Gdzie legalnie zaparkować food trucka? Największe skupiska głodnych ludzi

Właściciele food trucków jednogłośnie przyznają, że największym minusem w tym biznesie są mocno ograniczone miejsca do parkowania. Urzędnicy w 99% przypadków nie wydają zgody na parkowanie mobilnych ciężarówek w centrum miasta. Decyzje te uzasadnią przekonaniem, że handel i gastronomia powinny odbywać się wyłącznie w lokalach gastronomicznych.

Właściciele food trucków skarżą się, że urzędnicy nie traktują ich poważnie – nie rozumieją tego typu biznesów i wrzucają ich do jednego worka o nazwie “handel obwoźny”. ZiKit, ZDM i Urząd Miasta nie pozwalają na parkowanie food trucków (nawet odpłatne) w miejscach publicznych. Jeśli zdecydujemy się tam zaparkować, to musimy liczyć się z konsekwencjami, bowiem grozi nam za to mandat od 100-500 zł, czasem również grzywna do 5000 zł.

Food trucka nie możemy również parkować w okolicy lokali gastronomicznych, które wystawiają letnie ogródki. Pamiętajmy, że dla właścicieli tradycyjnych restauracji jesteśmy konkurencją, więc zrobią wszystko, by nas się pozbyć.

Gdzie można parkować?

Zanim rozpoczniemy inwestycję w food trucka, najpierw poszukajmy miejsca do jego zaparkowania. Istnieje kilka pomysłów na to jak i gdzie – zupełnie legalnie – parkować mobilne restauracje.

1. Targowiska i bazary

Uzgodnijmy to z osobą, która wydaje pozwolenia na stoiska handlowe w miejscach do tego przeznaczonych. Cenniki opłat obowiązujące na konkretnych targowiskach są publikowane w internecie i są ogólnodostępne. Zwykle pod cennikiem jest podany numer telefonu do osoby wydającej pozwolenia na stoiska, więc w razie pytań możemy zawsze zadzwonić i upewnić się odnośnie warunków umowy.

Ebook_POSbistro_Food_Truck

2. Tereny niekomunalne

Porozmawiajmy z właścicielami terenów niekomunalnych takich, jak spółdzielnie mieszkaniowe czy uczelnie i zaproponujmy im współpracę. Okolice akademików, szkół i uczelni to zdecydowany pewniak! Masz wątpliwości? Wyobraź sobie ilu wygłodniałych studentów przechodzi tamtędy codziennie.

3. Prywatne posesje

Właściciele mobilnych restauracji współpracują również z właścicielami prywatnych posesji, znajdujących się w okolicach często uczęszczanych przez przechodniów. Parkują swoje food trucki na prywatnym podjeździe a czasem w ogródku.

Możecie umówić się z właścicielem posesji na stawkę godzinową, tygodniową, albo ustalony % od sprzedaży. To uczciwe rozwiązanie i przy odrobinie chęci może być opłacalne dla obu stron.

Weźmy pod uwagę również o gospodarstwa agroturystyczne. Według właścicieli food trucków, to właśnie osoby mające własne gospodarstwa agroturystyczne, są najbardziej chętne do współpracy.

4. Wydarzenia

Najlepszym miejscem na ustawienie food trucków są wszelkiego rodzaju imprezy skupiające ludzi. Gorąco polecamy pikniki, festyny, jarmarki, koncerty, festiwale (muzyczne, filmowe czy teatralne), inne imprezy plenerowe, zloty, ale również giełdy samochodowe i bazary.

Początkiem roku warto zrobić listę eventów, na których chcielibyśmy się pojawić. Skontaktować się z właścicielem, przygotować kosztorys i ruszyć w świat! Pamiętajmy, że imprezy plenerowe takie, jak np. zloty food trucków są bardzo mocno promowane w mediach i internecie. To organizatorzy zapewnią nam frekwencję i przy okazji dobrą reklamę.

5. Firmy

Współpraca z korporacjami może wygenerować spore zyski dla właścicieli mobilnych ciężarówek. Według mnie, potencjał ten jest ciągle niewykorzystany w Polsce. Bądźcie pierwsi!

Wystarczy przygotować ciekawą ofertę dla średnich firm i dużych korporacji. Zaproponujmy właścicielowi, że będziemy parkować food trucka pod firmą np. raz w miesiącu. Pamiętajmy, że ludzie w pracy również muszą coś jeść, często zamawiają obiady online, jedzą kanapki, podgrzewają obiady w mikrofali lub chodzą głodni. Możliwość zjedzenia czegoś ciepłego z food trucka (pod firmą) z pewnością będzie dla nich odmianą od codziennych posiłków. Zawsze możesz też zaoferować im grupowe zniżki, gdzie właściciel firmy będzie mógł zapłacić za posiłki dla pracowników z góry, lub każdy z pracowników z własnej kieszeni. Tak, czy inaczej pracownicy będą zadowoleni.

Czytaj również: Czy Food Truck to opłacalny biznes?

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

New Call-to-action

 

3 thoughts on “Gdzie legalnie zaparkować food trucka? Największe skupiska głodnych ludzi

Comments are closed.