Cynamon – nie tylko pyszny ale i zdrowy
Cynamon to przyprawa dobrze znana w naszych kuchniach, jako dodatek do dań słodkich, jak i pikantnych. Dodaje potrawom korzennego smaku. Cynamon ma jednak znacznie szersze zastosowanie. Już od wieków używany jest jako środek leczniczy, a współcześnie wspomaga medycynę naturalną i jest przydatny do różnych „domowych specyfików”.
Skąd bierze się cynamon?
Cynamon pochodzi z Chin i można było o nim usłyszeć już ponad 2,5 tysiąca lat przed naszą erą. Zarówno kora cynamonu jak i pozyskiwany z niej olejek były w tamtym czasie stosowane do balsamowania ciał. W starożytności cynamon stosowany był jako lek na silne trucizny oraz środek moczopędny.
Aktualnie drzewa cynamonowe (Cynamonowiec cejloński) uprawiane są w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Cynamon, który znamy z naszych sklepów pozyskuje się z kory drzewa. Zbiera się ją do 3 razy w roku, a podczas suszenia paski kory zwijają się w charakterystyczny sposób tworząc tzw. laski cynamonu.
Nie tylko do jedzenia
Cynamon posiada dużo błonnika, żelaza, wapnia i manganu. Ma właściwości antybakteryjne, przez co uważany jest za doskonały, naturalny środek do walki z trądzikiem. Wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i antyalergiczne. Wspomaga trawienie, gdyż zwiększa wydzielanie soku żołądkowego. Według badań amerykańskiego naukowca Richarda Andersona cynamon zwiększa liczbę antyoksydantów w organizmie, co wpływa pozytywnie na spowolnienie procesów starzenia się komórek.
Peeling – z cynamonu i kawy można zrobić świetny peeling. Wystarczy zmieszać pół kubka fusów z kawy, 2 łyżki oliwy z oliwek i łyżkę cynamonu. Taki peeling nadaje się do całego ciała. Do stóp warto przygotować inną mieszankę: wymieszać łyżkę brązowego cukru, 2 łyżki gęstego miodu i jedną łyżeczkę cynamonu.
Maseczka – równą ilość miodu i cynamonu mieszamy, a gotową maseczkę nakładamy na twarz, na kilka godzin. Następnie zmywamy ciepłą wodą. Można nałożyć maseczkę na całą noc, jednak pościel może nadawać się później do prania. Taka maseczka działa łagodząco na skórę z trądzikiem, jednak trzeba uważać, gdyż niektóre osoby z delikatną skórą mogą być uczulone na cynamon.
Płyn do płukani ust – płynem sporządzonym z pół szklanki gorącej wody, łyżki miodu i łyżki cynamonu płukamy usta, a oddech pozostaje świeży na cały dzień. Warto też mieć przy sobie cynamonowe gumy do żucia – zawierają one aldehyd cynamonowy, który zmniejsza ilość bakterii beztlenowych w jamie ustnej.
Napój z cynamonu – napar z gorącej wody, cynamonu, soku z cytryny i cukru ma właściwości przeciwbólowe i wspomaga trawienie. Warto stosować go przy bólach brzucha. Poza tym działa rozgrzewająco, co poprawia nastrój.
Nie tylko dla ciała
Cynamon nadaje się także do zastosowania jako element odświeżający lub ozdobny w domach, czy restauracjach. Jest naturalny, ładnie się prezentuje i przyjemnie pachnie.
Odświeżacz powietrza – wystarczy przygotować płyn z wody (lub spirytusu) i cynamonowego olejku eterycznego, a następnie rozpylić go w pomieszczeniu. Doskonale zwalczy nieprzyjemne zapachy.
Pachnące dekoracje – z lasek cynamonu można wykonać pięknie pachnące ozdoby. Wystarczy ułożyć je ładnie w ozdobnej szklance wypełnionej, np. żurawiną i goździkami. Związane ze sobą laski cynamonu mogą być też piękną ozdobą na świąteczną choinkę, będą się doskonale komponować z ozdobami zrobionymi z suszonych cytrusów.
Środek na mole – aby odstraszyć te owady możemy użyć bardzo ładnie pachnących (dla nas) składników. Wymieszaj pół szklanki goździków, pół szklanki ziarnistego pieprzu i 4 połamane laski cynamonu. Taką mieszankę włóż w kawałek materiału, zawiąż i umieść w szafie.
Jak widać cynamon to nie tylko smaczna przyprawa, ale i naturalny środek leczniczy. Warto go używać, bo ten przyjemny zapach bez wątpienia nastroi nas pozytywnie, a korzenny smak rozgrzeje w chłodne dni.
Barbara Baran/www.posbistro.com
Źródła:
http://zdrowie.gazeta.pl
http://portal.abczdrowie.pl
http://www.ekologia.pl
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cynamonowiec_cejlo%C5%84ski