Kuchnia japońska – czy cieszy się popularnością wśród Polaków?

Kuchnia japońska już od dawna podbija świat, więc nic dziwnego, że ma specjalne miejsce także w sercach Polaków. Japończycy wielką wagę przywiązują nie tylko do smaku potraw, ale i do ich wyglądu. To, czy danie jest nie tylko smaczne, ale i atrakcyjne wizualnie, ma wielkie znaczenie w dzisiejszych czasach. Jakie dania kuchni japońskiej Polacy lubią najbardziej? Jakie trendy są obecnie popularne? Sprawdź!

Japońska kuchnia na świecie

Z badań japońskiego Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Rybołówstwa wynika, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba restauracji serwujących kuchnię japońską poza krajem wzrosła ponad trzykrotnie. Uważa się, że może to być spowodowane dużym zainteresowaniem japońskimi filmami i serialami wśród nowej grupy konsumentów – Generacji Z. 

Pobierz kalkulator FC

Co zamawiają Polacy?

Obok bardziej tradycyjnych dań zamawianych przez Polaków, takich jak pizza czy burgery, sushi również zajmuje jedno z czołowych miejsc. Według raportu Pyszne.pl – Zwyczaje jedzeniowe Polaków w 2023 r., dania japońskie znajdują się wśród 6 ulubionych kuchni Polaków. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się: sushi nigiri z łososiem, hosomaki z łososiem oraz zupa miso. Co ciekawe, dużą popularność zyskały także dania wegetariańskie – 26,73% zamówień, z czego 8,67% to dania wegańskie. Potwierdza to również Uber Eats w swoim najnowszym raporcie Cravings Report 2023. W dzisiejszym świecie opcje bezmięsne cieszą się coraz większą popularnością. Miasta o największym odsetku zamówień wegańskich to Kraków, Poznań i Warszawa.

Kulinarne trendy kuchni japońskiej

Popularność sushi i kuchni japońskiej jest ogromna. Tradycyjne sushi to rolka z ryżem i surową rybą, jednak nie każdy jest w stanie przełamać się do jej smaku. Podobnie dzieje się w Polsce, gdzie klienci dalej nie mają zbyt dużego zaufania do surowych ryb. Z tego powodu jednym z dominujących trendów w ubiegłym roku były rolki z rybą lub owocami morza poddanymi wcześniej obróbce termicznej. Prym wiodą tutaj pieczone i smażone w tempurze ryby, a także krewetki, a nawet kawałki kaczki. Również dostępność sushi w wegetariańskiej wersji to usługa, która zdominowała rynek. Jest to idealna alternatywa nie tylko dla wegan, ale także osób uczulonych na owoce morza czy ryby.

Dobrze wiadomo, że media społecznościowe są obecnie na tyle popularne, że każda restauracja musi się bardzo wysilić, by zwrócić na siebie uwagę potencjalnych klientów. Dlatego też lokale z kuchnią japońską zaczęły przykładać większą wagę do prezentacji dania. Obecnie gotowe sety sushi są bogato dekorowane, a często przypominają nawet małe dzieła sztuki.

Sprawdź szczegóły

Magda Okaz

Na co dzień łączę doświadczenie zdobyte w pracy w gastronomii oraz w marketingu, by tworzyć kreatywne treści internetowe dla restauratorów. Poprzez komunikację w mediach społecznościowych podpowiadam, jak wykorzystać nowoczesne systemy POS, by zarządzanie biznesem było proste i wygodne. W wolnym czasie zagłębiam się w świat historii true crime i psychologii.

Magda Okaz has 60 posts and counting. See all posts by Magda Okaz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *