Co nowego w rynku dostaw?

Stava, czyli pierwsza w polsce franczyza gastro-kurierska, dostarczyła niedawno raport o rynku dowozów jedzenia. Świetnie przygotowany materiał, pokazuje jak, kiedy i co przez ostatni rok zamawiali Polacy. Poniżej przedstawiamy, krótkie streszczenie tego co najciekawsze w tym raporcie.

 

O czym powinni wiedzieć nowicjusze?

Otóż żadną tajemnicą jest, że najlepiej w dostawie sprzedaje się pizza stanowiąc 40,6% rynku, zaraz za nią najchętniej rozwożą się burgery (12,1%) oraz dania kuchni orientalnej (11,1%). Tuż za tą czołówką, ludzie chętnie zamawiają również kebaba oraz dania kuchni tajskiej. Jeśli więc, planujesz otworzyć biznes, który będzie się opierał w dużej mierze, lub wyłącznie na dostawie, to celuj w tego typu jedzenie.

Ebook_POSbistro_Pizzeria

 

Kiedy przygotować większe zaopatrzenie?

Jak się okazuje, dzień tygodnia ma kluczowe znaczenie w kontekście dostaw. O ile od poniedziałku do piątku zamówienia nie przekraczają średniej, tak w weekendy wybijają się sporo ponad nią (nawet do 10%). Kluczowe znaczenie ma również dzień wypłaty, bo jak się okazuje weekend po 10. każdego miesiąca, liczba zamówień znacznie wzrasta. Co istotne, kulminacja zamówień odbywa się w godzinach między 12. a 13. oraz o godz. 18.

 

Odległość ma znaczenie

Odległość miejsca dostawy od lokalu ma kluczowe znaczenie zarówno dla klienta jak i właściciela lokalu. Z jednej strony, klientowi zależy, aby dostać ciepły posiłek oraz aby pojawił się on w miarę szybko. Natomiast restaurator będzie na ten aspekt patrzył przez koszty z nim związane, więc najczęśniej, jeśli dostawa jest daleko, dolicza on kwotę za transport do rachunku. Nie wiadomo, czy akurat te pobutki tak działają, ale faktem jest, że aż 80% dostaw jest realizowanch w odległości do 4km od lokalu. Najkrótszą trasę pokonują kierowcy dostarczający pizzę, burgery, kuchnię polską oraz kuchnię orientalną. Nieco dalej, jeżdżą dostawcy sushi oraz dań wegańskich i wegetariańskich.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat rynku dostaw jedzenia w Polsce, zachęcamy do pobrania raportu, który znajduje się tutaj

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *