Podsumowanie 2022 w POSbistro

Nowy Rok jest tuż za rogiem, dlatego czas na podsumowanie ostatnich 12 miesięcy. Sprawdź, co działo się w POSbistro w 2022!

W POSbistro lubimy dzielić się wiedzą, dlatego w 2022 przygotowaliśmy dla Was sporo nowych darmowych materiałów! 

Wzór umowy na organizację imprezy okolicznościowej 

Wraz z adwokat Martą Kosecką, która specjalizuje się w prawie dla gastronomii przygotowaliśmy darmowy wzór umowy na organizację imprezy okolicznościowej w lokalu gastronomicznym. Pomaga on dokładnie określić warunki współpracy i zabezpiecza interesy restauratora! 

Kalendarz restauratora

W sierpniu pojawił się nasz pierwszy kalendarz restauratora, a jego nowe wersje pojawiały się co miesiąc. Zebraliśmy w nim najciekawsze święta, związane z gastronomią. Znajdziesz w nim również pomysły na akcje promocyjne w lokalu i wskazówki na każdy miesiąc. 

Już teraz możesz zacząć przygotowywać promocję na styczeń, z pomocą naszego najnowszego kalendarza. Pobierz go tutaj

Pobierz kalendarz na sierpień

Jak zarabiać na dostawach w gastronomii?

Pandemia, praca zdalna, inflacja… Odświeżyliśmy nasz e-book o dostawach, w którym znajdziesz zaktualizowane informacje o tym, jak zmienił się rynek delivery w Polsce i jak aktualnie kształtują się zachowania konsumentów. Publikacja „Jak zarabiać na dostawach w gastronomii?” to nie tylko zbiór najnowszych danych, ale też porady, które pomogą Ci przygotować lokal na uruchomienie dowozów.

Kalkulator Food Cost – oblicz zysk z dań

Przygotowaliśmy dla Ciebie proste i wygodne w obsłudze narzędzie, z którym obliczysz food cost dla dań w swoim lokalu. Pomoże Ci ocenić, ile zarabiasz na sprzedaży poszczególnych dań i które z nich są najbardziej rentowne. Dzięki naszemu kalkulatorowi nie musisz tworzyć skomplikowanych tabelek i przepisywać w kółko tych samych produktów.

kalkulator food cost

Jak ułożyć i zaprojektować menu dla restauracji?

Stworzyliśmy poradnik, w którym omówiliśmy projektowanie menu, tworzenie listy dań, a także najważniejsze zasady prezentowania menu gościom, określone przepisami UOKiK!

Znajdziesz w nim porady dostosowane pod lokalizację, rodzaj kuchni, wielkość lokalu i grupę docelową oraz dowiesz się, jak wygląda projektowanie graficzne karty dań, tak by zachęcała do złożenia zamówienia. Dodatkowo w środku znajdziesz edytowalne szablony menu!

Wdrożenie systemu HACCP w gastronomii

Na pewnym etapie tworzenia lub prowadzenia lokalu gastronomicznego natkniesz się na informację o obowiązku opracowania i wdrożenia systemu HACCP. Z naszego poradnika dowiesz się, czym jest ten system i do czego służy.

Pobierz e-book o HACCP

Zatrudnianie obywateli Ukrainy w polskiej gastronomii

Trudna sytuacja zmusiła naszych sąsiadów z Ukrainy do ucieczki i szukania pracy w Polsce. By pomóc restauratorom w rekrutowaniu tych osób utworzyliśmy e-book, obejmujący najważniejsze informacje o tym, jak legalnie zatrudnić obywateli Ukrainy. 

Kontrola UOKiK w gastronomii – poznaj 6 najczęstszych błędów 

Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz 6 najczęstszych błędów w gastronomii podczas kontroli UOKiK. Omawiamy w nim przepisy i normy, których należy przestrzegać w lokalu gastronomicznym, by uniknąć skarg konsumenckich i pozytywnie przejść ewentualną kontrolę.

Gotówka, karta, płatności online w gastronomii

W 2022 roku wypuściliśmy również raport o kondycji polskiej gastronomii. Dowiesz się z niego, jak radzili sobie w czasie pandemii polscy restauratorzy i jakie zmiany przyniosła inflacja oraz rosnące koszty prowadzenia działalności.

Pobierz Raport 2022

Zapraszamy do naszej biblioteczki darmowych poradników! Znajdziesz w niej wiedzę, która pomoże Ci w codziennym prowadzeniu gastro-biznesu.

Staramy się coraz bardziej ułatwiać restauratorom codzienną pracę. Właśnie dlatego nieustannie rozwijamy nasze oprogramowanie. Z tego powodu w 2022 roku pojawiła się nowa funkcja.

QR kody restauracji

Nasze oprogramowanie pozwala na stworzenie dodatkowej strony z menu online, do którego prowadzi indywidualny kod QR. Dzięki temu jesteś w stanie umieścić link do aktualnej oferty w postaci kwadratowego znaczka gdzie tylko zechcesz! Po zeskanowaniu kodu, klient otrzyma możliwość wygodnego przeglądania Twojej oferty na swoim telefonie. Na stronie wyświetli się zawsze aktualne menu. Wystarczy, że wprowadzisz zmiany w jednym miejscu – systemie POSbistro – a dane na stronie automatycznie się zaktualizują! 

Jest to idealne rozwiązanie, jeśli często wprowadzasz zmiany w menu, a nie chcesz ciągle aktualizować strony. 

Więcej dowiesz się tutaj.

W ciągu tego roku pojawiły się również nowe odcinku naszego biznesowego podcastu gastronomicznego Gastro Insights, w którym eksperci rynku HoReCa dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Franczyza w abonamencie

Gościem odcinka jest Krzysztof Olesiak – właściciel sieci gastronomicznej Sweet Gallery, w której skład wchodzą marki takie jak: Lodolandia & Kołacz na okrągło, SiGelato, Bafra Kebab. Z tego odcinka dowiesz się, jak wygląda franczyzowy rynek gastronomiczny w Polsce i jakie zmiany na nim zachodzą. Podpowiadamy, czym różni się tradycyjna franczyza od tej w abonamencie, czy wkład własny zawsze jest wymagany, jakie są trendy oraz wyzwania w tym sektorze.

O prowadzeniu lokalu z wegańskim sushi i optymalizacji kosztów dostaw produktów 

Gościem odcinka jest Michał Juda – współwłaściciel Youmiko Vegan Sushi, jednej z najwyżej ocenianych restauracji sushi w Warszawie, która od 6 lat serwuje wyłącznie roślinne sushi. Opowiada on o tym skąd wziął się pomysł otwarcia lokalu serwującego sushi oparte wyłącznie na składnikach roślinnych, a także o tym jak optymalizować koszty zamówień u poddostawców produktów dla gastronomii.

Więcej o naszym podcaście znajdziesz tutaj

W 2022 roku nie tylko wzięliśmy udział w dużym branżowym wydarzeniu w Krakowie, ale również przygotowaliśmy kilka własnych. Zorganizowaliśmy parę webinarów dla restauratorów, by podzielić się wiedzą i udzielić ważnych wskazówek.

Webinar “Polski Ład w gastronomii”

W połowie stycznia odbył się webinar z ekspertami z inFakt, podczas którego rozmawialiśmy o zmianach, jakie wniósł do gastronomii nowy Polski Ład. 

Webinar “Jak nie marnować jedzenia i monetyzować straty w restauracji?”

W POSbistro zdecydowanie nie popieramy marnowania żywności, dlatego w marcu stworzyliśmy webinar we współpracy z Too Good To Go. Opowiadaliśmy o tym, jak przeciwdziałać wyrzucaniu jedzenia i zmniejszyć liczbę niesprzedanych dań.

Webinar “Jak stworzyć i prowadzić dochodowy koncept gastronomiczny w obecnych czasach?”

Wrześniowy webinar odbył się we współpracy z ekspertami z Kulinarisk Solutions, którzy przeanalizowali rynek pod kątem otwarcia nowego lokalu gastronomicznego i prowadzenia go w czasie wysokiej inflacji! 

Targi HoReCa Gastrofood w Krakowie

W listopadzie  można nas było spotkać na targach HORECA w Krakowie, gdzie zorganizowaliśmy wykład dla restauratorów oraz randkę z ekspertem z gastronomii! Podczas prelekcji wyjaśnialiśmy, jak zarządzać konceptem gastronomicznym w czasie kryzysu, a w trakcie bezpłatnych konsultacji nasi eksperci indywidualnie dzielili się wiedzą i doświadczeniem.

Dziękujemy naszym klientom za zaufanie i wsparcie, jakie okazali nam w 2022 roku. Życzymy Państwu, by nowy rok był wypełniony sukcesem i szczęściem zarówno dla Was, jak i Waszego biznesu.

Szczęśliwego Nowego Roku!

Zespół POSbistro

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 66 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *