Za ile otworzysz pizzerię? Koszty na start

Otwarcie własnego biznesu zawsze wiąże się ze sporymi kosztami, które w zależności od naszej gospodarności możemy zoptymalizować lub też nie. Szczególnie kosztowne jest otwarcie własnej gastronomii ponieważ oprócz wystroju i zatowarowania, potrzebujemy również wprowadzić szereg zmian zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Aby otworzyć pizzerię będą nam potrzebne zezwolenia prawne, lokal, sprzęt, wystrój, zatrudniona obsługa i zaplecze produktowe. Na samym początku powinniśmy zadać sobie pytanie, czy otwieramy lokal, gdzie sami będziemy właścicielami, czy może korzystamy z franchisingu, czyli podnajmowana lokalu od sieci pizzerii o powszechnie rozpoznawalnej marce. Kilka lat temu lokal z włoskim przysmakiem był dochodową inwestycją. Dziś jednak obserwuje się przesyt tego typu lokali, dlatego należy dobrze zweryfikować swoje szanse i przede wszystkim postawić na jakość i oryginalność.

Sprawdź szczegóły

Kosztowne prawo

Pierwsze wydatki związane z planowanym biznesem to zapłacenie za wymogi sanitarne i europejskie standardy HACCP. Chodzi o wyszkolenie pracowników, dostosowanie urządzeń i lokalu do wymogów sanepidu, zadbanie o książeczki sanepidu. Szacuje się, że wydamy w tym celu około 4 – 6 tys. zł, w zależności ilu mamy pracowników i jak dużo musimy zmienić w dostępnym lokalu.

Sprawdzony lokal

Kluczem do sukcesu jest lokal w dobrej lokalizacji. Może to być zabytkowa starówka miasta, centrum małej miejscowości albo osiedle pełne bloków. Liczy się dobry dojazd – droga, sąsiedztwo – np. biurowiec, duża ilość domów, dostęp do parkingu i urok miejsca. Standardowo lokal powinien mieć od 100 do 150 m2.

Wynajęcie samego lokalu to koszt od 1 500 zł w górę, w zależności od wielkości miasta. Drugą opcją jest zakup lokalu, tutaj koszty zaczynają się od 300 000 złotych i rosną w górę, tak jak w przypadku wynajmu, w zależności od atrakcyjności położenia budynku. Przy oglądaniu potencjalnego miejsca warto sprawdzić, jaka jest w nim instalacja, okna, drzwi czy podłogi i oszacować koszty związane z remontem. Zrobienie dodatkowo wentylacji, klimatyzacji to koszt około 10 000 złotych.

Ebook_POSbistro_Pizzeria

Wystrój i atmosfera pizzerii

Sam budynek nie wystarczy, liczy się jeszcze jego wnętrze, czyli stoliki, krzesła, bar i aranżacja ścian. Tutaj rozpiętość cenowa jest duża – od tanich stolików i krzeseł po 100 złotych, aż po takie za 1000 złotych i więcej. W przypadku wystroju wnętrza każdy ma inne potrzeby, jeden właściciel kupi lampy za 200 zł, inny za 1000 złotych. Licząc przykładowo, że potrzebujemy około dziesięciu stolików i czterdziestu krzeseł, każde za 100 złotych, nasz rachunek za same stoły i krzesła to już 5000 złotych.

Tajemnica kuchni

Przepis na dobrą pizzę to dobry szef kuchni. Ale nawet najlepszy kucharz niczego nie wyczaruje bez odpowiednich do tego narzędzi. Sprzęt można kupić nowy lub używany. Za nowy piec do pizzy zapłacimy od 2000 do 12 000 złotych. W zależności czy chcemy piec dwukomorowy, opalany drewnem, czy elektryczny. Do tego musimy dokupić lodówkę, miksery, zamrażarki, frytkownicę, zastawę, narzędzia do pizzy – radełka do krojenia, blachy do spodów, itp. Mikser spiralny to koszt od 2000 do 8000 złotych. Stół chłodniczy do pizzy to wydatek od 2300 do 7000 złotych. W sumie za wszystkie sprzęty zapłacimy około od 120 do 150 tys. złotych. Oczywiście, jeżeli kupujemy nowe sprzęty, nieużywane. Dodatkowo jeżeli oferujemy dostawę pizzy do domu klienta – musimy zainwestować w samochód lub skuter, a także torby do przewożenia pizzy.

Odpowiedzialny personel

Możliwości w zatrudnieniu odpowiadającego nam personelu jest naprawdę wiele, możemy postawić na doświadczenie, polecenie lub po prostu zatrudnić ‘świeżą krew’. Zdarza się, że właściciele zatrudniają do swoich kuchni nawet rodowitych Włochów. Oprócz obstawy kuchennej, musimy zatrudnić również kelnerów. W przypadku posiadania 10 stolików w lokalu, na zmianie powinno pracować dwóch kelnerów, dwie osoby w kuchni i na przykład jeden barman. Jeżeli nasz lokal zatrudnia kelnerów, to warto zastanowić się systemem do odbierania zamówień na tablety – jak na przykład POSbistro. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak to działa, przeczytaj wpis: System POS na smartfony, czyli Terminal Mini od POSbistro.

Reklama dźwignią handlu

Sam lokal w dobrym miejscu nie wystarczy. Warto postawić na reklamę – od prowadzenia konta w kanałach social media, aż po tradycyjne sposoby, takie jak ulotki. Koszt wydruku i rozniesienia ulotek to około 5000 – 6000 złotych. Możemy sami je rozdawać, lub znaleźć pracownika. Ile pizzerii, tyle sposobów na reklamę. Warto pamiętać również o rosnącym znaczeniu portali do zamawiania jedzenia online, które mają coraz większy wpływ na liczbę zamówień , które spływają do nas z internetu. Zakładając pizzerię należy liczyć się z mniejszymi kosztami niż przy zakładaniu tradycyjnej restauracji. To jednak nadal duże sumy, stąd warto wcześniej zabezpieczyć się nadwyżką finansów, zwłaszcza na pierwsze trzy miesiące naszej działalności. Jeżeli postawimy na jakość i skuteczną reklamę, klientów nie powinno zabraknąć. Skąd wziąć pieniądze? Jeśli nie mamy wkładu własnego, można wziąć kredyt, lub powalczyć o dofinansowanie. Możliwości jest wiele, a na dobrej jakości produktach nie ma co oszczędzać, bo z czasem zwróci nam się to z nawiązką.

Jesteś głodny pizzowych treści?

Przeczytaj naszego e-booka lub artykuły dotyczące prowadzenia dochodowego biznesu gastronomicznego!

  • 3 Sprawy, o które musisz zadbać przed otwarciem pizzerii Link do ebooka
  • 5 grzechów głównych popełnianych przez właścicieli pizzerii Link do wpisu
  • Menu w pizzerii. Włoska pizza po polsku Link do ebooka

Najważniejsze informacje o tym jak otworzyć i zarabiać na własnej pizzerii znajdziecie w naszym ebooku: Praktyczny Poradnik – Zarabiaj na Gastronomii, Edycja: Pizzeria.

Autor: Anna Motyka

Poznaj historię naszego klienta – Pizzerii Giony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *