Smsy – pomysł na program lojalnościowy w restauracji!

Jak podaje firma eMarketer w 2014 roku w Polsce liczba użytkowników telefonów komórkowych wyniosła 25,5 miliona. To 69% populacji naszego kraju. Szacuje się, że do końca 2015 roku liczba ta ma wzrosnąć do 29 mln abonentów. Statystyczny Polak wysyła rocznie 1014 SMS-ów. Polacy kochają smartfony, więc byłoby grzechem nie wykorzystać tego zjawiska, do promocji Twojego biznesu.

smartphone-569076_640

Jak pozyskać bazę klientów sms?

Największą trudnością, z którą będziesz musiał się zmierzyć jest pozyskanie bazy numerów telefonów klientów. Problem ten można rozwiązać na kilka sposobów:

1. Zorganizuj konkurs

Doskonałym przykładem na pozyskania dobrej bazy numerów telefonów, jest akcja zorganizowana przez sieć McDonald’s. Zorganizowali oni konkurs pt. “Lato pysznych niespodzianek”. Zachęcali klientów do wysłania smsa z hasłem “Lato” pod wskazany, uniwersalny i prosty numer telefonu. W odpowiedzieli klienci otrzymywali smsa zwrotnego z potwierdzeniem wzięcia udziału w konkursie oraz podziękowanie od sieci restauracji McDonald’s.

Osoby, które wzięły udział w konkursie co tydzień otrzymywały wiadomość sms z informacją o nowych produktach i promocjach w McDonald’s.

mobile-666913_640

2. Pozyskaj numery telefonów bezpośrednio od gości

Informuj klientów, podczas płacenia rachunku, o Twojej nowej usłudze – powiadomieniach sms. Opowiedz o korzyściach wynikających z zapisania się do bazy Twojej restauracji, czyli o tym, że będą otrzymywać najświeższe informacje, np. o promocjach, rabatach i wydarzeniach, jakie odbywają się w restauracji.

Pamiętaj, że ludzie niechętnie podają swoje numery, ponieważ źle im się to kojarzy. Najczęściej w takiej sytuacji maja przez oczami wydzwaniających o każdej porze dnia i nocy sprzedawców, chcących wcisnąć im kredyt lub ubezpieczenie. Nic dziwnego, że w dobie gwałtownej cyfryzacji ludzie chcą zachować prywatność, więc zanim poprosisz ich o pozostawienie swojego numeru telefonu w twojej bazie, poinformuj do czego numer będzie wykorzystany i podkreśl korzyść, jaką zyskają!

woman-410320_640


Masz bazę numerów klientów i co dalej…

1. Przygotuj listę promocji, która będzie dotyczyć tylko klientów z bazy. W smsach wysyłaj kupony rabatowe (w formie kodu), upoważniające do nabycia określonych dań po niższej cenie. Pamiętaj, że promocyjne obniżki cen powinny wynosić od 20 do 30% ceny wyjściowej i trwać nie dłużej, niż 2 tygodnie.

Przykład smsa: Witaj Kasiu, Otrzymałaś KOD 57480 na specjalną ofertę – 30% na pizze i makarony! Oferta ważna do końca miesiąca. Do zobaczenia!

2. Aby zapaść w pamięci klienta, nie ograniczaj się tylko do wysyłania informacji o promocjach, zniżkach czy wydarzeniach. Możesz wysyłać klientom porady kulinarne lub przepisy (np. co zrobić na obiad?). Zaangażuj do tego swoją załogę, szczególnie kucharzy i szefa kuchni.

mobile-666900_640

3. Poprzez wiadomości sms możesz poprosić klientów o ocenę Twojej restauracji, albo dania, które ostatnio zamawiali. Możesz ogłosić konkurs na wydarzenie, które zorganizujesz w swoim lokalu, podać kilka przykładów i w wyniku głosowania wyłonić zwycięzcę. Zaangażować klientów w stworzenie nowych dań.

4. Dla stałych klientów możesz zorganizować darmowe degustacje nowych dań w menu, przystawek czy deserów. Spróbuj zorganizować pokaz kulinarny, który poprowadzi Twój szef kuchni. Pokaz może być połączony z degustacją. Możesz zyskać więcej, niż się spodziewasz, bo klienci poznają bliżej szefa kuchni, a samo wydarzenie z pewnością przyciągnie wielu nowych gości. Jeśli impreza będzie udana, klienci na pewno wrócą.

5. Możesz informować gości o tzw. premiach, czyli np. przystawkach czy deserach, które otrzymują gratis przy zamówieniu wskazanych dań z karty.

Przykład smsa: Witaj Damian, Otrzymałeś KOD 55490 na specjalną ofertę – Do każdego naszego makaronu, deser gratis. Oferta ważna do 10.12. Zapraszamy!

smartphone-593348_640

6. Przygotuj ofertę promocyjną na darmowe napoje w nieograniczonych ilościach za dopłatą lub tzw. happy hours (niższe ceny w określonych godzinach).

7. Wysyłaj swoim klientom życzenia urodzinowe z propozycją zaproszenia na obiad lub bezpłatny deser. Zrób to wcześnie rano, żeby klient mógł odpowiednio wcześniej zaplanować sobie dzień. To drobiazg, który wzmacnia lojalność klienta.

Wykorzystuj różne okazje, nie tylko święta tradycyjne, ale również te mniej popularne. Pamiętaj również o meczach, wtedy najczęściej zamawia się jedzenie na wynos.

Przykład smsa: Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Pizzy! Do każdego zamówienia dajemy Margheritę 30cm w prezencie! Zapraszamy :)! Szczegóły www…

Witaj Mariusz, Dziś dla kibicujących w domu PIZZA I NAPÓJ GRATIS. Nie czekaj, zamów online na www…

A czy Wy stosujecie program lojalnościowy sms? Jak sprawdza się w Waszym lokalu? Co moglibyście doradzić początkującym? Czekamy na Wasze opinie.

New call-to-action

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *