Tworzenie receptur w gastronomii – dlaczego warto?

Tworzenie receptur to ważny element utrzymywania standardów lokalu gastronomicznego, ale także kontroli nad finansami i stanami magazynowymi. Dlaczego warto przygotowywać receptury? Jak to robić? Podpowiadamy w artykule.

Czym są receptury w gastronomii?

Prowadząc lokal gastronomiczny, powinieneś opracować zestaw receptur, na podstawie którego będziesz sporządzać kalkulację przygotowywanych dań. Receptury gastronomiczne to swego rodzaju rozbudowane przepisy na przygotowanie potraw, oferowanych przez restaurację. Kiedy każdy pracownik się do nich stosuje, gwarantujesz klientom powtarzalność dań i nie musisz się martwić, że pojawiają się zmiany jakości wynikające z różnego doświadczenia kucharzy. W dobrze przygotowanej recepturze gastronomicznej powinien znaleźć się między innymi szczegółowy opis potrawy, objętość porcji, czas obróbki wstępnej i przygotowania całości, a także składniki i zwięzła instrukcja wykonania. 

Dlaczego warto tworzyć receptury w gastronomii?

Receptury gastronomiczne to również idealne narzędzie do kontroli stanów magazynowych. Pozwalają one na dokładne obliczenie food costu, czyli kosztu przygotowywania serwowanych dań. Dzięki temu masz pewność, że ustalasz właściwe ceny i zarabiasz, a Twoi klienci otrzymują taką porcję jedzenia, za którą zapłacili.

Co więcej, korzystając z receptur, łatwiej określa się zapotrzebowanie na konkretne składniki. Dzięki temu nie tylko zapobiegasz deficytom, ale również na bieżąco rozliczasz zużycie surowców. Co więcej, ograniczasz marnowanie żywności, bo nie produkujesz nadmiernej ilości jedzenia. Wykorzystujesz taką ilość produktów, jakiej jednorazowo potrzebujesz.

Tworzenie receptur gastronomicznych w systemie POS

System POS nie tylko ułatwia tworzenie receptur, ale łączy to również z innymi funkcjami, które pozwalają w pełni kontrolować stany magazynowe. Wystarczy, że wprowadzisz do systemu dokumenty dostaw, zawierające poszczególne surowce i ich ceny oraz ustawisz stany optymalne każdego produktu. Poniżej pokazujemy jak wygląda tworzenie receptur w systemie POSbistro.

W Panelu Administracyjnym, przechodzimy do sekcji Menu i tworzymy nową pozycję “Przedmiot z recepturą”. Następnie otwieramy tę pozycję i przechodzimy do zakładki 

Składowe. W tej zakładce można wprowadź składowe dania w odpowiednich ilościach. W pustym polu Składowe wpisujemy pierwsze litery nazwy, a system automatycznie podpowie nam nazwę surowca / półproduktu z asortymentu. Następnie ustawiamy, jaka ilość ma zejść z magazynu po sprzedaniu jednej jednostki z menu. Dzięki temu system automatycznie wyliczy koszt netto przygotowania konkretnej potrawy.

Po sprzedaży dania, które posiada recepturę, system odejmuje z magazynu odpowiednią ilość surowców, które zostały wykorzystane do jego przygotowania. Dzięki temu możesz na bieżąco sprawdzać, co i w jakiej ilości zeszło z magazynu w danym dniu.

Dodatkową, pomocną opcją jest również fakt, że program kontroluje ustawione przez Ciebie stany optymalne produktów. Oznacza to, że gdy ilość produktu znacznie się zmniejszy, otrzymasz powiadomienie, że wkrótce może czegoś zabraknąć. Dodatkowo POSbistro pozwala automatycznie generować listę zakupów – gdy jakiś produkt się kończy, automatycznie zostanie od dopisany do listy zakupowej. Unikasz więc sytuacji, w której musisz jechać do sklepu, by zrobić awaryjne zakupy oraz nie musisz odmawiać klientom przyjęcia zamówienia, z powodu braków. 

Jak widać, receptury są kluczem do zapewnienia spójności smaku, tekstury i wyglądu dania, niezależnie od tego, kto je przygotowuje. Dodatkowo umożliwiają lepsze kontrolowanie stanów magazynowych i zapotrzebowania na dany produkt. 

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *