Jak motywować pracowników w gastronomii?

Czas otwarcie powiedzieć, że gastronomia to biznes, jak każdy inny i decydując się na wejście w tą branżę powinniśmy ją tak właśnie traktować. A, że podstawą każdego biznesu są ludzie, którzy go tworzą, to w pierwszej kolejności o nich właśnie powinniśmy zadbać.  Jak więc stworzyć silny i zmotywowany do pracy zespół?

1. Doceniaj i traktuj wszystkich sprawiedliwie

Ustal jasne zasady, jakie panują w Twoim lokalu, stwórz plany motywacyjne i wyznacz ścieżkę rozwoju dla każdego stanowiska. Zainwestuj w rozwój pracowników, nawet jeśli z początku wydaje Ci się, że twój biznes jest zbyt mały na to aby ktokolwiek mógł się w nim rozwinąć. Pamiętaj, wg badań Saratoga HC Benchmarking, każda złotówka przeznaczona na rozwój pracownika, to ok. 170% zysku dla pracodawcy. Być może, to właśnie dzięki pracownikom ludzie pokochają twoje miejsce i będziesz miał szansę otworzyć kolejny punkt, albo i kilka. Pamiętaj również, aby chwalić swoich pracowników za ich sukcesy, ponieważ jest to obok gratyfikacji pieniężnej kolejna najskuteczniejsza forma motywacji.

2. Premiuj

Wg. portalu HR Standard, to właśnie wynagrodzenie i widmo lepszej umowy są podstawowymi sposobami motywowania pracowników w naszym kraju. W dobie dużej konkurencyjności powinieneś obok tych dwóch czynników, zdecydować się również na programy premiowe, które przyniosą satysfakcje obu stronom. Pracownik otrzyma wyższe wynagrodzenie, a Ty zainkasujesz większy zysk. W jaki sposób to zrobić?

Tutaj skuteczna może okazać się metoda cross-sellingu, czyli sprzedaż produktów powiązanych, do tych, na które zdecydowali się klienci np. ciasto do kawy, wino do mięsa, deser do dania głównego itp.

Jak wyegzekwować stosowanie cross-sellingu u pracowników?

Na pewno nie zaszkodzi Ci zorganizowanie szkolenia na ten temat z profesjonalistą z zakresu sprzedaży. Zainwestowane w ten sposób pieniądze, na pewno szybko Ci się zwrócą. Takie szkolenie możesz przeprowadzić również sam – oczywiście jeśli czujesz się na tyle pewny i przekonujący w tym temacie. Aby jednak przedłużyć działanie takich praktyk dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie w systemie POS funkcji “Rekomendowanych produktów”. W skrócie polega ona na tym, że gdy obsługa nabija na tablecie jakiś produkt np. wybrane danie główne, to system automatycznie podpowiada, które wino może do tego polecić. Nie ma więc obaw, że obsługa zapomni zarekomendować coś ekstra.

cross-selling w gastronomii

Na tej podstawie możesz z łatwością wyciągnąć informacje, który z kelnerów, czy baristów dosprzedał najwięcej produktów i tym samym przyznać mu premię.

Pamiętaj jednak, że “kryteria premiowania powinny być tak dobierane, aby 50-60 proc. pracowników było w stanie osiągnąć wyznaczane im cele” – dr Kazimierz Sedlak, dla pulsbiznesu 

Checklista wdrożenie pracowników

3.Kontroluj i mierz!

“Jeśli nie możesz czegoś zmierzyć, nie możesz tym zarządzać” – mówi znane motto metody BSC (Balanced ScoreCard), czyli zrównoważonej karty wyników. Jeśli podchodzisz do swojego biznesu poważnie, musisz mierzyć kluczowe wskaźniki efektywności (KPI), nawet jeśli z początku wydaje Ci się, że nie ma to najmniejszego sensu. Również w przypadku motywowania i premiowania pracowników, powinienieś posługiwać się odpowiednimi narzędziami, które umożliwią Ci obliczenie efektywności ich pracy i zaangażowania.

Pomóc w tym mogą raporty, które za pomocą kilku kliknięć wygenerujesz z systemu POS.

Które wskaźniki najbardziej mogą Ci się przydać?

  • Procentowy udział w sprzedaży każdego pracownika – jeśli chcesz mieć informacje jaki procent generalnego obrotu wygenerowali poszczególni pracownicy
  • Kategorie produktów – jeśli chcesz sprawdzić, który z pracowników sprzedaje np. najwięcej alkoholi, napojów, czy deserów
  • Produkty – jeśli potrzebujesz informacji, który z pracowników sprzedał najwięcej np. porcji zupy pomidorowej, dań dnia, czy wybranych drinków

Każdy z raportów możesz dowolnie filtrować m.in. po datach, które Cię interesują.

Gotowy na rewolucję?

Zamów bezpłatny, 14-dniowy dostęp do wersji systemu POSbistro – wielokrotnie nagradzanego systemu dla branży gastronomicznej!

New call-to-action

One thought on “Jak motywować pracowników w gastronomii?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.