Jak motywować pracowników w gastronomii?

Czas otwarcie powiedzieć, że gastronomia to biznes, jak każdy inny. Decydując się na wejście w tą branżę powinniśmy tak właśnie ją traktować – jako narzędzie do pomnażania zysków. A, że podstawą każdego biznesu są ludzie, którzy go tworzą, to w pierwszej kolejności o nich właśnie powinniśmy zadbać.  Jak więc stworzyć silny i zmotywowany do pracy zespół?

1. Doceniaj i traktuj wszystkich sprawiedliwie

Ustal jasne zasady, jakie panują w Twoim lokalu, stwórz plany motywacyjne i wyznacz ścieżkę rozwoju dla każdego stanowiska. Zainwestuj w rozwój pracowników, nawet jeśli z początku wydaje Ci się, że twój biznes jest mały i nie sądzisz, żeby ktokolwiek mógł się w nim rozwinąć.

Pamiętaj, wg badań Saratoga HC Benchmarking, każda złotówka przeznaczona na rozwój pracownika, to ok. 170% zysku dla pracodawcy. Być może, to właśnie dzięki pracownikom goście pokochają twoje miejsce i będziesz miał szansę otworzyć kolejny punkt, albo i kilka. Pamiętaj również, aby chwalić swoich pracowników za ich sukcesy, ponieważ jest to obok gratyfikacji pieniężnej kolejna najskuteczniejsza forma motywacji.

Dowiedz się więcej na temat zarządzania efektywnością pracy w restauracji – przeczytaj artykuł: Jak mierzyć produktywność pracowników w biznesie gastronomicznym?

2. Premiuj

Wg. portalu HR Standard, to właśnie wynagrodzenie i widmo lepszej umowy są podstawowymi sposobami motywowania pracowników w naszym kraju. W dobie dużej konkurencyjności powinieneś obok tych dwóch czynników, zdecydować się również na programy premiowe, które przyniosą satysfakcje obu stronom. Pracownik otrzyma wyższe wynagrodzenie, a Ty zainkasujesz większy zysk. W jaki sposób to zrobić?

Skuteczna może okazać się metoda cross-sellingu, czyli sprzedaż produktów powiązanych. Kelnerzy mogą zachęcać gości do poszerzania zamówienia. Warto w tym celu opracować konkretne zestawy pozycji z menu, np. ciasto do kawy, wino do mięsa, deser do dania głównego itp. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Sprzedaż sugerowana, czyli jak zwiększyć średnią wartość rachunku?

Jak wyegzekwować stosowanie cross-sellingu u pracowników?

Na pewno nie zaszkodzi Ci zorganizowanie szkolenia na ten temat z profesjonalistą z zakresu sprzedaży. Zainwestowane w ten sposób pieniądze, na pewno szybko Ci się zwrócą. Takie szkolenie możesz przeprowadzić również sam – oczywiście jeśli czujesz się na tyle pewny i przekonujący w tym temacie. Aby jednak przedłużyć działanie takich praktyk dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie w systemie POS funkcji “Rekomendowanych produktów”. W skrócie polega ona na tym, że gdy obsługa nabija na tablecie jakiś produkt np. wybrane danie główne, system POS automatycznie podpowiada, które wino może do niego polecić. Nie ma więc obaw, że obsługa zapomni zarekomendować coś ekstra.

cross-selling w gastronomii

Na tej podstawie możesz z łatwością wyciągnąć informacje, który z kelnerów, czy baristów dosprzedał najwięcej produktów i tym samym przyznać mu premię.

Pamiętaj jednak, że “kryteria premiowania powinny być tak dobierane, aby 50-60 proc. pracowników było w stanie osiągnąć wyznaczane im cele” – dr Kazimierz Sedlak, dla pulsbiznesu 

Checklista wdrożenie pracowników

3. Kontroluj i mierz!

Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać” – mówi znane motto metody BSC (Balanced ScoreCard), czyli zrównoważonej karty wyników. W takim razie, jeśli podchodzisz do swojego biznesu poważnie, musisz mierzyć kluczowe wskaźniki efektywności (KPI), nawet jeśli z początku wydaje Ci się, że nie ma to najmniejszego sensu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kluczowych wskaźników w gastronomii przeczytaj nasz wpis: Najważniejsze KPI w gastronomii – poznaj wskaźniki, które warto mierzyć

Również w przypadku motywowania i premiowania pracowników, powinienieś posługiwać się odpowiednimi narzędziami, które umożliwią Ci obliczenie efektywności ich pracy i zaangażowania.

Pomóc w tym mogą raporty, które za pomocą kilku kliknięć wygenerujesz z systemu POS.

Które wskaźniki najbardziej mogą Ci się przydać?

  • Procentowy udział w sprzedaży każdego pracownika – jeśli chcesz mieć informacje jaki procent generalnego obrotu wygenerowali poszczególni pracownicy.
  • Kategorie produktów – jeśli chcesz sprawdzić, który z pracowników sprzedaje np. najwięcej alkoholi, napojów, czy deserów.
  • Produkty – jeśli potrzebujesz informacji, który z pracowników sprzedał najwięcej np. porcji zupy pomidorowej, dań dnia, czy wybranych drinków.

Poniżej prezentujemy raporty, jakie można wygenerować w systemie POSbistro. Raport „rozliczenie kasjerów”, który pokazuje rachunki odebrane przez konkretnego kelnera.

Raporty sprzedażowe również mogą być przeglądane według filtru „Podział na kasjerów”.

Każdy z raportów możesz dowolnie filtrować m.in. po datach, które Cię interesują.

Gotowy na rewolucję?

Zamów bezpłatny, 14-dniowy dostęp do wersji systemu POSbistro – wielokrotnie nagradzanego systemu dla branży gastronomicznej!

New call-to-action

One thought on “Jak motywować pracowników w gastronomii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *