5 ciekawostek o pizzy na Międzynarodowy Dzień Pizzy

Pizza jest jednym z najpopularniejszych dań zamawianych w Polsce. Od wielu lat pierwsze miejsce w rankingu zajmuje capricciosa. Na podium znalazły się również margherita oraz pepperoni.

1. Najpopularniejsze danie na dowóz

Pizzerie są jednym z najchętniej odwiedzanych typów lokali gastronomicznych w Polsce, jak dowiadujemy się z raportu Pizzaportal.pl. Wygrywają one nawet z sieciami fast food. Podobnie ma się sprawa z jedzeniem zamawianym na dowóz – według danych portalu transakcje dotyczące pizza stanowią aż 54,9% zamówień. Jak widać kuchnia włoska ma w Polsce wielu wielbicieli.

2. Starożytny rodowód

Choć obecnie pizza kojarzy się jako typowo włoskie danie, istnieją przypuszczenia, że jej korzeni należy szukać w starożytnej Grecji. To stamtąd Rzymianie zaczerpnęli pomysł na wypiekanie płaskich placków z dodatkiem ziół i czosnku, posmarowanych oliwą. Zafascynowani tym daniem zaczęli wypiekać własne pieczywo, które nazwali focaccią. Choć w rzeczywistości ten typ placków był spotykany w wielu kulturach starożytnych. 

Sprawdź szczegóły

3. Kolumb na tropie sosu pomidorowego

Do opracowania przepisu na pizzę, która najbardziej przypomina współczesne placki z sosem pomidorowym przyczynił się Krzysztof Kolumb. To on po odkryciu Ameryki przywiózł ze sobą do Europy pomidory. Od tego momentu pizza zaczęła się zmieniać i mieć coraz więcej dodatków.

4. Na królewskim stole

Dawniej pizza była kojarzona z jedzeniem biedoty. Przełomowym momentem było opracowanie sosu pomidorowego oraz… zaserwowanie pizzy na królewskim stole. W roku 1889, piekarz Raffele Esposito przygotował dla króla i królowej Sabaudii pizzę na bazie białego sera mozzarella, sosu z czerwonych pomidorów oraz zielonej bazylii. Na cześć pięknej królowej została nazwana Margheritą. Jej kolorystyka nawiązywała do flagi republiki i została skomponowana tak, by oddać cześć nowo narodzonemu państwu włoskiemu. Do dziś jest najbardziej znaną i lubianą pizzą na świecie.

5. Skąd ta nazwa?

Językoznawcy nie są zgodni co do źródłosłowu nazwy “pizza”. Neapol jest włoskim miastem portowym, założonym przez Greków. Przez stulecia stanowił dom dla ludzi wielu narodowości i kultur. Istnieją dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy pizza. Jedna z nich wskazuje na wpływy łacińskie i słowo pinsere, oznaczające zgniatanie, spłaszczanie czy też rozciąganie. Druga teoria wymienia greckie słowo plax, które oznacza coś płaskiego, blat, a nawet stół.

Jeśli prowadzisz pizzerię zobacz może zainteresować Cię też wpis 5 grzechów głównych popełnianych przez właścicieli pizzerii!

Ebook_POSbistro_Pizzeria

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *