Rząd ogłosił kwarantannę narodową – co z gastronomią?

W czwartek 17 grudnia odbyła się konferencja ministra zdrowia, na której ogłoszono zaostrzenie obowiązujących obostrzeń. Od 28 grudnia do 17 stycznia w Polsce obowiązywać będzie kwarantanna narodowa. Jak wpływa to na gastronomię?

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że od dnia 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 roku zacznie obowiązywać kwarantanna narodowa, która wprowadza nowe obostrzenia. Zamknięte zostaną m.in. hotele, stoki narciarskie oraz galerie handlowe. Jak podkreślił minister „Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności”.

Na portalu gov.pl zamieszczono szczegółowe informacje o zasadach, które zaczną obowiązywać od 28 grudnia. Poniżej prezentujemy najważniejsze zmiany, mogące wpłynąć na funkcjonowanie lokali gastronomicznych.

New call-to-action

Nowe zasady 

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 

Ponadto nadal obowiązują dotychczasowe zasady i ograniczenia, m.in.:

  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Święta Bożego Narodzenia i Sylwester

Minister zdrowia zapowiedział także obostrzenia związane z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia i Sylwestrem. W tym roku duże spotkania rodzinne są niezgodne z obowiązującymi zasadami. Na stronie gov.pl czytamy: 

“Zastosuj się do obowiązujących ograniczeń – święta spędź w ze swoimi domownikami, nie organizuj dużych spotkań. Pamiętaj, że obowiązuje ograniczenia liczby gości, których możesz zaprosić – jest to łącznie maksymalnie 5 gości poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.”

W kwestii Sylwestra ogłoszono natomiast zakaz przemieszczania się: 

“Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.”

Zamknięta gastronomia – jak sobie radzić?

Choć wszyscy czekaliśmy na ponowne otwarcie lokali gastronomicznych, pozostaną one zamknięte przynajmniej do 17 stycznia 2021 roku. Jedynym sposobem na sprzedaż są zamówienia na wynos i w dowozie. 

Warto skupić się na wielu kanałach sprzedaży i porównywać ich efektywność. Jeśli posiadasz własną stronę internetową, warto dodać na niej menu z możliwością złożenia zamówienia. Tak działa Virtual Menu – wtyczka, która pozwala dodać na stronę aktualne menu i w łatwy sposób zamówić danie z opcją na wynos lub w dowozie.

Ograniczenie spotkań rodzinnych spowoduje, że wiele osób spędzi te święta w mniejszym gronie i nie spotka się z rodziną. Może to wpłynąć na większe zainteresowanie cateringiem świątecznym – jeśli oferujesz tego typu usługi poinformuj o nich na swoim profilu facebookowym i stronie www restauracji. 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *