Jak pozyskać środki na rozwój gastronomii?

Prowadzisz działalność gastronomiczną i rozglądasz się za dodatkowym kapitałem? Planujesz wymianę części urządzeń na nowe lub chciałbyś zatrudnić kolejną osobę? Zobacz, spośród jakich opcji możesz wybierać. 

Jak pewnie wiesz, w tym biznesie nigdy dość rąk do pracy. Szczególnie w szczycie sezonu, kiedy do lokalu ustawiają się kolejki głodnych i spragnionych klientów. Jeśli nie wyrabiasz się z zamówieniami, to wyjścia są dwa: doposażenie stanowiska lub staż. Oba instrumenty oferowane są przez powiatowe urzędy pracy (PUP). 

Doposażenie stanowiska pracy

To źródło finansowania umożliwi Ci zakup określonego wyposażenia, z którego będzie korzystał nowo zatrudniony pracownik. Załóżmy, że jesteś właścicielem małego bistro i przydałby się drugi kucharz. Jednocześnie masz za mało sprzętu, więc nowy jest konieczny (garnki, noże, trzon kuchenny). Taką inwestycję zrealizujesz przy pomocy „pośredniaka”. 

Jest jednak kilka „ale”. Po pierwsze, jest to refundacja, więc najpierw wykładasz swoje środki. Po drugie, maksymalny pułap dofinansowania to 6-krotność przeciętnej pensji (w wielu urzędach może być mniejszy). Po trzecie, dane stanowisko trzeba utrzymać przez 24 miesiące. Po czwarte, na jedno nowe miejsce należy posiadać 2 pełne etaty u siebie w firmie. Po szóste, musisz spełniać regulaminowe warunki (np. nie zalegać z płatnościami danin publicznych lub mieć nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych).

Staż 

Inną formą pozyskania personelu są staże z PUP. To przyuczenie do zawodu. Zatem człowiek, z którym współpracujesz będzie pod Twoim okiem zdobywał kompetencje jako kelner, cukiernik, czy pomoc kuchenna. 

Stażysta co do zasady wspiera Twoją działalność przez okres 3 miesięcy (choć w zależności od „pośredniaka” może być on dłuższy). Po stażu jesteś zobowiązany do wystawienia opinii, a także zatrudnienia na minimum 90 dni. Co ciekawe, wynagrodzenie za pracę wypłaca urząd i oscyluje na poziomie 120% zasiłku. 

Dotacje na szkolenia

Jeśli nosisz się z zamiarem podniesienia własnych kwalifikacji lub umiejętności załogi, to warto sięgnąć po zasoby Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Dzięki niemu będziesz mógł sfinansować do 100% (w przypadku mikroprzedsiębiorstw) lub 80% (pozostałe firmy) kosztów szkoleń, kursów, studiów podyplomowych. Pamiętaj jednak, że ich wysokość to maksymalnie 3-krotność średniej krajowej na jednego uczestnika. 

Aby skorzystać z KFS musisz być pracodawcą, czyli zatrudniać minimum jedną osobę. Licz się z tym, że w przypadku nieukończenia szkolenia, jesteś zobowiązany zwrócić przyznaną dotację. Miej na uwadze, że to bardzo interesujące rozwiązanie i cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców, więc staraj się złożyć wniosek w pierwszym możliwym terminie. 

New call-to-action

Środki na infrastrukturę 

Wyposażenie restauracji lub baru zazwyczaj pochłania spore sumy. Ponadto zakupiony sprzęt lubi się psuć i ulega dość szybkiemu zużyciu. Jeśli zauważasz, że Twoje lodówki, piece czy zmywarki wymagają wymiany, posiłkuj się zewnętrznym wsparciem w postaci pożyczek unijnych. 

Ze względu na dobiegający powoli okres programowania i nastawienie obecnej perspektywy finansowej na innowacje, znalezienie dotacji jest stosunkowo trudne, stąd rozbudowana oferta pożyczkowa. 

Możesz wybrać pomiędzy dofinansowaniem krajowym (udzielanym przez PARP), jak również regionalnym, uzależnionym od miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Proponowane instrumenty z powodzeniem przeznaczysz na zakup niezbędnego wyposażenia (miksery, stoły do pracy, bemary stacjonarne, stoły robocze grzewcze), samochodów (jeśli chciałbyś świadczyć usługi dowozu), oprogramowania (np. systemu rezerwacyjnego), a nawet nieruchomości (w określonym procencie).

Zaletą pożyczek jest niskie oprocentowanie, znacznie korzystniejsze niż rynkowe, często brak konieczności wnoszenia wkładu własnego, karencja w spłacie kapitału, długi okres spłaty, a także wysokie sumy (nawet powyżej 1 mln złotych).

Podsumowanie

Sposobów finansowania biznesu gastronomicznego jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i celów, które chcesz osiągnąć oraz miejsca funkcjonowania firmy. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie przestudiować dokumentację konkursową, bo to pozwoli Ci uniknąć ewentualnych błędów. 

Przeczytaj nasz najnowszy poradnik, aby dowiedzieć się jak poradzić sobie z napisaniem takiego wniosku, oraz jakie są inne możliwe opcje finansowania, które pomogą Ci rozwinąć gastrnomię!One thought on “Jak pozyskać środki na rozwój gastronomii?

  • Marzę o otwarciu baru mlecznego w mojej małej gminie Prabuty.
    Piszecie że taka działalność ma tylko szansę przetrać z 20tyś liczbą ludność w gminie w mojej gminie jest 10 tyś czy mam szansę

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *