Analiza konkurencji w gastronomii – jak ją przeprowadzić?

Konkurencja w gastronomii to nie tylko rywalizacja o unikalne przepisy. To przede wszystkim walka o portfele klientów, którzy w dzisiejszych czasach mają do wyboru nieskończoną ilość lokali i kulinarnych doświadczeń. Dla restauratora zrozumienie konkurencji jest kluczem do sukcesu. Jak skutecznie przeprowadzić analizę konkurencji? Podpowiadamy!

Jakie są rodzaje konkurencji?

Gdy mówimy o konkurencji w gastronomii, warto zrozumieć, że nie chodzi tylko o inne restauracje czy bary w najbliższej okolicy. Konkurencja jest znacznie szerszym pojęciem i można ją podzielić na dwie główne kategorie: bliższą i dalszą.

Bliższa konkurencja to lokale gastronomiczne oferujące podobne doświadczenia kulinarne, znajdujące się w tej samej kategorii cenowej i lokalizacyjnej co nasza restauracja. Jeśli prowadzisz włoską restaurację, Twoją bliższą konkurencją będą inne włoskie restauracje w okolicy, które konkurują o tych samych klientów.

Dalsza konkurencja to alternatywne opcje dla klientów. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia, dalsza konkurencja również ma wpływ na Twoją działalność. Jeśli wracając do wcześniejszego przykładu, prowadzisz włoską restaurację, dalszą konkurencją mogą być dla Ciebie lokalne bary tapas, food trucki z azjatyckim jedzeniem czy nawet dostawcy jedzenia na wynos. Chociaż oferują inne doświadczenia kulinarne, klienci mogą wybrać je zamiast Twojego lokalu, szukając różnorodności czy szybszej opcji posiłku.

New call-to-action

Analiza konkurencji – czym jest?

Co to jest analiza konkurencji? Jest to szereg działań obliczonych na zdobycie jak największej ilości informacji dotyczących działań rynkowych rywali, czyli lokali zajmujących się podobną działalnością do Twojej.

Dlaczego analiza konkurencji jest ważna?

Zrozumienie konkurencji w branży gastronomicznej nie jest jedynie kwestią unikania błędów, ale również wykorzystywania wiedzy o konkurencji do osiągnięcia sukcesu. Dzięki właściwej analizie konkurencji możesz wiele zyskać. Przede wszystkim, pozwala ona lepiej zrozumieć, czego szukają klienci w Twojej okolicy i jakie są ich oczekiwania wobec lokali gastronomicznych. Kiedy wiesz, co oferują Twoi konkurenci, możesz szukać unikalnych cech, które wyróżnią Twój lokal. Może to być specjalne menu, wyjątkowe wydarzenia czy innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Wiedza o konkurencji pozwala odpowiednio zaplanować przyszłe inwestycje i działania marketingowe. Możesz na przykład zdecydować się na wprowadzenie nowego menu w odpowiedzi na popularne trendy wśród okolicznych lokali. Jeśli oferujesz coś, czego nie mają inni, klienci będą bardziej skłonni wracać do Twojego lokalu. 

Konsekwencje niepoprawnej analizy konkurencji

Niewłaściwe postrzeganie konkurencji w gastronomii może mieć poważne konsekwencje dla Twojego biznesu. Jeśli nie jesteś świadomy tego, co oferują Twoi konkurenci, możesz stracić klientów, którzy szukają nowych doświadczeń lub lepszej jakości usług. Na przykład, jeśli konkurencyjna restauracja wprowadza nowe, atrakcyjne menu, a Ty nie reagujesz na tę zmianę, możesz stracić część swoich gości.

Błędna wiedza o konkurencji może prowadzić do nieodpowiednich inwestycji. Może to być zakup nowego sprzętu, który nie przyciąga klientów, lub wprowadzenie menu, które nie jest popularne wśród Twojej grupy docelowej. Jeśli nie jesteś świadomy tego, co oferują Twoi konkurenci, możesz nie zauważyć negatywnych opinii o Twoim lokalu w porównaniu z innymi. To może wpłynąć na Twoją reputację i wizerunek w oczach klientów.

New call-to-action

Sposoby na przeprowadzenie analizy

Aby skutecznie konkurować na rynku gastronomicznym, niezbędne jest dokładne zrozumienie innych graczy na rynku. Oto kilka sprawdzonych metod, które pomogą Ci w dokładnej analizie konkurencyjnej.

Badania rynkowe i tajemniczy klient

Wykorzystanie profesjonalnych firm badawczych lub samodzielne przeprowadzenie badań wśród klientów może dostarczyć cennych informacji na temat konkurencji. Tajemniczy klient to doskonały sposób na uzyskanie bezstronnych opinii na temat jakości usług i oferty konkurencji. Wystarczy, że poświęcisz jeden dzień na odwiedzenie lokali Twojej konkurencji. Usiądź w lokalu i monitoruj, ile klientów odwiedza dany lokal oraz co zamawia. Posiedź tam przez chwilę, uważnie obserwuj i wyciągnij wnioski dla siebie. Odwiedź pobliskie lokale pod koniec dnia, by zamówić coś na szybko. Weź paragon i zobacz, którym gościem z kolei jesteś. Da Ci to obraz tego, jak dużo klientów przewija się w tych lokalizacjach. Jeśli planujesz uruchomić sprzedaż z dowozem, złóż zamówienie w lokalach, które również mają taką opcję. Sprawdź, jak długo trzeba czekać na zamówienie, czy dbają o dobre doświadczenia klienta oraz jak reagują na ewentualne pomyłki. 

Monitorowanie opinii i recenzji w mediach społecznościowych

Media społecznościowe są skarbnicą informacji na temat konkurencji. Regularne śledzenie opinii i recenzji klientów na temat konkurencyjnych lokali pozwoli Ci zrozumieć, co jest dobrze odbierane przez klientów, a co wymaga poprawy, a także czego potrzebują klienci, których i Ty chcesz przyciągnąć. Istnieje wiele narzędzi dostępnych online, które pomogą Ci monitorować działania konkurencji, takie jak analiza ruchu na ich stronach internetowych czy śledzenie ich aktywności w mediach społecznościowych.

Uczestnictwo w branżowych wydarzeniach

Targi, konferencje i inne branżowe wydarzenia to doskonała okazja do poznania konkurencji i nawiązania kontaktów. Możesz dowiedzieć się o nowych trendach, technologiach i strategiach, które są stosowane w branży.

Analiza oferty i materiałów promocyjnych konkurencji

Regularne odwiedzanie stron internetowych konkurencji oraz analiza ich materiałów promocyjnych pozwoli Ci zrozumieć, jakie są ich główne atuty i w jaki sposób promują swoją ofertę. Bezpośrednie porównanie menu i oferty z konkurencją pozwoli Ci zidentyfikować potencjalne luki w Twojej ofercie oraz zrozumieć, co sprawia, że klienci wybierają konkurencyjne lokale.

Dokładna analiza konkurencji wymaga czasu i zaangażowania, ale jest kluczem do sukcesu w branży gastronomicznej. Dzięki niej możesz lepiej zrozumieć rynek, na którym działasz, i dostosować swoją strategię biznesową do aktualnych potrzeb klientów. Analiza konkurencji to proces ciągły. Rynek, trendy i potrzeby klientów ciągle się zmieniają, dlatego ważne jest, aby być na bieżąco i regularnie aktualizować swoją wiedzę. Tylko wtedy możesz być pewien, że Twoja restauracja będzie się rozwijać i przyciągać coraz więcej zadowolonych klientów.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *