Tempeh, chlebowiec i kombucha. Jakie kulinarne trendy zawładną rokiem 2020?

Moda przychodzi i odchodzi – coś co w jednym sezonie jest absolutnym hitem, w kolejnym może stać się najbardziej znienawidzoną rzeczą. Od ubioru, poprzez makijaż, dietę, styl życia – międzynarodowe trendy wpływają na wiele aspektów naszej codzienności. Oddziałują one także na prowadzenie działalności gospodarczej, m.in. gastronomicznej. 

Zmiany, które dotyczą gastronomii obserwuje się nie tylko na talerzu. Oprócz nowej karty dań mogą dotyczyć sposobu serwowania potraw, wystroju restauracji, wartości, którymi kieruje się kucharz czy rodzajem opakowań na wynos. Poniżej prezentujemy prognozowane trendy na 2020 rok.

Raport Ubera – preferencje żywieniowe mieszkańców Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. 

Uber Eats – międzynarodowa platforma do zamawiania i dostarczania żywności – opublikowała raport FoodCast 2020, w którym przedstawia prognozowane trendy gastronomiczne na nowy rok. Raport ten opiera się na badaniu przeprowadzonym w okresie od maja do listopada 2019. Uber Eats przeanalizował kilka milionów wyszukiwań użytkowników swojej aplikacji i na ich podstawie wyznaczył zyskujące popularność dania oraz składniki potraw. Badanie obejmowało wyniki z tzw. regionu EMEA, czyli obszary: Europa – Bliski Wschód – Afryka.

Według raportu, najchętniej zamawianym daniem roku 2020 będzie taco – potrawa wywodząca się z kuchni meksykańskiej. Zaraz za nim uplasowały się kolejno: pizza, poke bowls i shawarma. Na znaczeniu zyskują również dania takie jak mochi (japońskie ciastka z ryżu i mąki ryżowej) oraz bibimbap (danie kuchni koreańskiej, zbliżone do bowla). 

Na podstawie kilku milionów wyszukiwań określono też “najgorętsze” produkty spożywcze na 2020 rok. Będą to:

 1.       Len
 2.       Olej CBD
 3.       Kombucha
 4.       Czosnek
 5.       Kurki
 6.       Kakao
 7.       Prażona kukurydza
 8.       Dynia
 9.       Chlebowiec (owoc z rodziny morowatych, występujący w tropikalnej Azji)
 10.       Tempeh (charakterystyczny dla kuchni indonezyjskiej zamiennik mięsa wytwarzany z ziaren soi)

Natomiast jeśli chodzi o najchętniej wybierane kuchnie regionalne w omawianym obszarze, to prezentują się one następująco: 

  1.       Izraelska
  2.       Skandynawska
  3.       Etiopska
  4.       Koreańska
  5.       Armeńska

Ebook_POSbistro_Pizzeria

Zero waste – kaprys czy konieczność?

Zmiany klimatyczne i zanieczyszczenie środowiska skłaniają konsumentów do poszanowania żywności i wybierania ekologicznych rozwiązań. Również prawo międzynarodowe nakłada na państwa obowiązek poszanowania zasobów i środowiska naturalnego oraz ograniczenie ilości odpadów. 

Polska jest objęta dyrektywą unijną, która nakłada na państwa m.in. obowiązek redukcji odpadów spożywczych o 50% do roku 2030. Ponadto Polska, jako członek Organizacji Narodów Zjednoczonych przyjęła dokument “Przekształcanie naszego świata: Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju – 2030”, który zawiera 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals).

Działania na rzecz poszanowania jedzenia, ograniczenia marnotrawstwa i nadprodukcji widać także w kuchni. Dobrymi praktykami są: gotowanie z resztek, wykorzystywanie wszystkich części warzyw czy przyrządzanie potraw z “brzydkich” roślin, czyli egzemplarzy o nieregularnym kształcie. Słyszy się także o trendzie clean label, czyli przejrzystych etykietach, na których widać prosty skład. Ma to na celu zmniejszenie ilości składników, nie dodawanie sztucznych dodatków i używanie nazw, wskazujących czym jest dany składnik, zamiast skomplikowanych nazw chemicznych przy których plącze się język. Liczyć się będzie prostota – konsument ma wiedzieć co kryje się w jego opakowaniu z hummusem. 

Wyrzucanie dużej ilości jedzenia są z punktu widzenia restauracji stratą – zarówno jeśli chodzi czas pracy jak i składniki. Można temu przeciwdziałać sprzedając pod koniec dnia w promocyjnej cenie dania, które miałyby być wyrzucone. Pomagają w tym aplikacje takie jak Too Good To Go. Rezerwowanie miejsc i wcześniejsze zamawianie dań też pomagają przygotować odpowiednią ilość jedzenia. Finebite to kolejna aplikacja, która przeciwdziała marnotrawstwu. W Polsce są organizowane akcje promujące wartości zero waste w kuchni, takie jak np. Fine Dining Week, Szanuj jedzenie, połączone z Restaurant Week.

Jak zapakować to ekologicznie?

Ekologiczne opakowania to nie kwestia fanaberii – powoli Ziemia zaczyna tonąć w śmieciach a plastik pojawia się w wodzie, roślinach i powietrzu. Biodegradowalne a nawet jadalne opakowania i kosze umożliwiające segregację, zyskują na sile i nawet wielkie korporacje zaczynają je wprowadzać. Np. sieć McDonald’s podała informację, że w Polsce całkowicie zrezygnuje z plastikowych słomek. Zaangażowani w ochronę środowiska restauratorzy są pozytywnie odbierani przez świadomych klientów. Niektórzy decydują się nawet na taką niedogodność, jak brak możliwości zabrania zamówienia na wynos, CHYBA ŻE we własnym pojemniku wielokrotnego użytku. Organizatorzy imprez masowych też nie mają łatwego życia – wydarzenia tego typu generują duże ilości śmieci, dlatego obserwuje się wykorzystanie np. kubków wielokrotnego użytku. 

Roślinne menu i jadalne kwiaty 

Kuchnia wegetariańska i wegańska już nie kojarzy się z mało smacznym jedzeniem, po którym ciężko o uczucie sytości. Okazuje się, że posiłki z takim oznaczeniem często zamawiają też osoby, które jedzą mięso, ale starają się je ograniczać. Przewiduje się, że rok 2020 będzie rokiem kuchni roślinnej i nie chodzi wyłącznie o wykorzystanie warzyw. Szefowie kuchni eksperymentują z wykorzystaniem jadalnych owoców i większej ilości świeżych ziół. Zarówno jeśli chodzi o dekorację, jak i element składowy. 

Odczucia klienta na pierwszym miejscu

User experience to po prostu odczucia klienta w trakcie pobytu w restauracji. Modne będzie przygotowywanie dań-momentów. Wpływ na nastrój ma wiele czynników – nie tylko danie na talerzu, ale również atmosfera w lokalu, wystrój wnętrza, zapach, dzwięki, obsługa. Współcześni konsumenci głodni są przeżyć – to one mogą wynieść ich posiłek na wyższy poziom. 

Jeśli chodzi o popularne smaki to zapowiada się, że to kwaśne rzeczy będą wiodły prym. Wszechobecny cukier sprawia, że to cierpki smak może znacząco ożywić danie i wprowadzić dozę orzeźwienia. Dlatego można nastawić się na kiszenie – nie tylko typowych warzyw, jak np. ogórki czy buraki, ale też grzybów, owoców i wielu innych roślin. 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *