Brak przeglądu kasy fiskalnej – jak napisać czynny żal?

Prowadzisz sprzedaż w swoim lokalu za pomocą kasy fiskalnej? Czy pamiętasz o tym, by regularnie poddawać ją przeglądom technicznym? Jeśli spóźnisz się z dopełnieniem tego obowiązku, możesz otrzymać karę finansową! By jej uniknąć, warto wykorzystać instytucję czynnego żalu. Na czym to polega? Jak napisać czynny żal? Podpowiadamy!

Przegląd kasy fiskalnej

Korzystając z kasy fiskalnej, musisz przestrzegać przepisów z rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2019 r. poz. 816). Jednym z Twoich obowiązków jest regularne poddawanie urządzenia przeglądom technicznym. Wykonuje się go nie rzadziej niż co 2 lata, a jeśli spóźnisz się z terminem, możesz ponieść konsekwencje finansowe.

Sprawdź szczegóły

Kary za przegapienie przeglądu kasy fiskalnej

Czy zakładając działalność, uzyskałeś ulgę na zakup kasy fiskalnej? Jeśli nie oddałeś jej do przeglądu w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia ewidencjonowania, będziesz musiał zwrócić uzyskaną ulgę. Jeśli natomiast spóźnisz się z którymś z kolejnych przeglądów technicznych, zostanie nałożona na Ciebie kara w wysokości 300 zł za każdą kasę fiskalną, której dotyczyło spóźnienie.

Czynny żal – co to jest?

Czynny żal jest to dobrowolne zawiadomienie, że popełniło się wykroczenie skarbowe. Możesz skorzystać z tej opcji, jeśli nie dopełniłeś w terminie obowiązków ewidencyjnych.

Zgodnie z Art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego: “Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.”

Jeśli więc przegapiłeś termin przeglądu kasy, możesz odwołać się do tej instytucji, by uniknąć kary pieniężnej. Pamiętaj jednak, że nie będzie to skuteczna metoda, jeżeli zostałeś już wezwany w związku z popełnionym wykroczeniem.

New call-to-action

Jak napisać czynny żal? 

Czynny żal możesz złożyć zarówno osobiście w urzędzie skarbowych, jak również w formie pisemnej lub elektronicznie. Dokument ten nie posiada urzędowego wzoru, ale musisz zawrzeć w nim poniższe informacje:

  • określenie osoby składającej czynny żal,
  • adresata – Naczelnik właściwego urzędu skarbowego
  • charakter popełnionego czynu,
  • istotne okoliczności,
  • osoby współpracujące, które miały związek z popełnionym czynem;
  • czy popełniony czyn został przez podatnika naprawiony, a jeżeli nie – to jak i w jakim terminie podatnik zobowiązuje się do złożenia obowiązkowych przedmiotów.

Warto też zwrócić uwagę, jeśli zdarzyło ci się to po raz pierwszy. Pamiętaj, żeby złożyć dokument niezwłocznie. Czynny żal będzie skuteczny wyłącznie wtedy, kiedy złożysz go zanim Urząd Skarbowy udokumentuje Twoje wykroczenie. Jeśli zdarzy się, że Twój czynny żal nie zostanie uznany, możesz złożyć odwołanie od takiej decyzji.

Jaki program ZAMIAST kasy fiskalnej w gastronomii?

Kasa fiskalna to nie jedyny sposób na legalną rejestrację sprzedaży przy prowadzeniu gastronomii! Większość restauratorów otwierających lokale decyduje się na dużo lepsze rozwiązanie, jakim jest system POS! Dzięki niemu obsługa klienta i przygotowanie dań jest realizowana dużo sprawniej, a właściciel może zdalnie sprawdzać jak wygląda sprzedaż w lokalu. System POS wraz z drukarką fiskalną online pozwala legalnie ewidencjonować sprzedaż i przesyłać dane do CRK. 

Zalety systemu POS to:

  • brak konieczności wymiany po końcu homologacji lub przepełnieniu pamięci,
  • aktualizacje systemu, które odpowiadają na bieżące zmiany w prawie (bez konieczności wymiany całego sprzętu, jak w przypadku kas fiskalnych),
  • łatwy proces fiskalizacji i użytkowania
  • rozbudowane funkcje dla biznesów gastronomicznych (obsługa sprzedaży,  prowadzenie magazynu produktów, aplikacja dla właściciela, moduł dowozów, integracje z platformami do zamawiania jedzenia).

System POS to kompleksowe i nowoczesne rozwiązanie dla gastronomii. Wybierając sposób rejestracji sprzedaży zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i pozwoli ci sprawnie prowadzić lokal gastronomiczny oraz wykorzystać wszystkie zalety nowych technologii w lokalu.

Więcej informacji znajdziesz w naszym wpisie: Czym się różni kasa fiskalna od systemu POS dla gastronomii? 

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *