Sprzedaż na wynos lub catering? Sprawdź, jakie są stawki VAT

Prowadzisz własną firmę cateringową? A może Food Trucka z jedzeniem na wynos? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – zapłacisz mniejszy podatek. Wszystko dzięki niższym stawkom VAT na usługi świadczące w punktach gastronomicznych.

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych, czyli prowadzenia baru lub restauracji, w Polsce obowiązuje stawka 8 proc. VAT-u. Dotyczy to wszystkich miejsc, w których mamy lokal, zatrudnionych kelnerów i kucharzy.

Dla prowadzących sprzedaż jedzenia na wynos obowiązująca w Polsce stawka VAT wynosi 5 proc. Będzie to dotyczyło prowadzących punkty gastronomiczne z hamburgerami, zapiekankami i pizzą, czy ze sprzedającymi sałatki albo desery na wynos. Istotne jest, aby jedzenie było przygotowywane na miejscu, powinno zostać wydane klientowi bezpośrednio. Konsumpcja odbywa się poza naszym lokalem lub na jego terenie, ale ważne jest, aby odbyła się bez obsługi kelnerskiej.

5 procentową stawką VAT objęte są również posiłki na dowóz. W tym przypadku wchodzi usługa  dowóz do klienta, a według polskiego prawa będzie to dostawa towarów. Można się tutaj powołać na art. 7 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Klient otrzyma towar i dokona jego konsumpcji poza terenem naszej firmy. Pamiętajmy jednak, że dostawa to tylko usługa pomocnicza.

Wyższa stawka VAT będzie obowiązywać na kawy i herbaty sprzedawane na wynos. Od 1 kwietnia 2013 roku zmieniło się opodatkowanie na dostawę napojów mlecznych z udziałem kawy i herbaty. Na usługi obowiązuje 23 proc. podatek VAT. Nie ma tutaj wpływu ilość kawy czy herbaty w napoju, zawsze będzie on identycznie traktowany. Pamiętajmy więc, żeby uważać przy sprzedaży i nie naliczać przy posiłkach i kawie takiego samego VAT-u!

Jeżeli prowadzisz firmę cateringową, to według polskiego prawa „za usługi cateringowe i restauracyjne nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających”. Brzmi skomplikowanie? Tłumaczymy – firma cateringowa nie będzie podlegać pod sprzedaż żywności na wynos. Podatek VAT wyniesie w tym przypadku 8 proc. Stawka jest identyczna, jak na usługi restauracyjne.

Warto pamiętać, że w przypadku cateringu napojów, obowiązuje taka sama stawka jak w lokalu gastronomicznym, czyli 23 proc. VAT. Chodzi tutaj o dostawę kawy, herbaty, wody mineralnej i napojów bezalkoholowych. Catering to dostarczenie przygotowanych posiłków na miejsce zamawiającego, jednak według polskiego prawa wiążę się on z usługą obsługi kelnerskiej lub przygotowania posiłków, stąd jest traktowany identycznie jak prowadzenie restauracji.

Przed założeniem punktu gastronomicznego właściciele często zastanawiają się, jak rozwiązać przepis o sprzedawaniu żywności na wynos. Montują prowizoryczne stoliki, czy stawiają ciężarówkę lub budkę, bez dodatkowych ułatwień dla klienta. W przypadku cateringu przepisy mówią jednoznacznie o wyższej stawce VAT na usługi gastronomiczne, dzięki czemu nie mamy tutaj sporów co do naliczania poprawnej kwoty podatku. Wystarczy odpowiednio przemyśleć nasze usługi i nie pomylić się przy naliczaniu rachunków, dzięki czemu będziemy mogli spać spokojnie.

Czytaj również: Podatki w kuchni, czyli obowiązujące stawki VAT w gastronomii

Źródła: infor.pl, blog.posbistro.com, pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *