Czym jest aromamarketing w restauracji

Zapach i smak – to doznania, które na długo pozostają w naszej pamięci. Obie te przyjemności łączy wizyta w restauracji. Dlatego sprawmy, aby w naszym lokalu był obecny aromamarketing, czyli pachnące doznania dla gości restauracji.

Sposobów na przyciągnięcie gości do restauracji jest wiele – najważniejszym z nich jest oczywiście dobra kuchnia. Aby zadziałać na podświadomość klienta, dodajmy do wystroju naszego wnętrza piękny zapach. Aromamarketing to pomysł marek eterów, którzy postanowili przyciągnąć ludzką uwagę poprzez zmysły. Nie od dziś wiadomo, że zapach wpływa na… podejmowane decyzje!

Wybór poprzez zapach

Wchodząc do restauracji powinno w niej pachnieć domowym obiadem, pieczonym mięsem, aromatycznym grillem lub świeżymi sałatkami. Nie chodzi jednak o ciężki, ostry zapach prosto z kuchni, który osiada na ubraniach. Chodzi o specjalnie przygotowaną i dobraną do miejsca kompozycję zapachową, która wpłynie na wybór potraw z menu i na ilość spędzonego w lokalu czasu. Taką, która zrelaksuje gości i sprawi, że będą oni jeszcze bardziej głodni. Klient ma poczuć się wyjątkowo, zapamiętać ten zapach na długo i sprawić, że będzie chciał do naszej restauracji wrócić.

Aromamarketing – jaki zapach wybrać?

Zapach ma umilić czas spędzony w restauracji. Na sali z jedzeniem niech to będzie lekka woń aromatycznych przypraw. W pizzerii – świeżo wyjętego ciasta z pieca, czy włoskiej kompozycji przypraw. Kawiarnia to oczywiście woń świeżo zmielonej kawy. W małym bistro gości uraczy zapach świeżo wyciskanych soków, warzywnych sałatek czy słodkich muffinek. W cukierni czy restauracji – zapach pieczonego ciasta, jabłek, cynamonu, czekolady czy wanilii.

[banner id=”5424″]

Praktyczny zapach

Zapach w restauracji powinien też zabijać nieprzyjemną woń idącą z restauracyjnej kuchni. Aromamarekting ma również praktyczne zastosowanie w przypadku, gdy lokal mieści się w nietypowym miejscu – na przykład w zabytkowej piwnicy (z charakterystyczną wonią wilgoci), blisko portu morskiego czy w okolicach wiejskich zabudowań lub ruchliwych ulic. Lekkie, lawendowe czy kwiatowe zapachy sprawdzą się w restauracyjnej toalecie. Słodka woń może roznosić się w okolicach kącika zabaw dla dzieci. Zapach, który zachęca do jedzenia powinien utrzymywać się przy wejściu lub w holu restauracji.

Aromamarketing od kuchni

Zapachy można rozprzestrzenić poprzez spray, dozownik lub wkładkę elektryczną. W niektórych lokalach sprawdzą się też olejki eteryczne lub kadzidła. Profesjonalne zapachy da się rozpylić poprzez szyby wentylacyjne.

Wizyta w restauracji ma oddziaływać na wszystkie nasze zmysły – od węchu, po wzrok i smak. Pyszne dania pobudzą kubki smakowe, a niezwykły zapach sprawi, że goście z chęcią spędzą w restauracji czy kawiarni wolne popołudnie.

Spodobał Ci się ten wpis? Przeczytaj również: Ciekawe pomysły na marketing w restauracji
 

Autor: Anna Motyka 

[banner id=”5004″]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *