Odbiór Sanepidu w Food Trucku

Planujesz założyć mobilny punkt gastronomiczny? Jeśli tak, zadbaj o spełnienie norm sanitarnych niezbędnych do uzyskania pozwolenia na prowadzenie tego typu działalności. Na co zwrócić uwagę, aby kontrola przeprowadzona przez Sanepid w Food Trucku przeszła pomyślnie?

Odbiór Sanepidu a Food Truck

Food Trucki cieszą się coraz większą popularnością. W 2016 r. stanowiły one 12% wartości rynku gastronomicznego – wynika z raportu „Rynek Gastronomiczny w Polsce 2016”. Jak przekonuje Katarzyna Mirecka, właścicielka mobilnego punktu La Chica, trend ten nie należy do chwilowych. To dział, który podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, będzie się prężnie rozwijał. Zanim jednak zaczniesz zarabiać na serwowaniu dań, musisz spełnić normy prawne.

Zasady dotyczące ruchomych punktów gastronomicznych reguluje Rozporządzenie (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze wymagania Sanepidu w małej gastronomii:

Sanitariaty

W samochodzie muszą znajdować się zlewy i umywalki z dostępem do zimnej oraz ciepłej wody, co wymaga zamontowania podgrzewacza lub bojlera. Należy także posiadać dwa zbiorniki (na czystą wodę oraz ścieki).

Szafki

To obowiązkowe elementy każdego mobilnego punktu. Trzeba wydzielić część na ubrania i na środki czystości.

Łatwo zmywalne powierzchnie

Remontując samochód, pamiętaj o zastosowaniu odpowiednich materiałów, np. ze stali nierdzewnych.

Nie musi być to kompletnie gładka powierzchnia, może być lekko chropowata. Chodzi o to, żeby łatwo się zmywała. Nie możemy skorzystać z nielakierowanego świeżego drewna, bo będzie ono po prostu pleśniało – tłumaczy znany vloger Mateusz „Głodny” Wawro.

Indywidualny odciąg stanowiskowy

Konieczne jest zamontowanie okapu i wyciągu, które powinny być umieszczone nad palnikami.

Przed odbiorem Sanepidu w Food Trucku koniecznie przygotuj odpowiednie dokumenty, takie jak:

  • Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych
  • Umowę dotyczącą wywozu śmieci lub zużytego oleju
  • Dokumentację HACCP lub Księgę Dobrych Praktyk GHP / GMP

Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem Food Trucku, zapoznaj się z naszym artykułem. Dowiedz się, czy ciężarówki z jedzeniem to opłacalny biznes i jakie koszty trzeba ponieść, aby zaopatrzyć się w narzędzia niezbędne do pracy.

Źródła:

  1. Mateusz „Głodny” Wawro – kanał na YouTube.
  2. https://wspomagamy.pl/
  3. http://www.blog.warkgroup.com
  4. http://www.niepoddawajsie.pl
  5. Raport „Rynek gastronomiczny w Polsce 2016”.
  6. Państwowa Inspekcja Sanitarna

Przygotuj się perfekcyjnie na odbiór sanepidu z naszą checklistą! Pobierz ją za darmo – wystarczy uzupełnić poniższy formularz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *