6 trików na apetyczne zdjęcia potraw!

Zdjęcia potraw publikowane na stronie internetowej restauracji lub profilach firmowych w mediach społecznościowych mogą równie skutecznie zachęcać, jak i zniechęcać potencjalnych klientów. Dzisiaj podpowiemy Wam, jak zrobić apetyczne zdjęcia serwowanego u Was jedzenia bez użycia profesjonalnego sprzętu fotograficznego. Zdradzimy kilka trików fotografii potraw, które z pewnością podniosą prestiż Waszego biznesu.

croissants-569075_640

1. Naturalne światło

Aby potrawy zachowały naturalny wygląd należy fotografować je wykorzystując światło dzienne. Zawsze pamiętajmy o zasadzie, że jedzenie jest tak długo apetyczne, jak długo wygląda naturalnie.

Aby zbalansować oświetlenie, powinniśmy ustawić talerz z fotografowaną potrawą w okolicy okna. Okno powinno być po lewej lub prawej stronie naszej kompozycji. Aparat ustawiamy pod kątem 90 stopni w stosunku do okna. Jeśli dysponujemy lampą lub lustrem możemy je wykorzystać do dodatkowego doświetlenia fotografowanych obiektów. Jeśli natomiast nie posiadamy takich gadżetów, możemy do tego celu wykorzystać zwykłą białą, sztywną kartkę lub karton – ustawiając go obok talerza, po przeciwnej stronie okna.

Jeśli światło dzienne jest zbyt intensywne powieśmy w oknie firanki. Pomogą rozproszyć światło, które stanie się bardziej miękkie. Odpowiednio rozproszone światło zaakcentuje świeżość składników potrawy.

cheese-683979_640

2. Aranżacja przestrzeni

Najlepszy efekt uzyskamy stosując naturalne materiały. Jeśli nie mamy drewnianych blatów możemy np. kupić kilka sztuk paneli podłogowych, które doskonale imitują drewno. Warto też wybrać się na targ staroci lub popytać znajomych, czy nie mają w swoich schowkach starych, drewnianych drzwi czy desek. Jeśli są bardzo zniszczone można pomalować je na wybrany kolor. Pamiętajmy, że drewno tworzy neutralne tło, które podkreśli teksturę każdego dania.

Lepiej eksperymentować z kolorami na talerzu, niż z kolorami talerzy 🙂 Jeśli nie jesteś profesjonalnym fotografem i nie dysponujesz drogim sprzętem, postaraj się fotografować potrawy na jasnych (najlepiej białych) talerzach. Możesz pobawić się kolorami dodatków (blat, sztućce itp.), ale pamiętaj, że nie powinny odwracać uwagi od samego dania.

appetizer-16840_640

3. Dodatki

Detale stosowane do tworzenia kompozycji zdjęcia są tak samo ważne, jak sama potrawa. Do zbudowania smacznej aranżacji wykorzystajmy np. kolorowe przyprawy (sypkie i świeże) czy płatki kwiatów. Ważnym elementem będą również eleganckie sztućce i oryginalne kieliszki z napojami (np. wino serwowane do dań mięsnych).

Warzywa i owoce warto posmarować odrobiną oleju lub oliwy – to da efekt naturalnego połysku. Aby podbić efekt świeżości, umieśćmy na nich jeszcze kilka kropel wody.

food-590099_640
4. Perspektywa

Koniecznie używajmy statywu! Aby uniknąć nudy, spróbujmy fotografować jedzenie z poziomu obiektu (z dołu). Warto zrobić kilka ujęć (z góry i z dołu) i ostatecznie wybrać to, które najlepiej prezentuje nasze danie.

Nie bójmy się stosować kolaży. Możemy wykonać kilka ujęć – np. fragmentu potrawy i potrawy na tle lokalu, a następnie połączyć je w kolaż. Wtedy za jednym zamachem zaprezentujemy smakowite danie i przybliżymy klientom klimat naszej restauracji.

Róbmy też dużo zdjęć! Mistrzyni amatorskiej fotografii jedzenia (autorka bloga mojewypieki) przyznaje, że robi aż 200 zdjęć jednej potrawy i dopiero z nich wybiera to jedno, najlepsze.

bananas-282332_640

5. Małe porcje

Mniejsze porcje wyglądają bardziej apetycznie. Szczególnie, jeśli są udekorowane świeżymi ziołami, takimi jak bazylia, tymianek, mięta czy koperek. Ważne, by zioła wykorzystane do dekoracji współgrały z potrawą nie tylko estetycznie, ale również smakowo.

6. Obróbka

Zdjęcia wykonane bez użycia profesjonalnego sprzętu prawie zawsze będą wymagały mniejszej lub większej obróbki graficznej. Najlepszym narzędziem do tego celu jest oczywiście Photoshop, ale jeśli nie umiemy go obsługiwać, możemy skorzystać z darmowego edytora online Picmonkey lub wgrać zdjęcia na Google dysk i posłużyć się darmowym narzędziem do obróbki zdjęć (dostępnym z poziomu przeglądarki Chrome).

Polecamy eksperymenty z trzema różnymi opcjami edycji zdjęć: rozjaśnianie, zwiększanie nasycenia i wyostrzanie (co pozwoli wyeksponować fakturę potrawy). Odradzamy stosowanie wymyślnych filtrów, bo zwyczajnie przekłamują kolory i nasza potrawa przestanie wyglądać smacznie i naturalnie.

Mamy nadzieję, że podpowiedzi, jakie znaleźliście w naszym poradniku, pozwolą Wam tworzyć jeszcze lepsze zdjęcia potraw i tym samym zachęcić potencjalnych klientów, do zapoznania się z proponowanym przez Was menu.

Powodzenia! 🙂

Agnieszka Śliwińska/www.posbistro.com

One thought on “6 trików na apetyczne zdjęcia potraw!

  • Kilka dobrych porad, ale najlepszą jest patrzenie jak inni robią zdjęcia i praktyka praktyka i praktyka 🙂

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *