Jak pozbyć się komarów z przyrestauracyjnych ogródków?

Klienci coraz częściej wybierają stoliki na świeżym powietrzu. Nic dziwnego, bo spędzając czas w pięknie zaaranżowanym ogródku, można poczuć się jak na wakacjach. Jednak jest coś, co może popsuć tę przyjemną atmosferę – komary! Co zrobić, by pozbyć się ich z ogródka, w którym przebywają goście?

Komary są zmorą wszystkich restauratorów, którzy prowadzą ogródki. Te uporczywe owady są wszędzie, a ich ukąszenia pozostawiają bolesne i swędzące pęcherze. Nie lubią suchego powietrza i silnego słońca, więc najczęściej atakują rankiem, aż do przedpołudnia, i wieczorem – w godzinach od 18:00 do 21:00. Klient ukąszony przez komary będzie chciał jak najszybciej opuścić nasz lokal i niechętnie do niego powróci, co więcej – opowie o tym incydencie swoim znajomym.

Dlaczego komary chętnie odwiedzają przyrestauracyjne ogródki?

Co przyciąga te natrętne owady? Przede wszystkim dwutlenek węgla, który znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu. Latem ilość wydychanego dwutlenku węgla wzrasta. Kuszącym afrodyzjakiem dla żarłocznych komarów jest również kwas mlekowy występujący w naszym pocie. Ilość kwasu mlekowego wzrasta podczas wysiłku fizycznego i po spożyciu słonych, bogatych w potas potraw. Komary uwielbiają wilgoć, którą powoduje pocenie się. Wabią ich również zapachy kwiatowe – perfumy, owocowe kosmetyki, których chętniej używamy latem, bo są lekkie i przyjemne.

New Call-to-action

Jak pozbyć się komarów z ogródka za pomocą roślin?

Istnieją rośliny, których komary nie znoszą. Warto posadzić je w doniczkach wokół ogródka lub postawić po jednej sztuce na stoliku. Umiejętnie komponując ze sobą różne gatunki roślin możemy nie tylko pozbyć się komarów, ale również zyskać na estetyce miejsca.

Kocimiętka – według badań naukowców kocimiętka jest 10 razy skuteczniejsza w odstraszaniu komarów, niż popularne produkty w sprayu. Roślina ta ma również walory dekoracyjne, więc ozdabiając nią ogródek, mamy szansę przyciągnąć do lokalu nowych gości. Znakiem szczególnym kocimiętki są piękne, filetowe, długie kwiaty. Kwitnie od czerwca do sierpnia i osiąga do 35-40 centymetrów wysokości.

Trawa cytrynowa – ma silny, cytrynowy zapach. Należy ją uprawiać w doniczkach. Pamiętajmy, by na zimę przenieść ją do wnętrza restauracji, w sezonie letnim można zaś wystawiać ją do ogródków.

Pelargonia szorstka – odstrasza nie tylko komary, ale także równie uciążliwe muszki.

Aksamitka – występuje w kilku odmianach, więc można tworzyć z nich urozmaicone kompozycje. Nie należy jednak przesadzać z ilością tych kwiatów w ogródku, bo roślina ma dość intensywny zapach, który może przeszkadzać klientom w spożywaniu posiłku czy piciu kawy.

Szałwia – polecamy ją do ogródków szczególnie przy restauracjach z kuchnią włoską, ponieważ może służyć również jako przyprawa wielu potraw. Jeśli jednak ogródek znajduje się w centrum miasta lepiej nie ryzykować dodawania tego zioła do dań, gdyż może zawierać metale ciężkie.

Bazylia – to jedna z najsilniej działających roślin, jeśli chodzi o odstraszanie komarów i muszek. Można skomponować z niej zielnik i udekorować nim ogródek. Bazylia potrzebuje dużo słońca, więc zadbajmy by posadzić ją w silnie nasłonecznionych miejscach.

Rozmaryn i lawenda – obie te rośliny mają bardzo przyjemny zapach, który wprowadzi do ogródka wakacyjny klimat łąki i lata. Lawenda w Polsce dorasta do około 50 cm wysokości i około 70 cm szerokości. Można ją również suszyć i z suszonego ziela komponować wianki lub wiązanki, które równie skutecznie odstraszą komary.

Żeniszek – zapach tej rośliny jest szczególnie nieprzyjemny dla komarów. To jeden ze składników, który znajdziemy w specyfikach do zwalczania tych natrętnych owadów.

Pysznogłówka ogrodowa – jest niezwykle łatwa w uprawie, w dodatku to roślina ozdobna. Ma tak silny zapach, że dosłownie maskuje zarówno kwas mlekowy, jak i dwutlenek węgla wydzielany przez człowieka.

Komarzyca – to roślina jednoroczna, którą stosuje się w kompozycjach doniczkowych jako wypełniacz. Ma piękne, ozdobne liście z białymi obrzeżami. Ze względu na efektowne, zwisające pędy, idealnie nadaje się do donic wiszących, które można zawiesić na ścianie budynku, lub tuż przed wejściem do ogródka.

Surmia bigoniowa – ozdobne drzewo z dużymi, sercowatymi, soczyście zielonymi liśćmi. Osiąga nawet do 15 metrów, ale jeśli nie mamy tyle miejsca w ogródku, możemy kupić mniejsze odmiany. Drzewko surmii dość szybko rośnie, ma krótki pień i rozłożystą koronę – całość wygląda dość egzotycznie.

New Call-to-action

Odstraszacze komarów – środki chemiczne i urządzenia

Na rynku dostępnych jest wiele środków i urządzeń odstraszających komary i inne owady. Większość z nich to środki chemiczne, które rozpyla się na na odsłoniętych częściach ciała. Jednak goście, którzy przychodzą wieczorem do restauracji raczej nie będą chcieli opryskiwać się sprejami. Podobnie z nieestetycznie wyglądającymi spiralami na komary. Poniżej prezentujemy inne sposoby na odstraszenie owadów od miejsc, gdzie przebywają ludzie.

Olejki zapachowe – komary i wiele innych owadów nie przepadają za zapachem cytryny, cynamonu, goździków, rozmarynu, bazylii oraz mięty. Oprócz sadzenia niektórych z tych roślin w restauracyjnym ogródku, można wykorzystać olejki zapachowe i podgrzewacz. Dzięki temu zyskamy piękny zapach i odstraszymy niemile widziane owady.

Ultradźwiękowy odstraszacz komarów – jest to urządzenie, które emituje fale dźwiękowe z  częstotliwością wynoszącą 16-20 kHz. Komary i komarzyce są wrażliwe na tego typu fale dźwiękowe i skutecznie przez nie odstraszane. Urządzenie nie wykorzystuje chemicznych środków, dlatego może być stosowane wewnątrz pomieszczeń. Zasięg urządzenia może wynieść nawet do 300 m2 powierzchni, która nie jest ograniczona przeszkodami.

Lampy owadobójcze – jeśli nie uda nam się odstraszyć natarczywych owadów możemy użyć lamy owadobójczej, która je zabije. Działanie lamp jest następujące: urządzenie emituje promieniowanie UV-A (dopuszczalne promieniowanie – ta dawka nie jest groźna dla człowieka), które zwabia owady. Wlatują one do lampy, gdzie są rażone prądem lub przylepiają się do lepów. Pamiętajmy, że takie lampy zabijają nie tylko komary, ale również inne owady, niekiedy całkowicie niegroźne dla człowieka i przydatne naturze. Dlatego używajmy ich z rozwagą i kontrolujmy jakie owady padają ich ofiarą.

Ciepłe miesiące i spędzanie czasu na zewnątrz ma swoje duże plusy, ale również minusy. Mamy nadzieję, że zaprezentowane sposoby pozwolą się Państwu odstraszyć komary, a goście będą mogli w przyjemnych okolicznościach skorzystać z oferty lokalu.

Autor: Agnieszka Śliwińska

2 thoughts on “Jak pozbyć się komarów z przyrestauracyjnych ogródków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *