Wirtualne kasy fiskalne – od 1 czerwca można ich używać do rejestracji sprzedaży

Rozporządzenie dotyczące możliwości stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania weszło w życie 1 czerwca 2020 roku. Dla branży gastronomicznej jest to bardzo dobra wiadomość – kasy rejestrujące będą od teraz mogły funkcjonować na tabletach i smartfonach, oferując użytkownikom dodatkowe funkcjonalności.

Kasy w formie oprogramowania stanowią alternatywę dla obecnie używanych kas fiskalnych online i będą mogły być używane przez wskazane branże, m.in. gastronomię. Jak podaje portal gov.pl:

Wirtualne kasy fiskalne będzie mogła stosować branża transportowa oraz branże, które najwcześniej były objęte obowiązkiem posiadania kas on-line (pierwotnie od 1 lipca 2020 r.) m. in. gastronomia i hotelarstwo. 

Z powodu pandemii koronawirusa pierwotny termin obowiązkowej instalacji kas online został przesunięty z 1 lipca 2020 r. na 1 stycznia 2021 r.

Kasy wirtualne będą musiały spełniać takie same warunki jak kasy online, czyli przesyłać dane do Centrum Repozytorium Kas oraz przejść proces certyfikacji realizowany przez Główny Urząd Miar. Certyfikacja ta potwierdza, że kasa spełnia określone wymogi, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa. Co ważne, kasy w formie oprogramowania mogą zostać wzbogacone o dodatkowe funkcje, np. takie jakie posiada system POS.

Gastronomia może zyskać na kasach wirtualnych?

Ewidentną zaletą kas wirtualnych będą koszty ich funkcjonowania – o wiele niższe niż przy użyciu tradycyjnych urządzeń fiskalnych. Przy kasach wirtualnych będzie się płaciło za oprogramowanie, nie samo urządzanie, dlatego restauratorzy będą mogli wykorzystać sprzęt, który już zakupili – smartfony, tablety czy komputery. Poza tym przy ewentualnych zmianach prawnych czy tych dotyczących bezpieczeństwa nie będzie konieczna całkowita wymiana urządzeń fiskalnych, jak to miało miejsce do tej pory, a jedynie aktualizacja oprogramowania.

Ponadto kasy wirtualne będą mogły zawierać również dodatkowe funkcje, bez których nie może obejść się gastronomia, np. funkcje oprogramowania sprzedażowego, czyli systemu POS.  

Więcej zalet kas wirtualnych wymieniliśmy tutaj: 5 cech, w których kasy wirtualne będą prawdopodobnie lepsze od kas online.

Obecnie dostosowujemy system POSbistro, by spełniał wszystkie wymagania kasy wirtualnej, jak np. przesył danych do CRK. Jeśli przepisy prawne nie ulegną zmianie, to będziemy w stanie zapewnić klientom bezpieczne oprogramowanie mobilne, które będzie spełniało wszystkie wymogi kasy fiskalnej. Do jego obsługi potrzebny będzie jedynie smartfon lub tablet i drukarka do drukowania paragonów. Będziemy Państwa informować o postępach w pracy nad POSbistro.

Przypomnijmy, że obecnie w zakresie kas rejestrujących mających postać oprogramowania obowiązują dwa rozporządzenia:

  • rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania,
  • rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie grupy podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Więcej informacji na temat kas w formie oprogramowania znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie: Wirtualna kasa fiskalna w gastronomii. Zobacz, jaką rewolucję szykuje rząd.

New Call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *