Jak porównywać ceny u dostawców produktów spożywczych dla gastronomii?

Umowy z dostawcami surowców w gastronomii to podstawa, dzięki której lokal może funkcjonować. Odpowiedni dobór kontrahentów ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu wysokiej jakości oferowanych dań oraz kontroli finansów lokalu. Jak więc porównywać ceny produktów spożywczych u dostawców w gastronomii? Co robić, by nie dać się oszukać? Poznaj nasze rozwiązania!

Od czego zacząć poszukiwanie dostawców oferujących zaopatrzenie dla gastronomii?

Poszukiwanie dostawców należy rozpocząć tuż po opracowaniu profilu działalności i stworzeniu menu. Warto poszukać informacji o sprawdzonych firmach na portalach branżowych lub podczas lokalnych targów gastronomicznych. 

Jeśli współpracujesz już z firmami dostarczającymi zaopatrzenie dla gastronomii warto regularnie porównywać ich usługi z konkurencją na rynku. Sprawdź, czy na pewno posiadasz najkorzystniejszą ofertę i dobre ceny produktów. Jeśli okaże się, że nie, zacznij od negocjacji warunków lub zmień dostawcę. Gwarantujemy, że w dłużej perspektywie zauważysz spore oszczędności na tym polu. Przychody mogą znacznie wzrosnąć, jeśli za pomocą niższych cen produktów zmniejszysz food cost swoich dań – więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ.  

kalkulator food cost

Jak wybrać odpowiedniego dostawcę?

Kiedy masz już listę potencjalnych dostawców, z którymi mógłbyś rozpocząć współpracę, czas na przeanalizowanie ich oferty i wybranie tych, którzy najlepiej pasują do profilu Twojego lokalu. Jak to zrobić? Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, przeanalizuj ofertę pod kątem:

  • wysokości cen, 
  • szerokości i jakości asortymentu oraz dopasowania go do typu kuchni, który oferujesz w swoim lokalu,
  • minimalnej wartości zamówienia, 
  • częstotliwości i terminów dostaw 

Dobrze również dowiedzieć się jak często mogą zmieniać się ceny produktów. Warto także zastanowić się, czy przy większych zamówieniach możesz liczyć na jakieś drobne rabaty oraz sprawdzić, czy dostawca na pewno spełnia odpowiednie standardy jakości. 

New call-to-action

Jak system POS pomaga porównywać ceny u dostawców?

System POS dla gastronomii pomaga na bieżąco kontrolować stany magazynowe, a poprzez analizę dokumentów dostaw monitoruje zmiany cen produktów. Pozwala to na sprawdzenie, czy dostawcy są wobec Ciebie uczciwi i czy jakość oferowanych produktów jest na odpowiednim poziomie.

Kiedy przyjmujesz nową dostawę, system automatycznie porównuje ją z poprzednią. Od razu wyświetla różnice w cenach, dzięki czemu możesz na bieżąco kontrolować, jak zmieniła się cena u danego dostawcy. Cena składnika to kluczowy czynnik, który wpływa na to jakie są koszty przygotowanie konkretnej potrawy, przez co wpływa na osiągane przez lokal gastronomiczny zyski. Dlatego tak ważne jest posiadanie świadomości jak zmieniają się ceny towarów. 

Kolejną przydatną funkcją systemu POS są raporty magazynowe, które możesz dostosować do swoich potrzeb. Raporty są szczególnie przydatne w kwestii  weryfikacji cen produktów  – można dzięki nim porównywać ceny od kilku dostawców, by podjąć decyzję od którego kontrahenta warto zamawiać. Pod lupę można wziąć np. jeden konkretny produkt i zobaczyć jak jego koszt wygląda u poszczególnych dostawców.

Raporty można eksportować do pliku, co ułatwia analizę zmian cen surowców na przestrzeni czasu.

Dzięki funkcji porównywania cen dostaw, nic ci nie umknie. Gdy zauważysz, że coś się nie zgadza, możesz od razu zareagować i nie tracić niepotrzebnie pieniędzy. W takiej sytuacji najlepiej od razu porozmawiać z dostawcą lub po prostu zmienić go na innego.

Poznaj pozostałe funkcje Modułu Magazyn, jakie oferuje POSbistro:

Chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnych narzędziach dla restauratora? Pobierz darmowe demo systemu POSbistro i testuj samodzielnie przez 14 dni!

Odwiedź stronę POSbistro  i poznaj nasz system POS!

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *