Jak obecnie wygląda rynek dostaw jedzenia?

Pandemia, praca zdalna, inflacja… zobacz jak zmienił się rynek delivery w Polsce i jak aktualnie kształtują się zachowania konsumentów. Zebraliśmy najnowsze dane o polskiej gastronomii i sprzedaży dań w dowozie!

Zgodnie z badaniem realizowanym przez niezależne agencje badawcze w sieci IRIS (polska część realizowana przez ARC Rynek i Opinia), na całym świecie aż 25% osób zamawia jedzenie z dostawą przynajmniej raz w tygodniu. Natomiast jeśli chodzi o największą ilość zamówień w krajach europejskich, Polska znajduje się na trzecim miejscu, co można uznać za bardzo wysoką pozycję. Według najnowszego raportu Stavy, zamówienia online stanowią obecnie około 35% naszego rynku, jednak prognozuje się, że w 2026 roku ten stan może wzrosnąć nawet do 60%! Jak widać, zamawianie jedzenia z dowozem to stale rosnący trend i przyszłość gastronomii. 

Rynek delivery w Polsce

Segment delivery w naszym kraju ma obecnie wartość około 9 miliardów złotych. Wyjątkowo wzmocniła go pandemia, podczas której z jedzenia na dowóz skorzystało o 16,9% więcej osób niż w poprzedzającym, 2020 roku. W tym czasie znacznie wzrosła popularność platform agregujących restauracje. Dla przykładu, Pyszne.pl odnotowało wówczas wzrost o 44% liczby, które zdecydowały się dołączyć do platformy. Na chwilę obecną wiele gastronomicznych biznesów opiera swoją działalność głównie na sprzedaży w dowozie, mimo że przed pandemią traktowały ją wyłącznie jako dodatek. Jednak czasy się zmieniają, a lokale gastronomiczne muszą podążać za wyborami i nowymi nawykami konsumentów, by utrzymać się na rynku. 

Jak zamawiają Polacy?

Rynek dowozów intensywnie i dynamicznie się zmienia. Dzięki specjalnie przeznaczonym do tego aplikacjom, dostawy stają się szybsze i bardziej dostępne. Ludzie coraz częściej zamawiają jedzenie, bo jest to wygodniejsze i szybsze rozwiązanie niż przygotowywanie posiłków w domu. Na znaczeniu zyskują też zestawy, gdzie za pomocą jednego kliknięcia można kupić jedzenie i np. napój lub przekąskę. Polacy zaczynają bardziej cenić swój wolny i nie chcą spędzać go na przygotowywaniu posiłków. 

Raport Stavy pokazuje nam, że średnia wartość zamówienia wśród Polaków w 2021 roku wynosiła 64,20 zł. Jeśli porównamy ją na przykład do roku 2019, widać, że nastąpił wzrost aż o 22,4%. Oczywiście średnia wartość zamówienia nie kształtuje się identycznie we wszystkich polskich miastach. W 2021 największy jej przyrost uzyskały Szczecin oraz Gdańsk. Natomiast w Lubinie i Kaliszu odnotowano spadek.

Czy Polacy wciąż płacą gotówką za dostawę jedzenia? Absolutnie nie – ten wskaźnik od lat znacznie maleje. W 2021 roku odsetek płatności gotówką spadł poniżej 30%. Większość klientów dokonuje bowiem płatności online. Liczy się to, by złożenie zamówienia było maksymalnie proste, a dostawa szybka i bezproblemowa.

W czasie popularyzacji zamówień online Rebel Tang przedstawił zaskakujące wyniki swojego raportu – #FoodDelivery2021. Okazało się, że wśród badanych większość osób wciąż zamawia jedzenie telefonicznie. Mimo popularności aplikacji, klienci wciąż najczęściej dzwonią bezpośrednio do restauracji. 

Na znaczeniu zyskują również zamówienia online, które można składać bezpośrednio na stronach konkretnych lokali. Własny system do zamówień jest dla restauracji alternatywą dla portali, które pobierają wysokie opłaty prowizyjne. Jednocześnie lokal gastronomiczny może szybko i samodzielnie modyfikować menu i ceny. Niektóre systemy POS dla gastronomii oferują własne rozwiązania do zamówień online, które są zintegrowane z systemem sprzedażowym. Klienci POSbistro mogą korzystać z wtyczki Virtual Menu, która pozwala zamieścić na stronie restauracji menu z możliwością płatności online. 

New call-to-action

Kto stoi na czele rynku dowozów?

Według raportu Stavy, niedoścignionym liderem na rynku dowozów w Polsce nadal pozostaje Pyszne.pl i jego flota kurierska. Na kolejnych miejscach plasują się samodzielne strony lokali, a zaraz po nich UberEats oraz Glovo.

Jeśli wolisz realizować dostawy na własną rękę, ale nie masz odpowiednich zasobów do ich realizacji – wypróbuj usługi Stavy. Jest to franczyza gastro-kurierska, która pomaga realizować dowozy z restauracji w kilku miastach. Nie musisz budować własnego systemu dostaw lub może być to uzupełnienie pracy Twoich dostawców.

Popularne aplikacje do dowozów są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz wypromować swoją restaurację. Trochę gorszym natomiast, kiedy chcesz realnie zarobić. Pobierają one bowiem ogromne prowizje za zamówienia, dlatego często lepszym rozwiązaniem jest oferowanie własnego dowozu lub przynajmniej dywersyfikacja kanałów. Jeśli chcesz włączyć do swojej oferty opcję dostawy jedzenia, a jednocześnie nie wydawać pieniędzy na prowizję, wypróbuj Virtual Menu oraz POSdriver. Dzięki tym rozwiązaniom masz kontrolę nad zamówieniami poprzez swoją stronę internetową, optymalizujesz koszty i nie zostajesz w tyle za konkurencją. 

Korzystając z wtyczki Virtual Menu, umieścisz na stronie aktualne menu, przez które Twoi klienci będą mogli złożyć i opłacić zamówienia online. Zakładkę na stronie będziesz mógł w każdej chwili edytować, a złożone zamówienia będą automatycznie wpadać do Twojego systemu POS, więc łatwo i szybko je obsłużysz.

POSdriver to aplikacja, która pomoże Twoim kierowcom szybciej dostarczać zamówienia do klientów. Funkcje aplikacji umożliwią Ci tworzenie kursów na podstawie gotowych zamówień, nawigowanie kierowcy, odbiór płatności czy szczegółowe raportowanie utargu. 

New call-to-action

Na kiedy przypadają szczyty zamówień?

Zgodnie z raportem Stavy, w 2021 roku realizacja zamówień jedynie minimalnie się zmieniła. Przykładowo, w 2020 roku najwięcej dostaw było realizowane w niedzielę, a w 2021 w piątek. Generalnie w dni weekendowe realizowana jest prawie połowa zamówień z całego tygodnia. Jeśli chodzi o inne zmiany, zmniejszyła się również liczba zamówień w godzinach wieczornych i nocnych, a zdecydowanie wzrosła w godzinach porannych, między 10:00 a 12:00. 

Jak szybcy są kurierzy?

Rekordy prędkości kurierzy osiągali w 2020 roku, czyli w rozwojowym momencie pandemii. Prawdopodobnie wynikało to z faktu, że w trakcie lockdownów natężenie ruchu na drogach było mniejsze. Kiedy ludzie zaczęli znowu wychodzić z domu, w 2021 roku prędkość kurierów spadła o 4,2%. Spadek średniej prędkości był szczególnie widoczny w Siedlcach, Olsztynie i Lublinie. Nie we wszystkich miastach było to jednak regułą, ponieważ w 2021 roku w niektórych częściach Warszawy, Krakowa i Łodzi oraz w Gliwicach i Lublinie kurierzy byli znacznie szybsi niż w 2020 roku.

Czego oczekują klienci?

Co zyska na znaczeniu dla klientów w najbliższej przyszłości? Biorąc pod uwagę, że na rynku dowozów jest obecnie duża konkurencja, przekonywać do siebie klientów jest najłatwiej poprzez jakość i terminowość dostawy. Bardzo często zależy im również na tym, by menu z dowozem nie było ograniczona a dostawa darmowa. Dużą rolę w budowaniu satysfakcji klienta odgrywa również jak najkrótszy czas dostarczenia posiłku. 

Co więcej, klienci stają się coraz bardziej świadomi pod względem aspektów ekologicznych i zaczynają zwracać większą uwagę na to, by dbać o środowisko. Dlatego oczekują, że restauracje również podejmą działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i przy okazji swojej działalności, wezmą pod uwagę dobro planety. Dla klientów zamawiających z dostawą ważne jest, by używać ekologicznych opakowań. Zamiast zalewać rynek jednorazowymi, plastikowymi pudełkami i sztućcami – wybierz te stworzone z papieru, trzciny cukrowej lub drewna.

Dark kitchen – przyszłość gastronomii?

Dark kitchen, cloud kitchen, wirtualna restauracja – to koncept, który może okazać się przyszłością gastronomii. Ale na czym to właściwie polega? Dark kitchen to restauracja, która oferuje jedzenie wyłącznie w formie dostawy. Zazwyczaj dzieje się to przy wykorzystaniu popularnych aplikacji do zamawiania jedzenia. Klient często nie wie nawet z jakiego adresu dostarczono mu jedzenie. Tego typu koncepty gastronomiczne szczególnie rozwinęły się  podczas pandemii, kiedy to lokale gastronomiczne miały ogromne ograniczenia działania. Według raportu Rebel Tang wirtualne restauracje coraz bardziej zyskują na popularności. Słyszał o nich już co 10. klient.

Wydaje Ci się, że nie jest to właściwy trend dla Ciebie, bo przecież już prowadzisz swój lokal? Wręcz przeciwnie! Dark kitchen to idealny sposób na dodatkowy zysk przy okazji prowadzonej już działalności. Nie potrzebujesz dodatkowego miejsca ani personelu. Wystarczy, że stworzysz wirtualny lokal, który oferują wyłącznie jedzenie w dostawie i wykorzystasz te zasoby, które już obecnie posiadasz. Potrzebujesz jedynie osobnego menu, w którym oferowane posiłki będą dobrze znosić dostawę i utrzymywać wysoką temperaturę przez długi czas. Dzięki dark kitchen możesz zarobić nawet od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych miesięcznie więcej, wykorzystując obecne zasoby lokalu. Warto spróbować, bo możesz w każdej chwili zlikwidować taką dodatkową działalność jednym kliknięciem, więc nie musisz się martwić, że ucierpi na tym Twój główny biznes.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *