Czy lokal sezonowy potrzebuje systemu POS?

Skorzystać z oprogramowania sprzedażowego dla gastronomii, czy pozostać przy zwykłej kasie fiskalnej? Przed takim wyborem co roku stają właściciele lokali sezonowych. Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się ile zalet przynosi praca na profesjonalnym systemie POS i jak może wyglądać oferta dla lokali sezonowych! 

“Ja tylko prowadzę sezonowy lokal, nie potrzebuję systemu POS”.

Właścicielowi prowadzącemu lokal sezonowy bardzo często nie przechodzi nawet przez myśl, by wdrożyć system POS. Krótki okres sprzedaży, intensywny czas przed otwarciem i bardzo duże natężenie ruchu nie pozwalają mu na zajęcie się wieloma sprawami, a rzeczy takie jak sposoby na usprawnienie pracy i kontrola schodzą na dalszy plan. Dodatkowo, przy tego typu biznesach często skupiamy się tylko na bieżącym sezonie, zupełnie zapominając o całościowej analizie biznesu w odniesieniu do poprzednich okresów sprzedażowych. Ale czy warto poświęcić trochę więcej czasu oraz środków, by pracować na systemie POS i móc wygodnie analizować nasze wskaźniki? Odpowiedź jest prosta: zdecydowanie tak!

Co może nam dać system POS?

System POS posiada wiele przydatnych funkcji, które znacznie pomagają w prowadzeniu lokali gastronomicznych, nawet tych działających sezonowo. Jedną z możliwości, jakie daje profesjonalne oprogramowanie jest usprawnienie pracy w czasie dużego ruchu poprzez wprowadzenie mobilnej obsługi klienta. Dzięki wykorzystaniu tabletu lub smartfona, kelner może prowadzić sprzedaż niezależnie od stanowiska stacjonarnego – w ogródku lub patio i odbierać zamówienia od razu przy stoliku. Mobilny przesył danych zdecydowanie przyspiesza komunikację między kelnerem a kuchnią, tym samym skracając czas oczekiwania Gości na wydanie zamówienia. Dodatkowo system POS umożliwia zamontowanie w kuchni ekranów KDS, wyświetlających listę pozycje z menu do przygotowania i oznaczanie ich statusu. Pozwala to kucharzom na łatwe aktualizowanie informacji o daniach gotowych do wydania, dzięki czemu kelnerzy wiedzą, które danie można podać Gościom. Jak widać mobilne technologie potrafią znacznie przyspieszyć obsługę i rotację stolików, a tym samym zwiększyć przychód.

New call-to-action

Bardzo przydatną funkcją z poziomu obsługi klienta jest możliwość dodania automatycznych rekomendacji, które wyświetlają się kelnerom na tabletach lub smartfonach połączonych z POSem podczas kompletowania zamówienia. Moduł rekomendacji POSbistro pozwala na zwiększenie średniej wartości rachunku nawet o 20%! Zabiegana obsługa w lokalu sezonowym często zapomina o stosowaniu zasad dosprzedaży i polecaniu dodatkowych produktów Gościom, tracąc szansę na poszerzanie zamówienia, a tym samym wzrost wartości paragonu. 

System POS umożliwia samodzielne ustalanie, jakie rekomendacje będą się pojawiać po wybraniu konkretnych produktów. Ciekawą możliwością są wyprzedaże produktów np. z krótką datą przydatności do spożycia, bądź dopasowanie dodatku do innej konkretnej pozycji menu. Kolejnym ułatwieniem może być tworzenie automatycznych zestawów, promocji czy ofert specjalnych, które również mogą zostać oparte na zasadach rekomendacji i nie wymagają od zespołu znajomości na pamięć tego, co w danym dniu jest w cenie promocyjnej, ponieważ system sam podpowie i połączy produkty w zestaw bądź nada odpowiednią zniżkę. 

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu lojalnościowego przy użyciu kart klienta. System POS pozwala na skonfigurowanie całego programu, który może przyznawać punkty lojalnościowe za zakup określonych produktów. Klient ma możliwość wykorzystania zgromadzonych na karcie punktów do płatności za wybrane produkty lub do uzyskania rabatu. Karty klienta pozwalają wzbudzić w odwiedzających nas Gościach poczucie lojalności i zwiększyć szanse na powrót do lokalu.

Jednak oprócz wymienionych powyżej korzyści, głównym powodem wprowadzenia systemu POS do lokalizacji powinno być przyspieszenie i ułatwienie pracy dla zespołu oraz skrócenie czasu oczekiwania Gości na zamówienie, a tym samym zapobieganie kolejkom. Warto też wspomnieć o możliwościach dla właściciela pozwalających na łatwe analizowanie biznesu oraz ponoszonych kosztów, ponieważ system POS daje o wiele większe możliwości kontroli swojego biznesu niż kasa fiskalna.

Korzyści dla właściciela, jakie niesie ze sobą wprowadzenie POSa w lokalizacji sezonowej

System POS oferuje właścicielowi lub osobie zarządzającej lokalem całą masę funkcji kontrolnych i analitycznych, takich jak np. wgląd w raporty kosztowe oraz zarządzanie gospodarką magazynową. 

Dzięki prowadzeniu magazynu produktów mamy pod kontrolą pełen obieg dokumentów magazynowych – od momentu dostawy aż do sprzedaży. Cały ten cykl możemy również monitorować poprzez szereg różnorodnych i spersonalizowanych raportów. Świadomość biznesowa prowadzonego lokalu ma ogromne znaczenie i pozwala nam planować wiele jego aspektów, jak np. zamawianie towaru, zapobieganie stratom czy ustalanie harmonogramu pracowników. Bazując na wskaźnikach sprzedażowych o wiele łatwiej jest zarządzać pozostałymi kosztami w lokalu i osiągać ich optymalne wartości.

Śledzenie stanów magazynowych i porcji nakładanych przez obsługę jest szczególnie ważne w… lodziarniach, które bardzo często działają sezonowo. Po pierwsze, właściciel może łatwo reagować na braki surowców i dowieźć na czas odpowiednie smaki lodów, korzystając z przesunięć międzymagazynowych. Po drugie, zintegrowanie systemu POS z wagą pozwala kontrolować ile gram powinna ważyć jedna gałka. Dzięki temu, że obsługa lodziarni będzie nakładać odmierzoną wagę lodów, właściciel może łatwo ocenić ile zysku powinna przynieść konkretna ilość surowca, np. 8 kg masy lodowej. Zapobiega to też stratom, w postaci sprzedawania zbyt dużych porcji lodów przez pracowników.

Więcej informacji na temat wykorzystania systemu POS w lodziarniach znajdziesz we wpisie: Straty w lodziarni? Powiedz im stanowcze “nie”!

New call-to-action

Kontrola aktualnej sprzedaży pozwala też na weryfikację tego jakie produkty i w jakim stopniu się sprzedają, które dania są najpopularniejszymi pozycjami z karty. Śledzenie tych statystyk pozwoli na optymalizację całego menu oraz eliminację pozycji nieistotnych z poziomu sprzedaży, powodujących straty. W tym aspekcie system POS stanowi narzędzie do optymalizacji kosztów i niwelowania strat, jakie ponosimy m.in wyrzucając przeterminowane produkty.

Jeśli nie pracujemy na systemie POS, brak możliwości wglądu w szczegółowe dane powoduje, że nie mamy faktycznych podstaw, by sądzić, że nasz biznes ma potencjał i warto go rozwijać. Na późniejszym etapie, gdy np. chcielibyśmy otworzyć więcej punktów gastronomicznych, ta niewiedza oraz brak analiz może narazić nas na ryzyko niepotrzebnych kosztów i strat jakie mogą wyniknąć z braku odpowiedniego przygotowania do zarządzania kolejnymi lokalami.

W przypadku sieci lokali działających sezonowo system POS wydaje się niezbędny, ponieważ im więcej lokalizacji, tym trudniej właścicielowi je kontrolować i monitorować wyniki. Problematyczne jest zatrudnianie osobnych managerów do poszczególnych lokali, które działają tylko kilka miesięcy w roku i generuje to dodatkowe koszty. Dlatego właśnie system POS jest idealnym rozwiązaniem, które zapewni efektywne zarządzanie siecią lokalizacji sezonowych przy mniejszych kosztach wdrożenia niż kadra managerów. Dodatkowo aplikacje dla właścicieli, takie jak POSowner, pozwalają na dostęp do danych z poziomu własnego telefonu i ciągłe trzymanie ręki na pulsie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat funkcji systemu POS dla gastronomii? Przeczytaj nasz artykuł Programy gastronomiczne – top 5 najważniejszych funkcji.

Jak wyglądają opłaty za system POS, jeśli prowadzę lokal sezonowy?

W POSbistro oferujemy rozliczenie abonamentowe, dzięki czemu lokale sezonowe mogą płacić za dostęp do aplikacji sprzedażowej tylko w miesiącach, gdy z niej korzystają. Koszt abonamentu w przeliczeniu na dzień, to niewielkie wydatki rzędu rzędu kilku złotych.  Dodatkowo POSbistro daje możliwość zawieszenia działalności sprzedażowej bez utraty dotychczasowych danych w momencie, kiedy sezon nam się zakończy. Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu wystarczy aktywować dostęp do modułu sprzedaży i na podstawie danych z poprzedniego okresu rozpocząć planowanie kolejnego sezonu działania naszego punktu. To bardzo ułatwia szybkie otwarcie oraz wdrożenie sprzedaży po okresie, w którym nie była ona prowadzona.

Jak widać, prowadzenie lokalu gastronomicznego bez systemu POS wygląda bardziej jak działanie po omacku niż świadome i zaplanowanie rozwijanie biznesu. Nawet małe lokalizacje sezonowe dużo zyskują przy wykorzystaniu profesjonalnego oprogramowania, dostosowanego do ich potrzeb, szczególnie w przypadku kiedy zarządzamy większą liczbą lokalizacji.

Przetestuj nasz system POS i przekonaj się jak prosta jest jego obsługa! Pobierz DARMOWE DEMO POSBISTRO – testuj przez 14 dni nasze rozwiązania dla gastronomii.  

New call-to-action

Tomasz Mlak

Od ponad 10 lat jestem związany z branżą gastronomiczną. Zaczynałem jako jeden z wielu kucharzy w sieci Pizza Hut przechodząc kolejne stanowiska z dużą ambicją, następnie rozpocząłem przygodę z kawą w Costa Coffee, kolejno zostałem Supervisiorem w nowym koncepcie Papa Diego, aby docelowo objąć prowadzenie jednej z kawiarni polskiej sieci Etno Cafe, co wspominam jako jeden z lepszym okresów w moim życiu zawodowym. Obecnie doradzam w kwestiach oprogramowania dla gastronomii w firmie POSbistro. Zapraszam do kontaktu!

Tomasz Mlak has 4 posts and counting. See all posts by Tomasz Mlak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *