Szyldy reklamowe – jakie pozwolenia są nam potrzebne?

To właśnie od szyldu rozpoczyna się marketing kawiarni czy restauracji. Jest równie ważny jak klimat lokalu, obsługa czy jedzenie. Szyld jest wizytówką właściciela i ma za zadanie złamać początkową barierę wejścia, bo pierwsze wrażenie jest najważniejsze!

https://www.pinterest.com/pin/325807354266203270/

Powieszenie szyldu na budynku kawiarni czy restauracji nie wymaga żadnych formalności budowlanych za kilkoma wyjątkami:

Wieszanie szyldów na obiektach wpisanych do rejestru zabytków

Prawo w tym wypadku jest dość rygorystyczne, bowiem każda ingerencja w zabytkowy budynek wymaga uzyskania zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

[banner id=”5424″]

Duże szyldy lub reklamy

Jeśli zamierzamy zamontować na naszej kawiarni czy restauracji reklamę większą, niż 3 metry wysokości, to musimy zgłosić się o pozwolenie do starosty lub prezydenta miasta. Do takiego zgłoszenia dołączamy oświadczenie o tytule prawnym do dysponowania tym gruntem – czyli musimy udokumentować fakt, że jesteśmy właścicielem budynku albo go wynajmujemy. Nasze zgłoszenie powinno dodatkowo zawierać szkice i rysunki, które przedstawią władzom miasta wygląd szyldu oraz tego, w jaki sposób chcemy go zamontować.

https://www.pinterest.com/pin/111041947035865528/

Czas oczekiwania na decyzję

Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów musimy odczekać 30 dni. Jeśli w ciągu tego czasu nie otrzymamy żadnych informacji od władz miasta (zarówno zgody jak i sprzeciwu) to oznacza, że starosta (lub prezydent miasta) udzielił tzw. milczącej zgody. W takiej sytuacji możemy z czystym sumieniem zamontować nasz szyld.

Reklamy zawieszone nad ulicą

Jeśli decydujemy się na zawieszenie szyldu między budynkami lub nad ulicą, musimy zwrócić sie o pozwolenie do zarządcy drogi. Taka reklama może bowiem utrudniać widoczność kierowcom, tym samym stwarzać niebezpieczeństwo wypadków.

https://www.pinterest.com/pin/285134220132755209/

Jaki szyld wybrać?

Dobra reklama to taka, która jest widoczna z każdej odległości i skutecznie przyciąga klientów. Niestety niektórzy właściciele lokali usługowych za wszelką cenę chcą się wyróżnić i zupełnie nie dbają o architekturę przestrzeni. Od lat obserwujemy też walkę konserwatorów zabytków ze szpetnymi szyldami w większych miastach.

Czy więc jest możliwe zaprojektowanie widocznej reklamy, która jednocześnie będzie spójna z zagospodarowaniem przestrzeni? Wystarczy rozejrzeć się na rynku zachodnim. Oni doskonale z tym sobie poradzili i żyją w zgodzie z konserwatorami zabytków.
Nawet proste szyldy mogą być widoczne, wystarczy, że zadbamy o odpowiednie podświetlenie. Reklama świetlna pozwala zaistnieć w świadomości potencjalnego klienta i jest widoczna nawet z dużej odległości.

Jeśli brakuje Ci pomysłów na formę i kształt szyldu – zwróć się do specjalisty. Obecnie funkcjonują na rynku firmy, które zajmują się wyłącznie projektowaniem i wykonaniem szyldów reklamowych, ale istnieją również biura projektowe, które mają takie usługi w swojej ofercie. Poniżej publikujemy kilka pomysłów na oryginalne szyldy reklamowe, które są spójne z architekturą przestrzeni i przyciągają klientów.

Życzymy powodzenia!

Źródło: http://prawo.rp.pl/

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

[banner id=”5004″]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *