowej, która coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w branży e-commerce na całym świecie. Z danych Influencer Marketing Hub opublikowanych w Affiliate Marketing Benchmark Report 2022 wynika, że w latach 2017-2021 zainteresowanie marketingiem afiliacyjnym wzrosło o ponad 300%. W raporcie przeanalizowano około 10 000 usług/firm z całego świata, posiadających tego typu programy. Najwięcej z nich ma siedzibę w Ameryce Północnej (4500), a następnie w regionie Azji i Pacyfiku (2300) i tylko Europie (1900). Widać, że obecny w Stanach trend powoli staje się coraz popularniejszy w państwach europejskich. 

Segmenty, w których najczęściej spotyka się tego typu współpracę to elektronika, usługi online, moda, sport i turystyka, wellness i uroda, podróże oraz dom i ogród, a na końcu listy zdrowie. POSbistro, jako dostawca chmurowego oprogramowania dla gastronomii, jest jedną z pierwszym firm w Polsce, która już teraz oferuje swoim kontrahentom możliwość zarabiania na poleceniach. W organizowanym przez nas programie afiliacyjnym z powiedzeniem bierze już udział kilkuset ekspertów gastro.  

Według danych ze wspomnianego raportu, wysokość prowizji w firmach oferujących produkty SaaS wynosi średnio 20%-70% prowizji od sprzedaży, co może być jedną z najbardziej lukratywnych kategorii dla marketerów afiliacyjnych. Jednak w dużej mierze wysokość prowizji zależy od polecanego produktu. 

Obejrzyj wideo ze mną

Program partnerski można obecnie znaleźć również w ofertach wielu renomowanych firm takich jak Amazon, Ceneo, Microsoft czy Google. Dlaczego korzystają akurat z tej formy marketingu?

To proste – bo opłaca się wszystkim uczestnikom. Dla producenta jest formą promocji wizerunkowej i zwiększania sprzedaży dóbr i usług, dla polecającego – dodatkowym, pasywnym dochodem (czyli takim, który nie wymaga jego stałego zaangażowania), a dla użytkownika? Dotarciem do produktu, którego właśnie potrzebuje – zainteresowani klienci mogą otrzymać pomoc i rekomendacje zaufanego producenta, od swoich obecnych dostawców. 

Współpraca w systemie poleceń działa zatem na zasadzie win-win-win. Każdy z nas miał zapewne niejednokrotnie okazję, przekonać się o sile rekomendacji na własnej skórze. Jest ona świetnym nośnikiem informacji wewnątrz branży.

Warunki współpracy (sposób polecenia, wysokość prowizji itp.) ustala się przed jej rozpoczęciem, a forma rozliczania jest przejrzysta dla obydwu stron i odbywa się albo w modelu CPS (Cost Per Sale – prowizja od sprzedaży), albo CPL (Cost Per Lead – stała zapłata za wykonanie akcji).  

Jak to działa w praktyce? W marketingu efektywnościowym zadaniem reklamodawcy jest dostarczyć polecającemu materiały marketingowe, które ten zamieszcza w swoim kanale przekazu w postaci baneru lub tzw. linku afiliacyjnego. Jest to specjalny adres URL przypisany do partnera i kierujący potencjalnego klienta do wybranej podstrony reklamodawcy. Polecenie klienta może odbywać się również w inny sposób, np. w formie bezpośredniego przekazania kontaktu – mailowo bądź telefonicznie. W obu przypadkach działanie to wpisuje się w definicję rekomendacji, gdyż polecający potwierdza jakość, której oczekuje zainteresowany. Co ważne, w tym modelu marketingu relacja reklamodawcy i ambasadora musi opierać się na zaufaniu, że każda ze stron jak najlepiej wykona swoją część pracy.

Jak działa Program Partnerski POSbistro?

Uzyskiwanie pasywnego dochodu w programie afiliacyjnym może być dodatkowym zabezpieczeniem firmowego budżetu, który w wyniku pandemii, w wielu firmach działających w obszarze HoReCa, został znacznie nadwyrężony.

Zasady zostania partnerem POSbistro są przejrzyste i bezpieczne. O terminie rozpoczęcia współpracy decyduje potencjalny ambasador. Przystępując do programu, zostaje poinformowany o wszystkich warunkach jego funkcjonowania. Zyskuje gwarancję, że za sukcesywne polecenie – klienta, który zakupi oprogramowanie POSbistro – otrzyma prowizję (jej dokładna wysokość zależy od wybranego przez klienta abonamentu). Skąd będziemy wiedzieli, od kogo pochodzi dany klient? Jak zabezpieczamy zgłoszenia? Polecenia i informacje o zainteresowanych osobach można przekazywać nam zarówno bezpośrednio (mailowo/telefonicznie, z wykorzystaniem dedykowanych źródeł kontaktu), ale też z wykorzystaniem narzędzi marketingu afiliacyjnego – zarówno offline, jak i online. Za każdym razem poprosimy o potwierdzenie danych zarówno zainteresowanego produktem lub usługą, jak i rekomendującego ambasadora. Następnie taki kontakt, po weryfikacji i rejestracji zgłoszenia, przekazany jest do opiekuna handlowego, zaś ambasador na bieżąco otrzymuje informacje o zgłoszeniu oraz etapie procesu sprzedażowego.

New call-to-action

Kto może dołączyć do programu partnerskiego POSbistro?

POSbistro to profesjonalne oprogramowanie, dedykowane firmom związanym z branżą HoReCa. Pomaga restauratorom zarządzać własnym biznesem, kontrolować go, zwiększać sprzedaż i nieustannie się rozwijać. Umożliwia m.in. zdalny dostęp do danych, sprzedaż jedzenia poprzez kanały online i narzędzia do optymalizacji dowozów. Jest to rodzaj oprogramowania SaaS, działającego w chmurze, dzięki czemu właściciel może mieć dostęp do danych z dowolnego miejsca na ziemi.

Rekomendowanie naszego mobilnego systemu POS będzie dla Ciebie przydatne, jeśli jesteś:

  • dostawcą towarów lub usług w branży gastronomicznej/hotelowej,
  • właścicielem bądź przedstawicielem handlowym restauracji/kawiarni/obiektu     noclegowego,
  • szkoleniowcem lub doradcą w sektorze HoReCa,
  • pracownikiem agencji marketingowej,
  • blogerem lub influencerem,
  • dostawcą rozwiązań fiskalnych lub infrastruktury IT.

Aby zostać naszym partnerem, należy wypełnić krótki formularz dostępny tutaj: Program Partnerski POSbistro

Więcej szczegółów dotyczących naszego rozwiązania dla branży gastronomiczno-hotelowej i programu partnerskiego znajdziesz TUTAJ. 


Autorka tekstu: Maria Gil

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej z kilkuletnim doświadczeniem w copywritingu, pracy redakcyjnej i PR-owej. W wolnym czasie uwielbia eksperymentować w kuchni, zwłaszcza w zakresie małych i dużych wypieków.

system gastronomiczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *