Czy polskiej gastronomii grozi załamanie? Petycja do premiera

Branża gastronomiczna obawia się najgorszego, czyli zbliżającej się fali upadłości i zwolnień pracowników. Polacy zaczęli poważnie traktować koronawirusa – wolą unikać tłumów, zaopatrzyć się w podstawowe produkty żywnościowe i higieniczne, zamiast odwiedzać restauracje i kawiarnie.

Wobec trudnej sytuacji na rynku została utworzona petycja dot. Wsparcia Branży Gastronomicznej w związku z groźbą epidemii wirusa SARS-CoV-2. Jak czytamy w liście otwartym, który został opublikowany 10 marca,

spadek wysokości obrotów już w chwili obecnej sięga w wielu lokalach 50 proc. w stosunku do analogicznych okresów w latach poprzednich.

Autor petycji,  Norbert Redkie, Founder, CEO & non-executive Head Chef; Grupa Warszawa, pisze dalej w liście otwartym: 

Bez zastosowania specjalnych narzędzi, którymi dysponują jedynie władze państwowe, branża gastronomiczna stoi na krawędzi upadku.

W petycji zwraca się uwagę no to, że branża gastronomiczna spełnia bardzo znaczącą rolę społeczną, jaką jest dostarczanie pożywienia obywatelom. Jednak branża ta jest obarczona ryzykiem, wysokimi czynszami oraz dużą ilością podatków. Unikanie miejsc publicznych przez Polaków, w tym restauracji, barów i kawiarni ma znaczący wpływ na płynność będą musieli się zmierzyć restauratorzy. Petycja ma na celu zwrócenie uwagi rządu na branżę gastronomiczną i podjęcie stanowczych kroków:

W związku z powyższym, jak również w związku z doniesieniami medialnymi o planowanym objęciu wsparciem rządowym szeregu branż dotkniętych skutkami epidemii, wzywamy o zastosowanie odpowiednich rozwiązań prawnych (w tym zwolnienie przynajmniej z niektórych podatków i innych należności publicznoprawnych) w odniesieniu do branży gastronomicznej.

Całość petycji dotyczącej wsparcia branży gastronomicznej można znaleźć pod linkiem:

WSPARCIE BRANŻY GASTRONOMICZNEJ W ZWIĄZKU Z GROŹBĄ EPIDEMII WIRUSA SARS-CoV-2

Autor petycji prosi o składanie pod nią podpisów i dalsze udostępnianie.

Koronawirus ciągle się rozprzestrzenia i z jego powodu ucierpiała gospodarka w wielu krajach. O tym jak epidemia wpływa na w globalnej pisaliśmy już w naszym poprzednim artykule:  Jaki wpływ na gastronomię może mieć koronawirus?

UWAGA!!!

W związku w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, co skutkuje czasowym wstrzymaniem sprzedaży w lokalach gastronomicznych, chcemy zaoferować pomoc. Jako POSbistro posiadamy trzy aplikacje, które w znacznej mierze ułatwiają naszym procesy obsługi zamówień w dostawie i na wynos. Postanowiliśmy, że do końca marca br. udostępnimy je bezpłatnie wszystkim  lokalom, które w obliczu zaistniałej sytuacji chcą uruchomić zamówienia na dowóz i online. Więcej szczegółów tutaj: Sprzedawaj w dowozie do końca marca ZA DARMO.

New Call-to-action

 Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 168 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

2 thoughts on “Czy polskiej gastronomii grozi załamanie? Petycja do premiera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *