Najważniejsze wskaźniki programów lojalnościowych w gastronomii 

Oprócz zwiększania ruchu w lokalu, programy lojalnościowe mogą być sprawnym narzędziem do zbierania danych i motywowania pracowników. Sprawdź, jakie wskaźniki warto analizować przy użyciu Kart Klienta.

Dobrze funkcjonujący program lojalnościowy można traktować jako zaplanowane działanie marketingowe, zwiększające obrót. Ale jeśli ma on formę aplikacji może też dostarczać wielu cennych informacji dotyczących klientów. Analiza tych danych pomaga dostosować ofertę do gustów konsumentów i sprawdzać jak dobrze działają akcje promocyjne.

Karty Klienta w formie kartoników nie dają możliwości stałego monitorowania zachowań klientów. Jeśli pracownik ręcznie nie zapisze ile wydał pieczątek i nagród, nici z tworzenia raportów czy analiz. Programy lojalnościowe w formie aplikacji są przyjazne w obsłudze i zawsze pod ręką, a to powoduje, że klienci chętniej z nich korzystają. Dzięki wersji elektronicznej magazynują dane statystyczne. 

Poniżej prezentujemy podstawowe funkcje Kekemeke, przydatne restauratorom.

W Panelu Partnera właściciel lokalu gastronomicznego może zobaczyć raport, który przedstawia wzrost liczby zbieraczy. Grupa ta została podzielona na dwie kategorie – nowych i powracających zbieraczy. Za jego pomocą można monitorować liczbę użytkowników korzystających z programu lojalnościowego i jego popularność.

Aplikacja Kekemeke pozwala analizować również wskaźnik “powracalności”. Z zamieszczonego niżej raportu wynika, że im więcej pieczątek uzbierał użytkownik, tym mniejsza liczba dni dzieli go od kolejnej wizyty w lokalu. Na tym przykładzie jasno widać, że osoby, które zaangażują się w zbieranie pieczątek, stają się lojalnymi klientami – chętnie korzystają z oferty, by zebrać jeszcze więcej punktów lub żeby odebrać nagrodę. 

Kekemeke może was niejednokrotnie zaskoczyć i wcale nie chodzi tu o tańczące awokado 😉 Oprócz szczegółowych raportów zawiera również… system motywujący pracowników!  Ranking załogi przedstawia liczbę przyznanych pieczątek prezentów i obsłużonych klientów. Pracownicy, jak zawodnicy, mogą rywalizować ze sobą biorąc pod uwagę osiągnięte wyniki.

Jak widać, program lojalnościowy można wykorzystać na wiele sposobów – nie tylko jako zbiór zniżek, który zachęca do kolejnych odwiedzin, ale też ciekawy system promocji, aplikację do zbierania danych i analizowania zachowań klientów. Taka wiedza stanowi dużą wartość w gastronomii, ponieważ pozwala jeszcze lepiej spełniać potrzeby klientów, a tym samym stawać się ich ulubionym miejscem do składania zamówień.

POSdlaKawiarni

Anna Siwek

Jako absolwentka marketingu i komunikacji rynkowej oraz edytorstwa, wiedzę wyniesioną ze studiów przekuwam w tworzenie atrakcyjnych i przydatnych treści dla właścicieli lokali gastronomicznych. Pokazuję jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by z sukcesem prowadzić własny biznes. W wolnym czasie z zamiłowaniem przemierzam szlaki krakowskiej gastronomii.

Anna Siwek has 164 posts and counting. See all posts by Anna Siwek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *