Jak działa ewidencja opakowań i odpadów w gastronomii? DARMOWY E-BOOK O BDO!
Mamy świetną informację dla każdego restauratora! Właśnie pojawił się nowy e-book na temat odpadów i opakowań w gastronomii! Znajdziesz w nim informacje, jakich obowiązków związanych z BDO powinieneś przestrzegać przy prowadzeniu lokalu gastronomicznego. Dowiesz się także, ile wynoszą opłaty oraz jak poprawnie złożyć wniosek do rejestru i jak prowadzić ewidencję odpadów oraz opakowań. Podpowiadamy także, jak działać, by uniknąć potencjalnych kar!
Wpis w rejestrze BDO – jak to działa?
Prowadzenie gastronomii wiąże się z wieloma obowiązkami stojącymi po stronie przedsiębiorcy. Jednym z nich jest odpowiednie gospodarowanie odpadami powstającymi w lokalach gastronomicznych, a także ewidencjonowanie wprowadzanych na rynek opakowań, takich jak kartony, pojemniki na żywność czy butelki i słoiki. Zakres tych obowiązków regulują ustawy, a ich wykonywanie jest prowadzone za pomocą rejestru BDO.
BDO, czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami to rejestr przedsiębiorców uruchomiony 24 stycznia 2018 przez Ministerstwo Środowiska (obecne Ministerstwo Klimatu). BDO ma na celu umożliwienie skuteczniejszej kontroli rynku gospodarki odpadami, a tym samym wsparcie organów inspekcji ochrony środowiska w walce z nieprawidłowościami występującymi w tym sektorze – np. nielegalnymi wysypiskami.
Twoja działalność gastronomiczna podlega pod wpis w tym rejestrze. Jeśli Twój lokal będzie wprowadzać na rynek opakowania, musisz prowadzisz rzetelną i dokładną ewidencję. W przypadku kontroli musisz być w stanie wskazać, jakie masy opakowań oraz jakiego rodzaju opakowania wprowadziłeś do tej pory. Pamiętaj! Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, a za niezrealizowanie lub nierzetelną realizację obowiązków BDO grożą wysokie kary pieniężne, których zapewne wolałbyś uniknąć.
Kompleksowy poradnik o BDO
Poradnik powstał we współpracy POSbistro z Organizacją Odzysku Opakowań Tom-Doleko-Ekola S.A. Organizacja przejmuje od przedsiębiorców, w tym właścicieli lokali gastronomicznych, realizację ustawowych obowiązków związanych z wprowadzaniem do obrotu produktów (posiłków) w opakowaniach.
W środku e-booka znajdziesz:
✅ Czym jest Baza Danych Odpadowych (BDO) i czy każdy przedsiębiorca prowadzący gastronomię jest zobowiązany do rejestracji?
✅ Jakie obowiązki ciążą na podmiotach zarejestrowanych w BDO?
✅ Ile kosztuje wpisanie się do rejestru i jakiej wysokości są opłaty roczne?
✅ Jakie regulacje dotyczą odpadów, a jakie opakowań?
✅ Czym jest zapewnienie ustawowych poziomów recyklingu i kogo obowiązuje?
✅ Jakie są kary za brak wymaganego wpisu do rejestru BDO?
Kliknij poniżej, by pobrać darmowy poradnik o Bazie Danych Odpadowych! 👇