Lodziarnia – czyli jak otworzyć sezonowy biznes?

Czy sprzedaż lodów to opłacalny biznes? Lodziarnia to interes głównie sezonowy, a w Polsce ciepła pogoda zaczyna się od końca kwietnia i trwa do października. Jak założyć lodziarnię?

Do prowadzenia lodziarni nie trzeba mieć doświadczenia w gastronomii. Lody są wymagającym produktem, ale samo założenie punktu ich sprzedaży nie jest skomplikowane. Do wyboru jest założenie własnej marki lub podpięcie się pod franczyzę.

Stacjonarnie czy w drodze?

Pierwsze pytanie, jakie sobie trzeba zadać przy zakładaniu lodziarni, to pytanie o miejsce. Wszystko zależy od tego, ile możemy zainwestować. Lodziarnię można założyć w małej budce, ciężarówce, lokalu stacjonarnym, jako część kawiarni czy w centrum handlowym. To biznes sezonowy, więc najlepiej sprawdzi się lokalizacja blisko dużego skupiska ludzi – plaży, deptaku, parku, bulwarów lub często odwiedzanych ulic.

Budka z lodami

Tradycyjna budka z lodami wiąże się z niewielkim kosztem. Wystarczy lokal o powierzchni od 3 do 8 metrów kw. Do tego automat do produkcji lodów lub zamrażalka z lodami. Automat może być jednosmakowy lub wielosmakowy. Budka z lodami musi mieć sprawną klimatyzację i dostęp do wody. Jak w każdym biznesie, nawet kilka metrów kwadratowych, z których sprzedaje się lody, musi spełniać wymogi sanitarne i przeciwpożarowe.

New call-to-action

Food truck z lodami

Opiera się na podobnych zasadach co budka. Funkcję lokalu spełnia przyczepa ciężarówki lub… rower gastronomiczny.

Lodziarnia w budynku

Klasyczna, włoska lodziarnia mieściła się w zabytkowych kamienicach. Lokal stacjonarny dedykowany lodziarni to większy koszt rozpoczęcia biznesu. Potrzebne będzie duże pomieszczenie, lada, zamrażarki, witryny mroźnicze, automat do kawy i lodówka. Do tego kasa fiskalna oraz jeżeli mamy miejsce – stoliki i krzesełka dla gości. W dodatkowych kosztach dochodzi bogatsze wyposażenie, pensje pracowników, koszty wynajmu lokalu, koszty wyposażenia dla klientów i elementy dekoracyjne. W większych lodziarniach zatrudia się obsługę kelnerską.

Wyposażenie lodziarni

Lody się same nie nakręcą. Trzeba je zrobić, a do tego będzie potrzebne wyposażenie gastronomiczne, o którym piszemy poniżej. Bardzo ważne jest też narzędzie, które pozwoli zarządzać ci biznesem. Przekonaj się jak wiele może ci dać system POSLodziarnia – co i jak raportować, aby biznes dobrze działał?

 • Klimatyzacja – bez niej automat do lodów nie będzie sprawnie działał lub musi być chłodzony wodą.
 • Automat do produkcji lodów – jeżeli nie chcemy sprzedawać lodów na gałkę, tylko lody włoskie, trzeba zainwestować w dobry automat. Kupowanie używanych lub słabej jakości sprzętu może skutkować ich uszkodzeniem w szczycie sezonu, a lato w Polsce jest krótkie. Automat najlepiej aby serwował trzy smaki włoskich lodów (wanilia, czekolada i mix). Tanie maszyny są produkowane w Chinach, lepszej jakości pochodzą z amerykańskich i japońskich firm.
 • Frezer – lody na gałki trzeba najpierw wyprodukować z płynnej mieszanki, która potem jest ochładzana i ubijana we frezerze.
 • Blender – ewentualnie mikser, służy do rozdrabniania owoców i warzyw.
 • Pasteryzator – do produkcji lodów mlecznych.
 • Dojrzewalnik – nie jest wymagany, ale przydaje się przy codziennej produkcji.
 • Hartownik – odmraża lody wyjęte z frezera do temperatury zdatnej do spożycia.
 • Zamrażarka – czyli główna część centrum dowodzenia lodami.
 • Witryna mroźnicza – mebel, który pokazuje naszą ofertę, czyli lody! Poukładane w kuwetach z podpisami smaku zachęcają klientów do kupna miliona gałek.
 • Łyżka do lodów – dla obsługi, do nakładania kolorowych gałek do wafelka.
 • Lada i system POS – najlepiej mobilny POS na tablet ze zdalnym podglądem dla właściciela.
 • Stoliki i krzesełka dla klientów.
 • Fartuch lub koszulka dla sprzedawcy i kelnerów.
 • Potykacz i tablica do wypisania promocji czy nowych smaków i cennika lodów.
 • Intrygujące, niebanalne smaki lodów i receptury.

Receptury na pyszne lody są rodzinną tajemnicą, ale na początek wystarczy podstawowa wiedza. Mieszanka na lody ma trzy bazowe składniki: dla lodów mlecznych to mleko, śmietanka i cukier; a dla lodów owocowych: woda, cukier i owoce. Coraz częściej sprzedaje się sorbety, które produkuje się bez dodatków cukru. Modne są również lody o dziwnych smakach i nietypowych połączeniach. W 2016 i 2017 roku na topie są lody o czarnej barwie. Sezon w pełni, nie pozostaje nic innego jak otworzyć własną lodziarnię. Życzymy powodzenia!

Dla porównania zobacz jak wygląda zakładanie restauracji. W naszym wpisie Jak otworzyć restaurację? 9 kroków do własnego biznesu zawarliśmy dużo interesujących informacji na ten temat.

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *