6 najładniej pachnących ziół – żywa ozdoba ogródka i restauracji!

Zioła to oryginalna ozdoba nie tylko domu, ale również restauracji czy kawiarnianego ogródka. Kompozycje ziołowe pięknie pachną i utrzymują się praktycznie od wiosny, aż do jesieni. Wybraliśmy 6 gatunków, które uwalniają najładniejsze aromaty, są proste w uprawie i pozytywnie wpływają na samopoczucie gości.

Mięta

Mięta ma charakterystyczny, przyjemnie orzeźwiający zapach.

Bardzo szybko rośnie i potrafi osiągnąć wysokość 20-100 centymetrów. Najbardziej lubi lekko zacienione miejsca. Jeśli postawimy ją w pełnym słońcu, słońce może poparzyć jej liście i roślina obumrze. Jest mało wymagająca w uprawie – wystarczy tylko pamiętać, by obficie ją podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej.

Aby mięta pięknie się rozkrzewiała, należy regularnie urywać jej pędy i usuwać pojawiające się kwiatostany.

Pobierz poradnik

Tymianek

Ma bardzo intensywny, korzenny zapach. W bogatej woni tymianku można odnaleźć subtelne leśne aromaty, wzbogacone lekką, orzeźwiającą nutą cytryny.

To niewielki krzew, który osiąga do 20 centymetrów wysokości. Lubi stanowiska słoneczne i ciepłe. Nie wymaga częstego podlewania. Podlewa się go głównie wtedy, gdy przez długi czas nie pada deszcz. Roślinę natomiast powinno się co jakiś czas nawozić, usuwać chwasty i spulchniać glebę.

Lawenda

Ma niezwykle intensywny i charakterystyczny zapach, który odpręża i relaksuje, dlatego jest używana na szeroką skalę w przemyśle perfumeryjnym. Aromat lawendy ma też działanie uspakajające, więc stosuje się go do leczenia bólu i zawrotów głowy.

Lawenda powinna być systematycznie podlewana. Nie możemy dopuścić do całkowitego wyschnięcia podłoża, ani do zalegania wody w okolicach korzeni. Najlepiej zakupioną roślinę przesadzić do donicy z odpowiednim drenażem, podlewać ją regularnie i usuwać nadmiar wody z podstawek. Powinniśmy ją również nawozić – wtedy będzie bardziej obficie kwitła.

Uwielbia stanowiska słoneczne i ciepłe, a w okresie kwitnienia swoim aromatem zwabia motyle i pszczół.

Estragon

Ma delikatny zapach, który trochę przypomina anyż.

Wytwarza łodygi, które szybko się rozrastają. Roślina dorasta do około 1 metra wysokości.

Estragon lubi słoneczne i ciepłe stanowiska. Nie powinniśmy go często podlewać. Podlewa się go tylko wtedy, gdy podłoże jest suche. Musimy natomiast dbać o regularne usuwanie chwastów i spulchnianie ziemi wokół rośliny.

Melisa

Charakteryzuje ją orzeźwiający, lekko cytrynowy zapach.

To krzew tworzący kępy średnicy ok. 60 centymetrów. Pędy melisy rosną na wysokość do 60 centymetrów, są gęsto ulistnione i mają piękny, soczyście zielony kolor.

Melisa uwielbia ciepłe, słoneczne i osłonięte od wiatru stanowiska. Jeśli posadzimy ją w cieniu albo półcieniu, będzie wydzielać mniej olejków eterycznych – czyli mniej intensywnie pachnieć.

Lubi częste podlewanie i naworzenie. Kwitnie od czerwca do końca sierpnia i jest odporna na mróz. Jej kwiaty są drobne, początkowo żółte, potem bieleją. Rosną w kątach liści i zbierają się w nibyokółki na wierzchołkach pędów kwiatostanowych.

Bazylia

Ma przyjemny, delikatnie pieprzowy zapach.

Bazylia potrafi osiągnąć do 60 centymetrów wysokości. Może mieć zielone lub czerwonawe liście (w zależności od odmiany) o długości do 5 centymetrów. Gruczoły zapachowe, z których uwalniają się olejki eteryczne, znajdują się na spodniej stronie liści.

Kwitnie w lipcu i sierpniu. Ma drobne kwiaty, które mogą być białe, żółte lub różowe.

Lubi ciepłe, dobrze nasłonecznione stanowiska – w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Nie powinniśmy jednak przesadzać z ekspozycją rośliny na ostre słońce, ponieważ jej delikatne liście mogą zżółknąć. Uważajmy również z podlewaniem. Bazylia powinna mieć stale wilgotne podłoże ale nie można jej przelać, bo zwyczajnie zgnije. Dbajmy również o regularne jej nawożenie.

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

Źródło: http://www.wymarzonyogrod.pl/

system gastronomiczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *