Bemary gastronomiczne – co musisz wiedzieć zanim je kupisz

Serwowanie potraw w odpowiedniej temperaturze to znak rozpoznawczy dobrej restauracji i hotelu. W chwili obecnej, rynek oferuje nam szeroki wybór bemarów gastronomicznych, które pozwalają nam tę temperaturę utrzymać. Poniżej przedstawiamy porady jak wybrać bemar, który będzie niezawodny dla Twojego biznesu.  

W czasie przyjęć lub śniadań serwowanych dla większej liczby gości przyda się wyposażenie, które pomoże zachować odpowiednią temperaturę, czyli bemary i podgrzewacze. Utrzymują one ciepło na odpowiednim poziomie, przez co potrawy będą dłużej gotowe do spożycia.

Przyjęte temperatury potraw serwowanych w restauracji:

  • dla gorących dań głównych i deserów gorących – min. 63ºC
  • dla zup – min. 75ºC
  • dla gorących napojów – min. 80ºC
  • dla potraw na zimno (od surówek, po wędliny, napoje i desery) – ok. 4ºC

Temperatura dla gorących dań powinna być wyższa, jeżeli zostały one wcześniej schłodzone i potem odgrzane. W takim przypadku podaje się je w temp. 75 ºC, aby zapewnić bezpieczeństwo produktów. Potrawy serwuje się w osobnych pojemnikach, które chronią przed zanieczyszczeniami. Należy pamiętać, że ciepłe dania podane w podgrzewaczu należy trzymać góra dwie godziny. Później nie nadają się do spożycia. Do każdego pojemnika w bemarze lub do podgrzewacza winny znaleźć się osobne sztućce – łyżki lub szczypce do nakładania, tak aby zachować podstawowe zasady higieny i przepisy Sanepidu.

Pobierz e-book o BDO

Zachować ciepło

Bemary gastronomiczne to urządzenia kuchenne zaprojektowane w formie wózków na kółkach. Posiadają naczynia utrzymujące wysoką temperaturę, a niektóre z nich mają dodatkową grzałkę. Na stołówkach czy w restauracjach samoobsługowych bemary mają dodatkowo ladę (tzw. bufet) lub zostały zamontowane na stałe – tzw. bemary stacjonarne. Na zapleczu restauracji wykorzystuje się bemary elektryczne stołowe.

W tradycyjnych bemarach pojemnik z żywnością otacza ciepła woda, która utrzymuje temperaturę. Woda może być podgrzewana elektrycznie – w mniejszych bemarach, stojących na stołach lub ladzie, które przydają się w kuchni. Drugą opcją jest palnik gazowy, który pozwala na kontrolowanie ciepła. Bemary gazowe można podłączyć do instalacji elektrycznej.

Bemary są produkowane ze stali nierdzewnej, która zapobiega szkodliwemu działaniu wody i chroni przed korozją. Do tego utrzymują ciepło. Stalowe urządzenia są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne.

Bemar gastronomiczny nie jest tani – najmniejsze i najprostsze kosztują kilkaset złotych, bufet nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto w niego zainwestować tylko w przypadku, gdy jest naprawdę potrzebny w naszej restauracji.

Autor: Anna Motyka

Pobierz e-book o HACCP

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *