Jak kontrolować sprzedaż dań w restauracji za pomocą POSa?

Prowadzenie restauracji musi opierać się na stałej kontroli kosztów i analizie przychodów. Kluczem do sukcesu finansowego jest dobrze zbudowana karta menu oraz regularna kontrola sprzedaży potraw i wyciąganie z niej wniosków. Jak kontrolować sprzedaż dań w restauracji za pomocą POSa? Podpowiadamy!

Dlaczego musisz kontrolować sprzedaż dań?

Zbieranie danych sprzedażowych pozwala na ich analizę i wyciąganie odpowiednich wniosków, dzięki czemu będziesz w stanie podejmować trafne decyzje dotyczące receptur, cen oraz zawartości karty. Analizując sprzedaż każdej pozycji z menu jesteś w stanie wychwycić, które produkty cieszą się zainteresowaniem, a które nie. Popularne dania, które mają dobry food cost warto promować, natomiast rzadko sprzedające się potrawy można zmodyfikować lub usunąć z karty. Przyglądanie się wysokości sprzedaży i food costowi pozwala znacznie poprawić rentowność dań, przez co Twoje lokale zaczną generować większe przychody, w zasadzie nie zmieniając swojego trybu działania. 

Sprawdź szczegóły

Sekcja Sprzedaż w POSbistro

Najwygodniejszym sposobem na bieżące zbieranie danych o liczbie sprzedanych pozycji jest korzystanie z systemu POS dla gastronomii, który posiada takie funkcje. POSbistro zbiera wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu – w sekcji “Sprzedaż” w Panelu Administracyjnym. W zakładce znajdziesz raporty i zestawienia, które pozwolą Ci być na bieżącą z obecną sytuacją lokalu.

Raporty pozwalają sprawdzić jakie dania sprzedają się najczęściej, jaki generujesz zysk, na jakim poziomie jest food cost oraz zatowarowanie. Przeglądając dane w sekcji “Sprzedaż” możesz ustawić jeden z 8 filtrów określających czas: Dzisiaj, Wczoraj, Ten tydzień, Poprzedni tydzień, Ten miesiąc, Poprzedni miesiąc, Ten rok, Poprzedni rok lub manualne zdefiniowanie zakresu. 

Oprócz kontrolowania sprzedaży np. zakresie dnia, tygodnia lub miesiąca, warto też przeglądać sprzedaż w podziale na poszczególne produkty lub kategorie (np. zupy, dania główne, napoje czy desery). 

Czym jest inżynieria menu?

Menu engineering to zaplanowane działanie, które poprzez regularną analizę menu i wprowadzanie ulepszeń pozwala stworzyć jak najbardziej zyskowną ofertę lokalu gastronomicznego. Analizie podlegają nie tylko serwowane potrawy, ale również projekt karty menu. Chodzi o to, by zarówno pozycje z karty przynosiły zadowalające zyski, ale również, aby samo menu skłaniało gości do wybierania tych dań, na których sprzedaży zależy lokalowi. By móc zaprojektować idealną kartę menu, musisz na bieżąco analizować sprzedaż poszczególnych dań. 

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 75 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *