Dotacje dla gastronomii 2024 – KPO

2024 rok jest doskonałą okazją do rozwoju biznesu gastronomicznego. Wszystko dzięki temu, że ta branża może spodziewać się dotacji z Krajowego Planu Odbudowy. Zobacz, ile możesz dostać i jak starać się o dofinansowanie.

Czym jest KPO?

Krajowy Plan Odbudowy to odpowiedź na program Next Generation EU. Powstał on po to, by umożliwić odbudowę strat w gospodarce, które spowodowała pandemia. By Polska otrzymała pieniądze z budżetu Next Generation UE musi mieć opracowany Krajowy Fundusz Odbudowy. Nasz KPO został w 2021 roku przekazany do Komisji Europejskiej, a następnie ma być zatwierdzony przez Radę Unii Europejskiej. Po jego akceptacji rozpocznie się wypłata pierwszej transzy środków. Zgodnie z planem otrzymamy 268 mld zł, w tym 113,28 mld zł w postaci dotacji i 154,81 mld zł w formie preferencyjnych pożyczek.

Zapisz się na webinar

Kto może otrzymać wsparcie z KPO?

Celem programu jest wsparcie mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw z całej Polski
działających w sektorach:
● hotelarstwo,
● gastronomia (HoReCa),
● turystyka lub kultura.


Nabór skierowany będzie do MŚP, które w 2020 lub 2021 roku, odnotowały spadek obrotów
w wysokości co najmniej 20% liczonych rok do roku, w porównaniu z 2019 lub 2020 r

Dotacje obejmują przede wszystkim:

  • inwestycje w bazę usługową lub produkcyjną,
  • inwestycje związane z zieloną transformacją, 
  • inwestycje we wdrażanie rozwiązań z zakresu energii odnawialnej,
  • inwestycje związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych w związku 
  • z koniecznością dokonania zmian sposobu funkcjonowania przedsiębiorstwa,
  • podnoszenie kwalifikacji pracowników, w tym szkolenia związane z nabyciem nowych umiejętności lub przekwalifikowaniem pracowników.

New call-to-action

Jakie są warunki uzyskania wsparcia?

Maksymalna wartość dofinansowania, o jakie będzie można się ubiegać to 540 000 zł, zaś minimalna to 50 000 zł. Jest ono kierowane głównie do przedsiębiorstw, które w 2020 lub 2021 roku odnotowały spadek obrotów w wysokości co najmniej 30% liczonych rok do roku, w porównaniu z 2019 lub 2020 r. W przypadku gdy, przedsiębiorca zawiesił działalność przez co najmniej 6 miesięcy w 2020 r., spadek obrotów w 2021 r. jest porównywany do 2019 r.

Nabory wniosków

Termin ogłoszenia i naboru projektu wyznaczono na luty/marzec 2024 r. Wszystkie informacje na temat obecnie prowadzonych oraz planowanych naborów wniosków znajdziesz na stronie rządowej programu. 

Artykuł opracowany na podstawie informacji rządowych.

New call-to-action

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *