Stwórz program lojalnościowy najlepiej dopasowany do Twojego biznesu

Co sprawia, że niektóre programy lojalnościowe cieszą się dużą popularnością, a korzystanie z nich przynosi klientom frajdę? Czy chodzi wyłącznie o okazyjne ceny i rabaty? A może o coś więcej? Jaki sposób promocji wybrać, by zbudować w świadomości klientów pozytywny wizerunek restauracji i nakłonić ich do częstego korzystania z jej oferty? 

Jak się okazuje, skuteczny program lojalnościowy bazuje nie tylko na korzyściach płynących ze zniżek, ale wciąga klienta, angażuje go i sprawia mu radość. By to osiągnąć marketerzy i kierownicy restauracji sięgają do szerokiego wachlarza technik wywierania wpływu, a także mechanizmów takich jak grywalizacja. Karta klienta, jeśli zostanie dobrze użyta, może być ważnym narzędziem do promocji restauracji i kluczem do pozyskania lojalnych konsumentów. 

Zwykła promocja czy coś więcej? 

Skuteczny program lojalnościowy to tak naprawdę system motywowania klienta, który nagradza jego zaangażowanie. Tym mianem nie można określić łatwo dostępnych, praktycznie identycznych rabatów, oferowanych każdemu. Poza tym przyciągają one zazwyczaj klientów, których ciężko utrzymać przy sobie, ponieważ w wyborach kierują się wyłącznie jak najniższą ceną. Celem programów lojalnościowych powinno być natomiast wytworzenie lojalności, przywiązania do lokalu. Dlatego bonusy płynące z karty klienta muszą mieć swoją wartość i być nagrodą za systematyczne korzystanie z oferty lub inne działania. Jak pisze Justyna Bakalarska, na łamach magazynu Marketer+

program lojalnościowy powinien oferować im po pierwsze ciekawy mechanizm – który nie będzie ani zbyt łatwy, ani zbyt skomplikowany – oraz atrakcyjną nagrodę, odpowiednią do wykazanego zaangażowania”.

Opracowanie skutecznego programu lojalnościowego i efektywnej komunikacji z nabywcami zajmuje nieco czasu, ale efekty tej pracy mogą okazać się spektakularne. Pozwalają przede wszystkim utrzymać klienta, co jest o wiele bardziej opłacalne od zdobycia nowego. 

Mechanizmy z gier w aplikacji rabatowej?

By zachęcić użytkowników do korzystania ze zniżek, programy lojalnościowe chętnie wykorzystują grywalizację. Mechaniki zaczerpnięte z gier komputerowych świetnie sprawdzają się w aktywizowaniu klientów – dostarczają emocji i motywują do częstego zaglądania do aplikacji. Zdobywanie nowych poziomów, wbijanie punktów, rankingi, konkursy – to wszystko angażuje użytkownika, daje mu satysfakcję, a niejednokrotnie powód do dumy. Rywalizacja, ściganie się z innymi, nietypowe nagrody zachęcają do dzielenia się swoim wynikiem w mediach społecznościowych, co stanowi szansę dla lokalu na darmową reklamę. Zadowolony klient, który poleca restaurację swoim znajomym i dzieli się pozytywnymi doświadczeniami to najlepsze, co może się przytrafić lokalowi.

Wygoda użytkowania i troska o środowisko

Programy lojalnościowe idą z duchem czasu i odpowiadają na potrzeby klientów. Dlatego coraz rzadziej spotykamy tradycyjne karteczki z pieczątkami lub naklejkami, a nawet plastikowe karty klienta. Są niepraktyczne, ponieważ zapychają portfel, a dodatkowo nieekologiczne. Polacy coraz chętniej korzystają z programów lojalnościowych w formie aplikacji na smartfony, co potwierdza badanie ARC Rynek i Opinia, zrealizowane w lipcu 2019 roku:

W porównaniu z ubiegłym rokiem z 60 proc. do 72 proc. wzrósł odsetek osób korzystających z aplikacji mobilnych programów lojalnościowych.”

Aplikacja na telefon to wygodna alternatywa, która magazynuje wszystkie informacje w jednym miejscu i która może mieć angażującą, interaktywną formę. Szczególnie przyjazne dla klienta są aplikacje, które gromadzą oferty kilku sklepów lub lokali. Jedną z najpopularniejszych aplikacji obsługujących lokale gastronomiczne jest Kekemeke, dzięki której już prawie 200 tysięcy osób skorzystało z gratisów i rabatów. Za jej pomocą można zbierać pieczątki z wielu lokalizacji – jest przyjazna i prosta w obsłudze. Ponadto Kekemeke umożliwia wysyłanie wiadomości typu PUSH, przez co o wiele prościej przypomnieć klientowi o ciekawych promocjach.  

Komunikacja na wagę złota

Zadowolenie z usługi to kluczowy czynnik sprawiający, że gość zapisuje nazwę naszego lokalu na liście ulubionych miejscówek, do których warto wracać. Taki efekt można uzyskać nie tylko poprzez oferowanie atrakcyjnych zniżek, ale również dzięki komunikacji, która wywołuje pozytywne emocje. Jeśli program lojalnościowy opiera się na aplikacji mobilnej, w prosty sposób można wysyłać do klienta informacje o ciekawych ofertach, akcjach specjalnych i wiadomości wywołujące pozytywne emocje. Świetnym pomysłem może okazać się analizowanie preferencji, a następnie dostosowywanie do nich oferty specjalnej lub wysyłanie życzeń urodzinowych z prezentem w formie np. darmowej kawy. Budowanie pozytywnych relacji i dbanie o dobre odczucia klienta to obecnie jedna z najważniejszych cech skutecznego programu lojalnościowego. 

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *