Zakres obowiązków kierownika sali w restauracji

Rekrutacja fachowego personelu to jedno z najtrudniejszych wyzwań stojących przed właścicielami obiektów gastronomicznych. Jakie są obowiązki kierownika sali? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego kandydata.

Fachowy personel to podstawa

Na sukces restauracji wpływa wiele czynników. Do najważniejszych – zdaniem doradcy branży HoReCa, Rafała Pasenika z HR System – należą: klimatyczny wystrój, przemyślane menu, miła atmosfera i dobra obsługa. Wszystkie te elementy koordynuje kierownik sali restauracji, dlatego wybór odpowiedniego kandydata jest niezmiernie istotny. Rekrutacja w gastronomii stanowi ważny element przyczyniający się do powodzenia biznesu. Tym bardziej, że rynek dynamicznie się rozwija. W 2017 r. jego wartość wyniosła ponad 36 mld zł – wynika z raportu „Rynek gastronomiczny 2017”. Rośnie więc zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników.

 

Green

Jakie są obowiązki kierownika sali?

Kierownik sali zajmuje samodzielne i odpowiedzialne stanowisko. Na co dzień współpracuje przedstawicielami wewnętrznych działów, m.in. z szefem kuchni. Do jego najważniejszych obowiązków należą:

  • Zarządzanie pracą personelu – rekrutacja, ustalanie grafików, wyznaczanie i rozliczanie z powierzonych zadań.
  • Dbałość o odpowiedni wystrój oraz porządek w sali restauracyjnej.
  • Odpowiedzialność za jakość i dostępność serwowanych potraw we współpracy z szefem kuchni.
  • Zapewnienie fachowej obsługi.
  • Podejmowanie działań poprawiających wizerunek restauracji.
  • Przestrzeganie systemu HACCP.
  • Nadzór nad gospodarką magazynową.

Jaki powinien być idealny kandydat?

Kierownik sali musi dysponować wysokimi kompetencjami menadżerskimi. Powinien być dobrze zorganizowany, a także wyróżniać się zdolnościami interpersonalnymi. Łatwość nawiązywania kontaktów ułatwia profesjonalne wywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Wśród dodatkowych zalet kandydata warto wymienić również analityczne myślenie pozwalające na kreowanie długofalowych strategii biznesowych. Do zadań menadżera sali należy także budowanie i wspieranie zespołu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapoznaj się z artykułem dotyczącym motywacji pracowników gastronomii.

Zainteresowało zagadnienie związane z rekrutacją? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak znaleźć kucharza.

POSbistro system dla gastronomii na tablety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *