Jak skutecznie i tanio wypromować kawiarnię?

Nie potrzeba milionów na reklamę, aby zostać zauważonym. Wystarczy odrobina kreatywności, która nic nie kosztuje! Prowadząc kawiarnię zależy nam na lokalnej społeczności, zachęcamy ją dobrą jakością kawy i niestandardowymi pomysłami. Oto kilka prostych pomysłów na promocję kawiarni.

  1. Atrakcyjny wygląd

Nie od dziś wiadomo, że przy wyborze kawiarni klient kieruje się jej wystrojem. Może to być unikatowy pomysł na tematyczną kawiarnię, czy przytulne wnętrze, które daje się zauważyć. Sprawdza się również ciekawa witryna lokalu. Do tego można dodać niestandardowe oznakowanie – poprzez szyld, tablice promocyjne lub drzwi. Zadziała też reklama kreatywna reklama na chodniku lub baner w przestrzeni miejskiej.

  1. Marketing szeptany

Po otwarciu kawiarni nic tak nie przyciąga klientów jak… polecenie. Marketing szeptany, czyli informacje przekazywane w grupie znajomych, to najlepsza reklama. Zachętą będzie darmowa kawa dla poleconego gościa lub program lojalnościowy.

[banner id=”5293″]

  1. Blogosfera i media społecznościowe

Prowadząc kawiarnię warto zaprosić do współpracy lokalnych blogerów. Ludzie lubią czytać opinie o kawiarniach w internecie, a blogerzy to coraz bardziej popularni „guru” w polecaniu marek lub produktów. Świetnie, jeśli autor bloga robi ładne zdjęcie, bo dzięki temu nasza rekomendacja staje się bardziej przekonująca.

Jeszcze przed otwarciem kawiarni warto być już w mediach społecznościowych. Obietnice cudownych ciast i aromatycznej kawy na Instagramie, wydarzenie z okazji otwarcia na Facebooku – to tylko kilka przykładów, że w Internecie najpierw należy zrobić „szum”, a potem zaprosić wirtualnych fanów do wizyty w realnym świecie.

  1. Lokalna społeczność

Kawiarnia ma być miejscem spotkań lokalnej społeczności: sąsiadów, przyjaciół, rodzin z dziećmi… Dlatego tak ważne jest angażowanie się w życie osiedla, ulicy, miasta. Organizacja wydarzeń związanych z aktywizacją mieszkańców – takich jak warsztatów, spotkań kół zainteresowań czy zaangażowanie w sprawy społeczne – to sprawia, że mieszkańcy chętniej przyjdą do nas na kawę. Można także zorganizować ciekawe spotkania lub warsztaty związane z kawą, pokaz baristy i degustację. Sprawdzi się pomoc podczas akcji dla pobliskiej szkoły lub wernisaż lokalnego artysty.

  1. Małe – wielkie otwarcie

Przed oficjalnym otwarciem kawiarni można zrobić . „otwarcie na próbę”. Będzie to nieoficjalne zaproszenie w nasze progi, podczas którego goście mogą przekonać się do naszego lokalu. A potem już oficjalne, huczne i nagłośnione otwarcie, z prezentami, darmową kawą i atrakcjami. Klienci będą wiedzieli, że idą do ładnej kawiarni z dobrą kawą, więc chętniej przyjdą na oficjalne otwarcie.

Autor: Anna Motyka

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *