Biznesplan dla restauracji, co musisz wiedzieć
Zastanawiasz się, jak otworzyć restaurację? Zanim zaczniesz inwestować, stwórz dobry biznesplan, który ułatwi Ci rozpoczęcie działalności. W czasach, kiedy rynek gastronomiczny przeżywa swój rozkwit, brak przemyślanych strategii może okazać się katastrofalny w skutkach.
Czym jest biznesplan?
Biznesplan to zestaw dokumentów, analiz i programów zawierający projekcje celów firmy i sposobów na ich osiągnięcie przy uwzględnieniu wszystkich istniejących uwarunkowań (obejmujący działalność bieżącą oraz okres od 3 do 5 kolejnych lat) – tłumaczy Krzysztof Kandefer (materiały informacyjne PARP).
Na podstawie dokumentu „Ocena szansy na biznes. Biznes Plan, jak go zrobić?”, możemy wywnioskować, że pisząc własny biznes plan należy pamiętać o:
- spójności celów z kierunkiem, w jakim ma rozwijać się firma,
- określeniu możliwości związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa,
- analizie zagrożeń,
- ustaleniu profilu klientów,
- identyfikacji konkurencji.
Jak otworzyć restaurację, czyli z czego powinien składać się dobry biznesplan?
Rozdział 1: Charakterystyka przedsiębiorstwa
Początek biznesplanu to swego rodzaju wizytówka. Należy zawrzeć w nim informacje, takie jak: dane adresowe firmy, misję i wizję, cele strategiczne, przedstawienie sylwetek właścicieli. Warto pochwalić się sukcesami zawodowymi, które mogą okazać się pomocne w trakcie szukania inwestorów.
Rozdział 2: Informacje na temat usługi lub produktu
W tym miejscu umieszcza się szczegółowy opis podkreślający unikalne cechy i przewagi konkurencyjne oraz informacje dotyczące cyklu życia produktu. Jak tłumaczy Jakub Głowacki z Małopolskiego Funduszu Ekonomii Społecznej, opis powinien być jasny i klarowny, ale również atrakcyjny wizualnie, gdyż może przydać się w kolejnych etapach działalności.
Rozdział 3: Charakterystyka inwestycji
W rozdziale podaje się zakres inwestycji, listę potencjalnych firm podwykonawczych oraz dostawców. Określa się również źródła finansowania – w przypadku ofert kredytowych lub leasingowych ważne jest opisanie warunków przyznania środków. Istotnym elementem jest również stworzenie harmonogramu finansowania.
Rozdział 4: Analiza rynku
Opis powinien stanowić dogłębną analizę konkurencji – warto prześledzić oferty cenowe, ocenić mocne i słabe strony firm o podobnym profilu działalności, uwzględniając jednocześnie trendy rynkowe. Dobrą praktyką jest powoływanie się na dane z raportów branżowych, np. publikację stworzoną w ramach serwisu Horecanet.pl „Rynek gastronomiczny w Polsce 2017”.
Rozdział 5: Plan marketingowy
Dobrze zaplanowana strategia wpłynie na szybki rozwój działalności. W dokumencie określa się sposób sprzedaży, kanały dystrybucji oraz narzędzia wykorzystywane w promocji. Uwzględnia się również koszty związane z produkcją materiałów, np. wydrukiem ulotek reklamowych. Aby stworzyć dobry plan marketingowy restauracji, warto wziąć przykład z ogólnodostępnych materiałów, np. bloga UpMenu.
Rozdział 6: Plan finansowania
Ostatnim elementem, który musi znajdować się w dokumencie, jest strategia finansowa. Pod uwagę należy wziąć prognozy kosztowo-sprzedażowe, harmonogram wydatków. W tym miejscu warto ująć planowane inwestycje, np. związane z zakupem dedykowanego oprogramowania ułatwiającego prowadzenie lokalu gastronomicznego – dobrym wyborem jest system POSbistro, który ułatwia efektywne zarządzanie firmą.
Błędy podczas tworzenia biznesplanu
Rzetelnie opracowany biznesplan zwiększa prawdopodobieństwo powodzenia biznesu. Poniżej przedstawiamy elementy, których należy unikać:
- niedokładne zbadanie rynku i brak precyzyjnego określenia przewag konkurencji,
- rozbieżności w kwestii przedstawianych w biznesplanie i faktycznie ponoszonych kosztów,
- brak spójności i konsekwencji w poszczególnych rozdziałach,
- zbyt optymistyczne prognozy finansowe
Przykładowy biznes plan restauracji warto skonsultować z innymi osobami, np. przedstawicielami Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Aby uzyskać więcej informacji na temat założenia własnego lokalu gastronomicznego, zachęcamy do lektury naszego artykułu.
Źródła:
- Materiały informacyjne PARP,
- Materiały informacyjne GAP,
- Portal money.pl,
- Blog UpMenu.