13 ciekawostek o herbacie!

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego herbata jest tak popularnym napojem? Na całym świecie każdego dnia są wypijane miliardy filiżanek tego aromatycznego naparu, ale czy kiedykolwiek zatrzymaliście się na chwilę, aby docenić jego bogatą historię i niesamowite właściwości?

Herbata to nie tylko napój — to podróż przez smaki i zapachy, wielowiekowa historia i przedmiot kultu w wielu kulturach. Oto 13 fascynujących ciekawostek, które sprawią, że następnym razem, gdy sięgniecie po swoją ulubioną herbatę, zrobicie to z jeszcze większą przyjemnością.

1. Herbatę odkryto przez przypadek

Herbatę odkrył chiński cesarz w 2737 roku p.n.e. pijąc przegotowaną wodę na wietrze. Do kubka z wodą wpadło kilka liści herbaty, cesarz ją wypił i bardzo mu posmakowała.

2. Herbata bekonowa

Hodowcy owiec w Australii nalewają do puszek po konserwach herbatę i gotują w niej bekon. Taki herbaciano-bekonowy wywar piją w trakcie jedzenia gotowanego bekonu.

3. Kiszona herbata

W Tajlandii, Birmie i Chinach herbatę kisi się przez około pół roku, po czym stosuje jako dodatek do dań mięsnych i rybnych. Kiszoną herbatę można też jeść jako osobne danie.

4. Herbata dla psów

W Wielkiej Brytanii można kupić herbatę dla psów. Jest nie tylko smaczna, ale ma również właściwości zdrowotne – wpływa korzystnie na sierść i usuwa nieprzyjemny zapach z pyska. Niestety sporo trzeba za nią zapłacić – 28 torebek kosztuje około 50 zł – ale czego się nie robi dla ukochanych czworonogów…

Psia herbata jest droga, ale starcza na długo. Z jednej torebki można zaparzyć aż 5 litrów herbaty. Producentem jest firma Woof & Brew.

New call-to-action

5. Zupa z herbaty

W Nepalu, Tybecie i Bhutanie z herbaty, mąki jęczmiennej, soli i masła z mleka jaków przygotowuje się wysokokaloryczną zupę. To przysmak tamtejszej ludności.

6. Herbata z wielbłądzim mlekiem

W Mongolii przyrządza się herbatę bez użycia wody. Gotuje się ją w kobylim lub wielbłądzim mleku, na koniec dodaje masło lub łój barani, sól i mąkę. Smacznego 😉

7. Zakazana herbata

Wyznawcy Judaizmu i Islamu nie piją ani czarnej, ani czerwonej herbaty. Według nich jest sfermentowana, a religia zakazuje im spożywania „zepsutych” produktów.

8. Herbata tylko dla mężczyzn

W Arabii przyrządzać herbatę mogą tylko mężczyźni. Herbaciany poczęstunek to dowód gościnności i szacunku. Do herbaty zawsze dodają liście mięty i cukier.

9. Herbata na złe duchy

Kiedyś na schodach przed domem rozsypywano liście herbaty. Miały one odstraszyć diabła i złe duchy.

10. Herbata zamiast pieniędzy

W Tybecie i Mongolii herbata ciągle jest środkiem płatniczym, używanym w handlu wymiennym.

11. Nie każdy mógł zbierać herbatę

Do zbierania herbaty zatrudniano głównie młode dziewczyny, ale miały zakaz jedzenia cebuli, czosnku i ostrych przypraw. Dlaczego? Wszystko po to, by obcy zapach nie przeszedł na listki herbaty.

12. Wolimy gorzką herbatę

Tylko 30% ludzi na świecie słodzi herbatę.

BLOG POSbistro - herbata
Najdroższa herbata – Da Hong Pao

13. Najdroższa herbata na świecie

Najdroższa herbata świata nosi nazwę Da Hong Pao, składa się z sześciu krzewów i kosztuje aż 25 tysięcy dolarów za 20 gramów. Dlaczego jest taka droga? Według legendy napar z tej herbaty uleczył ze śmiertelnej choroby matkę cesarza dynastii Ming. Rocznie zbiera się tylko 0,5 kg suszu tej herbaty.

Herbata, ten skromny napar liści, jest prawdziwym kameleonem w świecie napojów. Może uspokajać, orzeźwiać, rozgrzewać lub chłodzić, pasując do każdej pory dnia i sezonu.

W restauracji herbata może stać się czymś więcej niż tylko końcowym akcentem po posiłku. Wyobraźcie sobie chwilę relaksu z herbatą matcha o poranku, orzeźwiającego iced tea podczas lunchu lub spokojnego wieczoru z aromatycznym earl grey. Można ją podawać w eleganckich szklankach, rustykalnych kubkach czy nowoczesnych, designerskich naczyniach, każdorazowo tworząc niezapomniane doświadczenia dla gości. Zatem niezależnie od tego, czy prowadzicie małą kawiarnię, czy wielką restaurację, pamiętajcie o potędze herbaty i wykorzystajcie jej wszechstronność, aby zaoferować swoim gościom nie tylko posiłek, ale całą paletę smaków i emocji, które tylko herbata może dostarczyć.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://herbaciarnia.pl; http://www.wyborneherbaty.pl/; http://www.wielkiezarcie.com/

system gastronomiczny