Czas oczekiwania na dostawę jedzenia

Prowadząc firmę cateringową lub usługę dostaw jedzenia na zamówienie należy sprostać wymaganiom klientów pod względem czasu oczekiwana. Głodni klienci, którzy zamawiają jedzenie przez telefon, nie chcą zbyt długo czekać. Im dłuższy czas oczekiwania na dostawę, tym większa szansa na negatywne opinie.

Dwie drogi zamówień

Jedzenie na wynos można zamówić na dwa sposoby: przez telefon i online. Ta druga metoda jest coraz bardziej popularna w Polsce – widać to po rozwoju serwisów oferujących jedzenie online i zrzeszających różne rodzaje restauracji. Przez telefon można zamówić potrawy prosto od dostawcy. W branży jedzenia na wynos spotykają się też dwie drogi promocji usług – od tradycyjnych, takich jak ulotki w skrzynce pocztowej czy wizytówki, po nowoczesne – jak pozycjonowanie, marketing szeptany, social media czy usługa zamówień online. 

Czytaj też: POSbistro i Up Menu integracja od pierwszego wejrzenia 

Co Polacy zamawiają najchętniej?

Największą popularnością nadal cieszy się kuchnia włoska. Na drugim miejscu są dania domowe, na trzecim kuchnia azjatycka, a po niej dania amerykańskie.

Polacy niezmiennie najbardziej lubią zamawiać do domu czy pracy pizzę, albo zamiast tradycyjnego obiadu – potrawy z kuchni azjatyckiej.

New call-to-action

Czas oczekiwania na dostawę

Czas oczekiwania na zrealizowanie zamówienia będzie się różnił w zależności od dnia tygodnia i godziny, w jakim zostało złożone. Najlepiej jest składać zamówienie przed godziną 14 –tą lub po godzinie 20- tej. Akceptowalny czas oczekiwania na zamówienie przez telefon lub online powinien wynosić około 20 minut. Dłużej tylko w przypadku, gdy siedziba restauracji mieści się w dużej odległości od klienta i sam dojazd przewyższa kwadrans. Czas oczekiwania na jedzenie zamówione do mieszkania czy pracy nie powinien się różnić od czasu zamówienia w restauracji. Maksymalna granica oczekiwania na dostawę to godzina.

Reklamacje

Niezadowoleni z długiego czasu oczekiwania na zamówione jedzenie klienci, mogą złożyć reklamację. Dobrze, gdy jest ona złożona tylko w miejscu, gdzie odbywało się zamówienie. Druga droga to niestety pozostawienie negatywnej opinii w internecie, czy to na portalu z którego zamawiali, czy na profilu społecznościowym lokalu gastronomicznego lub na stronie internetowej. W zamian możemy zaoferować rekompensatę i przeprosiny dla klienta, jednak niesmak pozostaje.

W zakresie zapewnienia najwyższej jakości usług pozostaje nie tylko pyszne jedzenie, ale też szybka i sprawna dostawa. Głodny klient to zły klient, dlatego liczy się czas!

Zobacz też: POScaller – czyli aplikacja do obsługi zamówień telefonicznych

New call-to-action

Autor: Anna Motyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *