Gdzie szukać oszczędności w gastronomii? Poznaj sprawdzone sposoby!

Obecne czasy są trudne dla przedsiębiorców, w szczególności dla restauratorów. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja oraz podwyżki cen sprawiają, że dużo lokali się zamyka. Jeśli nie chcesz, by Ciebie także spotkał ten los, musisz zacząć oszczędzać. Gdzie szukać oszczędności w gastronomii? Podpowiadamy!

Inwentaryzacja magazynu i racjonalne zakupy

Kontrola produktów to pierwszy krok do szukania oszczędności w gastronomii! Magazyn jest bowiem miejscem, w którym marnuje się najwięcej żywności, a co za tym idzie Twoich pieniędzy. Musisz więc na bieżąco kontrolować jego stany i nauczyć się tworzyć racjonalne listy zakupów, by produkty nie zalegały na półkach. Warto wykorzystać do tego program do zarządzania gastronomią, który posiada moduł poświęcony magazynowi. Pozwala on kontrolować stany magazynowe i zużycie produktów, a przez to w odpowiednim momencie zamówić brakujące składniki.

New call-to-action

Porównaj oferty dostawców

Są to oszczędności, które zauważysz w dłuższej perspektywie czasowej. Porównaj hurtownie, w których obecnie się zaopatrujesz z konkurencyjnymi na rynku. Sprawdź, czy na pewno posiadasz najkorzystniejszą ofertę. Jeśli okaże się, że nie, spróbuj negocjować warunki lub zmień dostawcę. Gwarantujemy, że już po roku zauważysz spore oszczędności na tym polu.

Pobierz arkusz P&L

Analiza obecnych kosztów

Często bywa tak, że z powodu nakładu pracy i braku czasu nie sprawdzamy aż tak skrupulatnie wszystkich kosztów, które ponosi lokal. Warto jednak wygospodarować trochę czasu i zrobić dokładną analizę. Może bowiem okazać się, że niektóre rzeczy są zbędne i generują zbędne koszty.

Warto przyjrzeć się kwestii zatrudnienia. Pamiętaj, nie obcinaj pensji swoich pracowników, żeby zredukować straty! To z pewnością nie jest dobrą praktyką w szukaniu oszczędności. Mimo to zastanów się, czy rozkład sił w Twoim lokalu jest adekwatny do obłożenia i ilości pracy. Może okazać się, że w konkretnych dniach nie potrzebujesz na jednej zmianie aż tylu osób. Spróbuj na nowo ułożyć grafik tak, by nie ucierpiała na tym jakość obsługi klientów, ale by zlikwidować niepotrzebne wydatki.

Zacznij liczyć food cost

Jeśli szukasz oszczędności musisz skupić się również na menu. Jeśli nie liczysz food costu i nie kontrolujesz rentowności dań, które oferujesz tak naprawdę nie wiesz, ile kosztuje Cię ich przygotowanie. Dzięki analizie potraw dowiesz się, na których daniach najwięcej zarobisz, a które lepiej wyrzucić z menu. 

Zamiast więc od razu zmieniać ceny swoich dań, najpierw zrób dokładną analizę. Być może obecne ceny wcale nie zostały poprawnie ustalone. 

Pobierz kalkulator FC

Dowozy jako dodatkowe źródło sprzedaży

Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu strat w swoim lokalu, warto zadbać o dodatkowe źródła sprzedaży. Jednym z nich jest sprzedaż online wraz z opcją dostawy do domu. Może okazać się to dla Ciebie doskonałą formą na zwiększenie ilości zamówień. W tym celu możesz skorzystać z usług popularnych aplikacji do dowozów jedzenia, jednak mają one bardzo wysokie prowizje. Warto więc rozważyć uruchomienie dowozów na własną rękę, gdyż może być to znacznie bardziej korzystna opcja. Pomoże Ci w tym program do zarządzania gastronomią.

Nie marnuj żywności

Niestety, marnowanie żywności to duży problem w gastronomii. Warto więc nawiązać współpracę z aplikacjami, które działają nas rozwiązaniem tego problemu i propagują politykę „less waste”. Dzięki takim rozwiązaniom, możesz sprzedać to, co się nie zeszło w lokalu w danym dniu, a wciąż nadaje się do spożycia. Dzięki temu wciąż zarabiasz, zamiast po prostu wyrzucać jedzenie.

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *