Czym się różni kasa fiskalna od systemu POS dla gastronomii?

Choć zarówno kasa fiskalna, jak i system POS umożliwiają legalną rejestrację sprzedaży w gastronomii, te dwa rozwiązania znacząco się od siebie różnią. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się jakie funkcje posiada system POS, których próżno szukać w kasie fiskalnej! 

Ewidencja sprzedaży w gastronomii

Każda osoba, która planuje otworzyć swój lokal gastronomiczny stanie w końcu przed pytaniem – jak ewidencjonować sprzedaż? Pierwszą odpowiedzią, jaka może się wówczas nasunąć jest kasa fiskalna – popularne urządzenie fiskalne, spotykane w wielu przedsiębiorstwach. Jednak gastronomia to złożony i specyficzny rodzaj biznesu i jeśli restauratorowi zależy na tym, by sprawnie nią zarządzać i łatwo analizować wyniki, powinien postawić na profesjonalne oprogramowanie, czyli system POS. Poniżej zamieszczone różnice między kasą fiskalną, a oprogramowaniem dla gastronomii pokażą dlaczego. 

New call-to-action

Kasa fiskalna w gastronomii – cechy

Kasa fiskalna online, inaczej kasa rejestrująca, to stacjonarne urządzenie fiskalne służące do rejestracji sprzedaży. Od 1 stycznia 2021 roku gastronomia jest zobowiązana do rejestracji sprzedaży na kasach online, które mają połączenie z Internetem i umożliwiają przesyłanie danych do Centralnego Rejestru Kas poprzez połączenie internetowe. 

Kasy fiskalne są objęte homologacją, którą nadzoruje Główny Urząd Miar i która jest ważna zazwyczaj przez 4 lata. Po uzyskaniu certyfikatu homologacji urządzenie nie może być poddawane ingerencjom dotyczącym oprogramowania. Jest to problematyczna kwestia w przypadku zmiany przepisów – wówczas należy wymienić kasę na nowszą generację. Kolejnym czynnikiem, który może wpłynąć na zdezaktualizowanie się kasy jest jej pamięć fiskalna – jeśli się zapełni, przedsiębiorca musi zakupić nowy sprzęt fiskalny

Takie są “właściwości” kas fiskalnych dla gastronomii – fizyczne urządzenia fiskalne są wrażliwe na zmiany, a ich użyteczność jest określona kilkoma terminami. A jak się do tego ma system POS?

Czy system POS to kasa fiskalna?

System POS dla gastronomii to oprogramowanie, które może pełnić rolę kasy fiskalnej online – wystarczy podłączyć do niego drukarkę fiskalną online. Wówczas można prowadzić legalną, ewidencjonowaną sprzedaż, która obejmuje przesył danych do Centralnego Repozytorium Kas. 

Natomiast w odróżnieniu od kasy, system POS nie jest to system na stałe “przywiązany” do konkretnego fizycznego urządzenia fiskalnego. Ma on formę mobilnego oprogramowania, które można zainstalować na dowolnym urządzeniu np. z Androidem. Dzięki temu restaurator jest w stanie wykorzystać dostępny sprzęt mobilny, taki jak tablet czy smartphone, by zacząć korzystać z oprogramowania. 

Dodatkowo system POS może być stale aktualizowany, dzięki czemu ewentualne zmiany w przepisach prawa nie wpływają na jego niezdatność do dalszego użytku – producent systemu POS jest w stanie wprowadzić aktualizację i dostosować swój produkt do aktualnie obowiązujących wytycznych. Aktualizacje tego typu są bezpłatne dla użytkowników.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat drukarek, przeczytaj nasz wpis: Jak wybrać idealną drukarkę fiskalną do gastronomii? 

Oprócz wymienionych powyżej zalet, system POS jest przede wszystkim profesjonalnym oprogramowaniem, stworzonym z myślą o prowadzeniu gastronomii. Oferuje rozbudowane funkcje ułatwiające sprzedaż, przygotowanie posiłków, prowadzenie magazynu i kontrolowanie wyników. 

5 najważniejszych funkcji systemu POS

Oprogramowanie POS dla gastronomii to jedno wielkie narzędzie ułatwiające kontrolowanie biznesu i wygodny dostęp do danych w dowolnym momencie – np. poprzez aplikację na smartfon. Zobacz w czym może Ci pomóc system POS.

Mobilna sprzedaż i przesyłanie zamówień

Szybka obsługa klienta to podstawa przy prowadzeniu gastronomii – nikt nie lubi czekać, a tym bardziej na podanie posiłku lub podejście kelnera. Dlatego system POS umożliwia szybkie przesyłanie danych z tabletu sprzedażowego do kuchni – na bonówkę lub ekrany KDS. Kelner natomiast ma pod ręką całe menu wraz z opisami – może nawet pokazać zdjęcia na tablecie gościom, by ułatwić im wybór. System POS może także podpowiadać kelnerowi dodatki, które powinien zasugerować klientom do wybranych dań, co w konsekwencji zwiększa średnią wartość rachunków.

Prowadzenie magazynu

System POS pozwala prowadzić magazyn produktów i śledzić bieżące stany magazynowe. Jeśli czegoś zabraknie, właściciel może szybko zareagować i zamówić brakujące towary korzystając z automatycznych list zakupów. 

Pobierz kalkulator FC

Raporty

Kontrola tego, jak funkcjonuje biznes pozwala go optymalizować – pomagają w tym raporty dotyczące sprzedaży, średniego rachunku czy najchętniej zamawianej potrawy. Dodatkowo system POS pozwala monitorować czas pracy załogi.

Zamówienia online i kody QR

System POS dla gastronomii posiada też funkcje umożliwiające realizację zamówień online i zamawianie przez Internet. Nie musisz szukać pośredników czy firm, które uruchamiają tego typu zamówienia – wystarczy, że skorzystasz z dostępnych w POSie funkcji. 

Opieka i wsparcie techniczne

Abonamentowy system POS dla gastronomii to popularne rozwiązanie na rynku – w tym modelu działa np. system POSbistro. Producent ma stały kontakt z klientem i oferuje pomoc na każdym etapie wdrożenia – na początku, w trakcie i po uruchomieniu systemu. Dodatkowo dział obsługi klienta i opieka techniczna czuwa nad poprawnym działaniem oprogramowania, ułatwia wdrożenie i zapoznanie się z systemem, a także wyjaśnia jak działają nowe funkcje. Automatyczne aktualizacje systemu, możliwość umówienia się na spotkanie z doradcą oraz bezpłatny dostęp do bazy wiedzy na temat prowadzenia gastronomii to dodatkowe zalety umowy z producentem systemu POS. Wszystkie te funkcje oferuje POSbistro.

New call-to-action

Nowoczesne kasy fiskalne starają się wprowadzać dodatkowe funkcje, ułatwiające prowadzenie gastronomii, jednak to system POS oferuje najbardziej przydatne i nowoczesne rozwiązania w tym obszarze. Wybierając sposób rejestracji sprzedaży zastanów się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze i pozwoli ci sprawnie prowadzić lokal gastronomiczny oraz wykorzystać wszystkie zalety nowych technologii w lokalu.

Chcesz poznać więcej sposobów na usprawnienie pracy w gastronomii?

Obejrzyj nasz film, w którym tłumaczymy jak dużą pomocą dla właściciela lokalu jest profesjonalny system POS!

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.