Digitalizacja – jaki ma wpływ na dostawy jedzenia?

Przeniesienie się procesów sprzedażowych do sfery wirtualnej, zmusza przedsiębiorstwa do dostosowania swojej oferty do kanału mobilnego. Proces ten od kilku lat jest też widoczny w branży gastronomicznej. Coraz popularniejsze staje się zamawianie jedzenia na dowóz lub rezerwowanie stolika, najczęściej za pomocą aplikacji. Technologia jest również wykorzystywana do usprawnienia procesów w lokalach gastronomicznych, pozwala zbierać dane sprzedażowe i zarządzać siecią dostaw.

Z punktu widzenia klienta

Aktualne tempo życia i koszty przygotowania posiłku we własnym zakresie sprawiają, że współcześni konsumenci, szczególnie ci z dużych miast, coraz chętniej zamawiają jedzenie na dowóz. Dzięki stałemu dostępowi do Internetu jedzenie można zamówić z dowolnego miejsca i praktycznie o każdej porze. 

Według raportu PizzaPortal.pl, jeśli chodzi o zamówienia online, to te złożone za pomocą aplikacji mobilnej w roku 2018 stanowiły 60 proc. wszystkich zamówień, zaś w okresie od stycznia do końca września 2019 roku – to już 63 proc.”

Przedstawione dane wyraźnie wskazują na powszechne użycie smartfona do składania zamówień i przeglądania oferty lokali oferujących usługi gastronomiczne. Oprócz znanych portali do zamawiania jedzenia, tj. Pyszne.pl, PizzaPortal.pl, Uber Eats czy Glovo coraz częściej spotykamy się z aplikacjami dedykowanymi konkretnej restauracji lub marce. Własna aplikacja do zamawiania jedzenia typu white label daje możliwość dostosowania identyfikacji wizualnej wraz z logo restauracji i menu do charakterystyki danej gastronomii, co pomaga się wyróżnić. Ponadto do jej użytkowników można kierować specjalną ofertę lub promocje. 

Zobacz, co jeszcze kryje w sobie DirectBistro

Z punktu widzenia właściciela restauracji

Downsizing i tzw. wirtualne restauracje

W związku z rosnącym popytem na jedzenie z dostawą, zaczynają powstawać biznesy gastronomiczne, które zajmują się wyłącznie przygotowaniem dań i ich sprzedażą. Wynajmowana przestrzeń obejmuje tylko kuchnię i pomieszczenia potrzebne do przygotowania zamówienia. Natomiast brak w nich miejsca dla klientów, gdzie mogliby spożyć posiłek. Takie lokale są nastawione na oferowanie swoich dań w opcji na dowóz – może on stanowić nawet 100% ich obrotu. 

Taka strategia ma swoje plusy. Wynajmowanie mniejszej przestrzeni, brak kosztów urządzenia i utrzymania sali to znacząca oszczędność. Podobnie z pracownikami – nie zatrudnia się kelnerów, a tylko osoby pomagające w logistyce i dowozie. Natomiast kuchnia może się w 100% skupić na przygotowaniu jakościowych potraw. 

Dodatkowym plusem jest skupienie się na budowaniu marki wyłącznie poprzez internet. W zwiększaniu rozpoznawalności pomagają popularne i znane serwisy agregujące punkty gastronomiczne. Właściciel nie musi przejmować się wyglądem lokalu i udogodnieniami dla gości – może w całości skupić się na wypromowaniu restauracji w internecie, jako dobrego wyboru przy składaniu kolejnego zamówienia on-line. 

Automatyzacja procesów

Nowe technologie potrafią wprowadzić gastronomię na nowy poziom – szybszy i sprawniejszy. Automatyzacja procesów działa na korzyść każdego członka restauracyjnej załogi – od kelnera, poprzez kucharza, na dostawcy kończąc. Ze względu na wzrastającą popularność zamawiania jedzenia na dowóz, bardzo ważne staje się jak najszybsze dostarczenie zamówienia do klienta. By osiągnąć wysoką jakość dostawy i kompleksowo usprawnić procesy w lokalu, restauratorzy korzystają z profesjonalnego oprogramowania dla gastronomii. Odbieranie zamówień online i telefonicznych, zapisywanie danych klienta, szybki przepływ informacji między kelnerem a kuchnią mogą zostać zautomatyzowane i tym samym oszczędzić pracownikom wiele czasu. 

Dobra organizacja pracy w restauracji pozytywnie wpływa na opinie klientów o jakości dostawy. Szczególnie pomocne są aplikacje wspomagające pracę kierowcy, takie jak np. POSdriver. Kurier może podejrzeć na swoim telefonie szczegóły zamówienia, adres i kontakt do klienta oraz trasę. Informacje te są przesyłane na jego telefon przez kelnera za pomocą systemu POS, więc nie ma tu mowy o notowaniu, wprowadzaniu adresu do nawigacji czy przepisywaniu numeru do urządzenia. 

Dbałość o dobrą logistykę dostaw ma niebagatelne znaczenie z punktu widzenia klienta. Jak wynika z danych PizzaPortal.pl

czas dostawy stanowi jedno z kluczowych kryteriów dla zamawiających jedzenie – aż 37 proc. Wykorzystywanie nowych sposobów dostawy może znacząco skrócić czas dowozu posiłków. Na trzecim miejscu znalazła się punktualność dostawy – 35 proc. Na pierwszym niezmiennie dla zamawiających liczy się jakość potraw”.

Nowe technologie coraz bardziej przenikają do naszej codzienności, szczególnie jeśli chodzi o młode pokolenie. Polacy przekonują się do płatności internetowych, np. poprzez aplikacje mobilne i z roku na rok chętniej używają ich do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb – jak zakupy spożywcze, odzieżowe, elektroniczne czy zamawianie jedzenia na dowóz. Przed postępem nie da się uciec, ale można wykorzystać go na własną korzyść. Wykorzystanie oprogramowania usprawniającego pracę w restauracji, oferowanie swoich dań w dowozie poprzez własną aplikację lub popularny portal to działania, które mogą przyczynić się do znacznego wzrostu zysków z prowadzonego punktu gastronomicznego. 

W naszym wcześniejszym wpisie pt. Rynek dostaw jedzenia a wpływ na rozwój Twojego biznesu pisaliśmy o zmianach zachodzących na polskim rynku delivery i o tym jak wykorzystywać je do powiększania zysków.

New call-to-action

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Digitalizacja – jaki ma wpływ na dostawy jedzenia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *