Czym się różni kasa fiskalna od systemu POS dla gastronomii?

Choć zarówno kasa fiskalna, jak i system POS umożliwiają legalną rejestrację sprzedaży w gastronomii, te dwa rozwiązania znacząco się od siebie różnią. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się jakie funkcje posiada system POS, których próżno szukać w kasie fiskalnej! 

Ewidencja sprzedaży w gastronomii

Każda osoba, która planuje otworzyć swój lokal gastronomiczny stanie w końcu przed pytaniem – jak ewidencjonować sprzedaż? Pierwszą odpowiedzią, jaka może się wówczas nasunąć jest kasa fiskalna – popularne urządzenie fiskalne, spotykane w wielu przedsiębiorstwach. Jednak gastronomia to złożony i specyficzny rodzaj biznesu i jeśli restauratorowi zależy na tym, by sprawnie nią zarządzać i łatwo analizować wyniki, powinien postawić na profesjonalne oprogramowanie, czyli system POS. Poniżej zamieszczone różnice między kasą fiskalną, a oprogramowaniem dla gastronomii pokażą dlaczego. 

New call-to-action

Kasa fiskalna w gastronomii – cechy

Kasa fiskalna online, inaczej kasa rejestrująca, to stacjonarne urządzenie fiskalne służące do rejestracji sprzedaży. Od 1 stycznia 2021 roku gastronomia jest zobowiązana do rejestracji sprzedaży na kasach online, które mają połączenie z Internetem i umożliwiają przesyłanie danych do Centralnego Rejestru Kas poprzez połączenie internetowe. 

Kasy fiskalne są objęte homologacją, którą nadzoruje Główny Urząd Miar i która jest ważna zazwyczaj przez 4 lata. Po uzyskaniu certyfikatu homologacji urządzenie nie może być poddawane ingerencjom dotyczącym oprogramowania. Jest to problematyczna kwestia w przypadku zmiany przepisów – wówczas należy wymienić kasę na nowszą generację. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na zdezaktualizowanie się kasy jest jej pamięć fiskalna – jeśli się zapełni, przedsiębiorca musi zakupić nowy sprzęt fiskalny

Takie są “właściwości” kas fiskalnych dla gastronomii – fizyczne urządzenia fiskalne są wrażliwe na zmiany, a ich użyteczność jest określona kilkoma terminami. A jak się do tego ma system POS?

Czy system POS to kasa fiskalna?

System POS dla gastronomii to oprogramowanie, które może pełnić rolę kasy fiskalnej online – wystarczy podłączyć do niego drukarkę fiskalną online. Wówczas można prowadzić legalną, ewidencjonowaną sprzedaż, która obejmuje przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas. 

Natomiast w odróżnieniu od kasy, system POS nie jest to system na stałe “przywiązany” do konkretnego fizycznego urządzenia fiskalnego. Ma on formę mobilnego oprogramowania, które można zainstalować na dowolnym urządzeniu np. z Androidem. Dzięki temu restaurator jest w stanie wykorzystać dostępny sprzęt mobilny, taki jak tablet czy smartphone, by zacząć korzystać z oprogramowania. 

Dodatkowo system POS może być stale aktualizowany, dzięki czemu ewentualne zmiany w przepisach prawa nie wpływają na jego niezdatność do dalszego użytku – producent systemu POS jest w stanie wprowadzić aktualizację i dostosować swój produkt do aktualnie obowiązujących wytycznych. Aktualizacje tego typu są bezpłatne dla użytkowników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat drukarek, przeczytaj nasz wpis: Jak wybrać idealną drukarkę fiskalną do gastronomii? 

Oprócz wymienionych powyżej zalet, system POS jest przede wszystkim profesjonalnym oprogramowaniem, stworzonym z myślą o prowadzeniu gastronomii. Oferuje rozbudowane funkcje ułatwiające sprzedaż, przygotowanie posiłków, prowadzenie magazynu i kontrolowanie wyników. 

Sprawdź szczegóły

5 najważniejszych funkcji systemu POS

Oprogramowanie POS dla gastronomii to jedno wielkie narzędzie ułatwiające kontrolowanie biznesu i wygodny dostęp do danych w dowolnym momencie – np. poprzez aplikację na smartfon. Zobacz w czym może Ci pomóc system POS.

Mobilna sprzedaż i przesyłanie zamówień

Szybka obsługa klienta to podstawa przy prowadzeniu gastronomii – nikt nie lubi czekać, a tym bardziej na podanie posiłku lub podejście kelnera. Dlatego system POS umożliwia szybkie przesyłanie danych z tabletu sprzedażowego do kuchni – na bonówkę lub ekrany KDS. Kelner natomiast ma pod ręką całe menu wraz z opisami – może nawet pokazać zdjęcia na tablecie gościom, by ułatwić im wybór. System POS może także podpowiadać kelnerowi dodatki, które powinien zasugerować klientom do wybranych dań, co w konsekwencji zwiększa średnią wartość rachunków.

Prowadzenie magazynu

System POS pozwala prowadzić magazyn produktów i śledzić bieżące stany magazynowe. Jeśli czegoś zabraknie, właściciel może szybko zareagować i zamówić brakujące towary korzystając z automatycznych list zakupów. 

Pobierz kalkulator FC

Raporty

Kontrola tego, jak funkcjonuje biznes pozwala go optymalizować – pomagają w tym raporty dotyczące sprzedaży, średniego rachunku czy najchętniej zamawianej potrawy. Dodatkowo system POS pozwala monitorować czas pracy załogi.

Zamówienia online i kody QR

System POS dla gastronomii posiada też funkcje umożliwiające realizację zamówień online i zamawianie przez Internet. Nie musisz szukać pośredników czy firm, które uruchamiają tego typu zamówienia – wystarczy, że skorzystasz z dostępnych w POSie funkcji. 

Opieka i wsparcie techniczne

Abonamentowy system POS dla gastronomii to popularne rozwiązanie na rynku – w tym modelu działa np. system POSbistro. Producent ma stały kontakt z klientem i oferuje pomoc na każdym etapie wdrożenia – na początku, w trakcie i po uruchomieniu systemu. Dodatkowo dział obsługi klienta i opieka techniczna czuwa nad poprawnym działaniem oprogramowania, ułatwia wdrożenie i zapoznanie się z systemem, a także wyjaśnia jak działają nowe funkcje. Automatyczne aktualizacje systemu, możliwość umówienia się na spotkanie z doradcą oraz bezpłatny dostęp do bazy wiedzy na temat prowadzenia gastronomii to dodatkowe zalety umowy z producentem systemu POS. Wszystkie te funkcje oferuje POSbistro.

New call-to-action

Nowoczesne kasy fiskalne starają się wprowadzać dodatkowe funkcje, ułatwiające prowadzenie gastronomii, jednak to system POS oferuje najbardziej przydatne i nowoczesne rozwiązania w tym obszarze. Wybierając sposób rejestracji sprzedaży zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i pozwoli ci sprawnie prowadzić lokal gastronomiczny oraz wykorzystać wszystkie zalety nowych technologii w lokalu.

Chcesz poznać więcej sposobów na usprawnienie pracy w gastronomii?

Obejrzyj nasz film, w którym tłumaczymy jak dużą pomocą dla właściciela lokalu jest profesjonalny system POS!

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

One thought on “Czym się różni kasa fiskalna od systemu POS dla gastronomii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *