Metody manipulacji stosowane przez kelnerów

Choć napiwki są obecnie czymś naturalnym, niektórzy kelnerzy stosują triki, dzięki którym ich wynagrodzenie wzrasta. Te techniki wpływu sprawiają, że kelnerzy wydają się dla klientów wyjątkowo sympatyczni, oddani i gościnni – to wszystko pozytywnie wpływa na bonus, jaki trafi do ich kieszeni.

Profesor z Uniwersytetu Cornell – Michael Lynn przeprowadził badania w 21 różnych restauracjach, gdzie obserwował pracę kelnerów. Starał się znaleźć związek między jakością obsługi w lokalu a wysokością napiwku. Naukowiec odkrył 13 rodzajów zachowań kelnerów, które wpływają na naszą podświadomość i wymuszają płacenie większych napiwków. Oto one, wraz ze średnim wzrostem napiwków:

Przedstawianie się imieniem

W sytuacji, gdy kelner przy pierwszym kontakcie z klientem przedstawiał się imieniem, jego napiwek wzrastał aż o 53%. Osoba kelnera staje się bardziej konkretna, bliższa klientowi, który może zwrócić się do obsługi po imieniu.

Pochylanie się nad stolikiem

Tutaj, w zależność od płci, napiwek u kelnerek, które pochylały się nad stolikiem klientów udając zainteresowanie wzrastał o 25%. U kelnerów płci męskiej o 20%.

Uniwersalny uśmiech

Kelnerzy, którzy uśmiechali się do klientów, notowali wzrost napiwków nawet o 140%.

Muśnięcie klienta ręką

Ten trik powoduje wzrost napiwków o 42%.

Opowiedzenie żartu lub zadanie zagadki

Opowiedzenie dowcipu przez kelnera jest bardziej skuteczne, bo powoduje wzrost napiwków o 40%. Zadanie zagadki również działa, chociaż owocuje jedynie 18% wzrostem napiwków.

Rysowanie obrazków na rachunku

Kelner, który narysował na rachunku słońce, otrzymał napiwek większy o 37%.

Życzenia dobrej pogody

W sytuacji, gdy kelner starał się przepowiedzieć dobrą pogodę swoim klientom, jego napiwek wzrastał o 18%.

Dołączenie do rachunku słodyczy

Klienci, którzy wraz z rachunkiem otrzymywali cukierki, zostawiali 21% wyższe napiwki.

Kolor uniformów

Kolor również ma znaczenie, ale wyłącznie jeśli chodzi o pracowników płci pięknej. Kelnerki, które nosiły uniformy w kolorze czerwonym, dostawały napiwki wyższe o 26%. Uwaga: Ten kolor działa tylko na klientów płci męskiej!

Jak polepszyć obsługę kelnerską?

Nawet najlepszy kelner nie utrzyma wysokiego poziomu serwisu, jeśli przytłoczy go nadmiar zamówień, długie procedury i papierkologia. Tak, nawet w restauracji można utonąć w stosie karteczek z bonówki. Dlatego nasz system POSbistro został stworzony z myślą o przyspieszeniu pracy kelnera, jak i pracowników kuchni. Dzięki mobilnemu oprogramowaniu w prosty sposób odbierze zamówienie, sprawdzi składniki, na czas zjawi się przy „wydawce”, by zaserwować gorące danie klientowi. Za dowód tego, że POSbistro znacząco usprawnia pracę na linii kuchnia-sala, można przyjąć fakt, że jest on z powodzeniem stosowany w restauracjach szybkiej obsługi. Gdy odciąży się kelnera, można dać mu czas na rozwinięcie skrzydeł, w kwestii interakcji międzyludzkich, a Goście na pewno docenią jego starania.

Jak widać na odczuwalny poziom obsługi wpływa wiele czynników, a część z nich jest całkowicie subiektywna. Bycie dobrym kelnerem to nie tylko wydawanie posiłków i zbieranie zamówień. Im więcej doświadczenia zdobywa kelner, tym bardziej przekonuje się, że fachowa obsługa to rodzaj sztuki, w której można wykorzystać wiele trików.

Autor: Agnieszka Śliwińska

New call-to-action

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *