Jak zorganizować catering świąteczny w restauracji?

Święta Bożego Narodzenia to idealny czas na zwiększenie sprzedaży w lokalu gastronomicznym. Najlepiej zrobić to poprzez catering świąteczny. Podpowiadamy, jak zorganizować taką usługę! 

Czym jest świąteczny catering?

Przygotowywanie świąt wiąże się z bardzo dużą ilością obowiązków, dlatego ludzie szukają innych, wygodnych rozwiązań. Spora część z nich woli odpuścić gotowanie, jednocześnie nie chcąc rezygnować z tradycyjnych potraw bożonarodzeniowych. Odpowiedzią na ich potrzeby jest catering świąteczny. Jest to standardowa usługa wynosów lub dostaw dań, ale obejmująca  tradycyjne, świąteczne dania. Pamiętaj, że ta usługa nie ogranicza się wyłącznie do potraw wigilijnych i 24 grudnia. Warto mieć opracować ofertę na cały okres okołoświąteczny, by w pełni go wykorzystać.

Sprawdź szczegóły

Jak zorganizować catering świąteczny? 

Usługę cateringu świątecznego trzeba najpierw dokładnie zaplanować. Już teraz powinieneś układać menu i kalkulować koszty. Musisz ocenić swoje możliwości budżetowe i logistyczne, żeby realnie zarobić. Jest to niezwykle ważny krok, który pomoże Ci ocenić czy taka usługa będzie w ogóle opłacalna dla Twojego biznesu. Pamiętaj, by przemyśleć nie tylko kwestie atrakcyjności menu, food costu czy opakowań, ale również wydajność pracy w Twoim zespole czy kwestie dostawy.

Menu

Układając menu, nie możesz zapomnieć, że obecnie mamy duże grono konsumentów o specjalnych wymaganiach. Powinieneś mieć w ofercie tradycyjne potrawy świąteczne, ale nie możesz zapomnieć o ich unowocześnionych formach. Zadbaj również o zamienniki niektórych produktów dla osób z ograniczeniami dietetycznymi i przygotuj opcje wegańskie lub bez glutenu i laktozy.

Nie oferuj również 12 dań wigilijnych. Postaraj się stworzyć zestawy z 3 lub 4 dań, by Twoi klienci mieli urozmaicenie. Dzięki temu nie tylko Twoja oferta będzie bardziej interesująca, ale nie przyczynisz się też do marnowania jedzenia. 

Jeśli martwisz się, że tradycyjny catering nie sprawdzi się w przypadku Twojego lokalu, warto pomyśleć o półproduktach. Możesz wprowadzić do swojego normalnego menu np. zakwas na barszcz czy żurek, pasteryzowaną zupę grzybową czy pierogi gotowe do ugotowania. Twoi klienci mogą zamówić takie produkty online, a potem odebrać je w święta.

Food cost

Przy rosnących cenach produktów i skaczącej inflacji, kalkulacja kosztu dań to podstawa. Chcąc zorganizować świąteczny catering, musisz najpierw ocenić, ile zarobisz na sprzedaży poszczególnych potraw.
Food cost to stosunek kosztów produktów spożywczych (potrzebnych do wytworzenia konkretnego dania) do jego ceny. Jeśli chcesz go obliczyć, ale nie wiesz jak to zrobić, przygotowaliśmy dla Ciebie wygodne i proste narzędzie. Nie będziesz musiał tworzyć skomplikowanych tabelek i przepisywać w kółko tych samych produktów. Pobierz nasz darmowy kalkulator, z którym w łatwy sposób przeliczyć całe świąteczne menu!

kalkulator food cost

Zespół

Jeśli chcesz mieć pewność, że realizacja świątecznych zamówień odbędzie się bez problemów logistycznych, zadbaj o właściwą strategię w zespole. Przydziel każdemu pracownikowi odpowiedni zakres obowiązków lub ściągnij na ten czas dodatkową zmianę, wyłącznie do obsługi cateringu świątecznego. 

Zamówienia 

Jeśli chcesz, by Twój catering świąteczny cieszył się powodzeniem, zadbaj o to, by umożliwić klientom składanie zamówień w jak najłatwiejszy sposób. Obecnie największą popularnością cieszą się zamówienia online. Z punktu widzenia lokali gastronomicznych najkorzystniejszym rozwiązaniem jest własny system na stronie lokalu, bo w ten sposób można uniknąć wysokich opłat prowizyjnych. Przykładowo, korzystając z wtyczki Virtual Menu, umieścisz na stronie aktualne menu, przez które Twoi klienci będą mogli złożyć zamówienie, z możliwością płatności online. Zakładkę na stronie będziesz mógł w każdej chwili edytować, a złożone zamówienia będą automatycznie wpadać do Twojego systemu POS, więc łatwo i szybko je obsłużysz.

New call-to-action

Dowozy

Organizując catering wigilijny, musisz odpowiednio zaplanować odbiór zamówień. Jeśli w okresie świątecznym Twój lokal ma wzmożony ruch, zaproponuj klientom możliwość odbioru produktów na miejscu, co sprawi ci najmniej kłopotu. Jeśli wolisz realizować dostawy do domów, możesz zrobić to na dwa sposoby.

Pierwszym z nich są popularne aplikacje do dowozów oferujące własnych kurierów. Nie są one jednak zbyt opłacalnym rozwiązaniem, ze względu na znaczne prowizje, które pobierają. Dużo lepszym rozwiązaniem może okazać się oferowanie własnego dowozu. Jeśli chcesz włączyć do swojej oferty opcję dostawy jedzenia, a jednocześnie nie wydawać pieniędzy na prowizję, wypróbuj POSdriver

Jest to aplikacja, która pomoże Twoim kierowcom szybciej dostarczać zamówienia do klientów. Jej funkcje umożliwiają tworzenie kursów na podstawie zamówień, nawigowanie kierowcy, odbiór płatności czy szczegółowe raportowanie utargu. 

Zacznij promocję już teraz!

Przy organizacji cateringu świątecznego zastanów się, kto jest Twoją grupą docelową. Chcesz skupić się na indywidualnych klientach czy może kierować ofertę głównie do firm? Musisz to wiedzieć, żeby móc odpowiednio zaplanować komunikację do klientów oraz kanały, w których poinformujesz o sezonowej ofercie. 

Według nas dobrym rozwiązaniem jest skupienie się na firmach. Catering świąteczny jest doskonałym rozwiązaniem na biznesowe spotkania wigilijne. Spora część firm nie organizuje bowiem Wigilii w lokalach, a we własnych siedzibach. Warto również popytać stałych klientów, czy nie byliby zainteresowani taką usługą. Nie można też zapomnieć o prowadzeniu odpowiedniej komunikacji w mediach społecznościowych czy na stronie internetowej lokalu. 

Najważniejsze jest jednak, by catering świąteczny promować z wyprzedzeniem. Kiedy tylko ustalisz menu i przygotujesz ofertę, od razu poinformuj o tym swoich klientów. Pamiętaj, żeby jasno opisać co oferujesz i w jakich cenach oraz dokładnie przedstawić datę i sposób odbierania zamówień.

Jeśli natomiast organizujesz wigilie firmowe w swoim lokalu, pobierz nasz darmowy wzór umowy na organizację imprezy okolicznościowej! Przygotowaliśmy go wraz z Adwokat Martą Kosecką, która specjalizuje się w prawie dla gastronomii. Wzór pomoże ci określić warunki współpracy i zabezpieczyć swoje interesy!

wzor-umowy

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *